Представники регулятора в областях готові до проведення моніторингу ефірів регіональних і місцевих телекомпаній щодо виконання мовних квот

08.10.2018

8 жовтня 2018 року  відповідальний секретар Національної ради Олександр Ільяшенко і член Національної ради Сергій Костинський провели селекторну нараду з представниками Національної ради в областях, на якій обговорювалися теми нагляду за дотриманням регіональними та місцевими компаніями вимог законодавства стосовно квот української мови в телеефірі та розбудови місцевого радіо й ефірного цифрового телевізійного мовлення.

 Оскільки закінчується перехідний період із виконання телерадіоорганізаціями вимог щодо мовних квот, передбачений статтею 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», коли до україномовного продукту зараховувалися всі програми і передачі національного й власного виробництва компаній, і з 13 жовтня починають діяти чітко встановлені норми, обговорювався алгоритм проведення моніторингів ефіру мовників.

На прес-конференції, що відбулася 2 жовтня, телерадіоорганізаціям було рекомендовано ознайомитися із Методологічними роз’ясненнями, які розміщені на офіційному сайті Національної ради, адже ними користуватимуться і представники Національної ради в областях та центральний апарат, проводячи моніторинг ефіру компаній щодо виконання цих норм закону.

Основна увага приділятиметься таким аспектам:

  • дотриманні телекомпаніями вимог законодавства у проміжки часу з 07:00 до 18:00 та з 18:00 до 22:00;
  • мові ведучих телепередач;
  • веденні новин державною мовою;
  • підрахунку мови реклами;
  • вимогам щодо трансляції художніх і анімаційних фільмів.

Крім того, наголошувалося, що до порушників буде застосовна пряма норма, яка передбачає накладання штрафу в розмірі 5% від суми ліцензійного збору.

Представники Національної ради в областях мають відповідне обладнання для проведення моніторингів, хоча навантаження на них буде досить велике – закон передбачає тижневі моніторинги телевізійного мовлення.

Також у розмові з представниками в областях було обговорено готовність місцевих телекомпаній до участі в конкурсі на регіональне мовлення в мультиплексі МХ-5, адже після конкурсу, що відбувся 27 вересня 2018 року, в багатьох населених пунктах ще залишилися вільні місця.