Перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль і начальниця юридичного управління регуляторного органу Ганна Літвіщенко 3 лютого взяли участь в засіданні Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова, на якому розглядалося звернення керівництва ТОВ ТРК «112-ТВ» до Комітету щодо цензури телеканалу Національною радою.
Як відомо, 28 січня на засіданні Національної ради розглядалося питання про результати позапланової виїзної перевірки каналу «112 Україна», в результаті розгляду телекомпанії було призначено санкції попередження і штрафу. Після завершення засідання з’ясувалося, що до системи електронного документообігу під час засідання надійшов лист від ТОВ ТРК «112-ТВ», у якому повідомлялося про хворобу одного з топ-менеджерів і про необхідність перебувати на самоізоляції протягом 14 днів усім співробітникам, які могли взяти участь у засіданні Національної ради і надати відповідні пояснення.
Для уникнення можливих маніпуляцій регуляторний орган на позачерговому засіданні 1 лютого скасував своє рішення, але ТОВ ТРК «112-ТВ» надіслало 2 лютого лист на адресу Комітету, в якому не враховано факту скасування рішення, а Комітет того ж дня призначив розгляд листа на найближче засідання, тобто на 3 лютого.
Оскільки рішення, яке намагався оскаржити канал, було скасовано, представники Національної ради повідомили членам Комітету та присутнім співробітникам каналу всі обставини проходження документів і пояснили причини, через які розгляд питання відбувся. Від часу, коли лист опинився у поштовій скриньці, і до моменту, коли він набрав властивостей вхідного документа, лист проходить кілька етапів обробки – машинної та людської. Саме тому лист не міг бути врахований під час засідання. Члени Комітету погодилися з логікою пояснення, а також позитивно оцінили факт скасування Національною радою свого рішення.
Голова комітету Н. Шуфрич зажадав від Національної ради виконання настанови про залучення представників телерадіоорганізації до участі в засіданнях за допомогою технічних засобів таких ТРО. Валентин Коваль пояснив, що таку настанову неможливо виконати з принаймні двох причин: (а) Національна рада має верифікувати представника телерадіоорганізації і впевнитися в його повноваженнях, що сьогодні технічно неможливо з огляду на технології, які використовуються для онлайн-зв’язку і (б) Національна рада має напевно знати в разі, якщо зв’язок перерветься, що це відбулося в результаті технічного збою, а не за ініціативою телерадіоорганізації, яка не бажає продовжувати брати участь у засіданні. Члени комітету погодилися з цим поясненням, а секретар комітету С. Швець запропонував розробити відповідні законодавчі норми для оптимізації процедури верифікації учасників онлайн-зустрічей і попросив представників Національної ради надати своє бачення таких процедур.
Також на прохання керівництва ТОВ ТРК «112-ТВ» голова Комітету запропонував Національній раді припинити і відкласти до закінчення карантинних обмежень, пов’язаних із коронавірусною хворобою, проведення і підбиття підсумків перевірок телерадіоорганізацій. Ганна Літвіщенко пояснила депутатам і присутнім, що скасування перевірок, про яке йдеться у відповідному тимчасовому законодавстві, не стосується контрольних функцій, покладених на Національну раду. Пан Н. Шуфрич запропонував членам Комітету все ж таки проголосувати за його пропозицію, але рішення не було ухвалене у зв’язку з браком необхідної кількості голосів «за».
Керівниця юридичного управління Національної ради Ганна Літвіщенко скористалася присутністю на засіданні Комітету уповноваженого представника ТОВ ТРК «112-ТВ» головного юриста каналу Василя Сметани і вручила йому запрошення на засідання Національної ради 12 лютого 2021 року, на якому планується розглянути результати перевірок каналу «112 Україна».
Перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль також звернув увагу присутніх, що процедура реєстрації учасників засідання Комітету і саме засідання проводиться з порушенням антиковідних санітарних норм, оскільки у приміщенні площею 50 – 60 кв. метрів перебувало 36 учасників засідання, при тому, що в обговоренні питання брали участь не більше ніж 6 – 7 осіб, і відстань між ними була не більше як один метр. Валентин Коваль нагадав, що присутній на засіданні комітету голова НСЖУ Сергій Томіленко свого часу пропонував викликати поліцію і провести розслідування за підсумками засідання Національної ради, на якому на площі в 70 кв. метрів перебувало 12 осіб, а цього разу він ані слова не сказав на захист санітарних норм. Голова Комітету дав протокольне доручення секретаріату Комітету провести службове розслідування цього факту і повідомити про його результати.