У період із 7 по 11 листопада 2022 року в місті Івердон-ле-Бен (Швейцарія) відбулося шосте засідання Групи з питань підготовки до Всесвітньої конференції радіозв’язку 2023 року (CPG23-06) під егідою Комітету з електронних комунікацій (ECC)[1]. Розглядалися питання, пов’язані з використанням діапазону цифрового наземного мовлення. Від Національної ради у заході онлайн взяв участь заступник начальника управління радіочастотного ресурсу та технічного контролю Дмитро Кардаш.
Зокрема, найактуальнішим для сфери мовлення було питання пункту порядку денного 1.5 ВКР-2023, яке полягало у перегляді використання радіочастотного спектра і вивченні потреб у спектрі для наявних служб у смузі частот 470–960 МГц у Регіоні 1. Також обговорювали питання проведення досліджень спільного використання й сумісності у смузі частот 470–694 МГц у Регіоні 1 між засобами мовлення і мобільного зв’язку.
На рівні Міжнародного союзу електрозв’язку точаться палкі дискусії щодо спільного використання смуги частот 470–694 МГц між зазначеними вище засобами передачі інформації. Деякі арабські країни наполягають на забезпеченні в цьому діапазоні технічних можливостей для роботи мобільного зв’язку (4G/5G), що, на думку більшості країн Європи, є передчасним кроком, який може призвести до значних завад засобам цифрового телемовлення. Проблема поглиблюється тим, що діапазон частот 470–860 МГц уже зазнав «скорочень» частотного ресурсу для цифрового мовлення, оскільки на рівні ЄС набули чинності рішення щодо використання системами мобільного зв’язку першого і другого цифрових дивідендів (694–860 МГц).
Наразі в Україні діапазон 470–860 МГц використовується для надання послуг ефірного цифрового телемовлення стандарту DVB-T2, а отже, будь-які подальші «проштовхування» інших систем зв’язку у цей діапазон без якісно проведених досліджень спільного використання можуть призвести до негативних наслідків для наших абонентів. Позиція Національної ради повністю збігається з позицією Європейської мовної спілки (EBU), яка категорично наголошує, що будь-яке необґрунтоване «розширення» в зазначеному діапазоні фактично стане перепоною для подальших інвестицій у цифрове наземне мовлення, унеможливить підвищення технічної якості, додавання нових функцій, а також впровадження нових технологій передачі телевізійних програм.
Метою ж шостого засідання CPG23-06 було заслуховування звітів проектних груп із питань порядку денного ВРК-2023, обговорення пропозицій щодо формулювання єдиної позиції країн Європи, а також подальше розроблення загальноєвропейських пропозицій, які будуть представлені на Всесвітній конференції радіозв’язку. Поки що більшість країн Європи негативно ставляться до ініціатив стосовно допуску до телевізійного діапазону частот операторів мобільного зв’язку, але узгодження загальноєвропейської пропозиції з цього питання поки що залишається відкритим.
Національна рада і надалі відстежуватиме хід подій на міжнародній арені й інформуватиме про ситуацію довкола обговорення питань пункту порядку денного 1.5 ВКР-2023.
[1] Комітет з електронних комунікацій (ECC) є структурним комітетом СЕРТ (Європейська конференція адміністрацій пошти та зв’язку). До складу Комітету входить 46 країн (у т.ч. Україна). Основним завданням Комітету є розробка спільної політики і нормативних актів у сфері електронних комунікацій і пов’язаних з ними програм для Європи, а також надання інформації про використання радіочастотного спектра. Мета діяльності Комітету полягає в гармонізації ефективного використання радіочастотного спектра, супутникових орбіт і ресурсів нумерації в Європі. Комітет відіграє активну роль на міжнародній арені, готуючи спільні європейські пропозиції для представлення інтересів Європи в Міжнародному союзі електрозв’язку й інших міжнародних організаціях.