Представлено звіт про порушення і втрати України в телерадіоінформаційній сфері після окупації Криму

27.03.2018

27 березня під час круглого столу «Порушення і втрати у сфері телерадіомовлення в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі після окупації: шляхи захисту національних інтересів і прав громадян» голова Національної ради Юрій Артеменко,  член Національної ради Сергій Костинський і перший заступник Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова презентували звіт про захоплений радіочастотний ресурс України і втрати, яких зазнали Українська держава і телерадіокомпанії внаслідок окупації Криму.

Учасники заходу обговорили наслідки окупації півострова та механізми захисту національних інтересів у сфері телерадіомовлення в Криму.

«Починаючи з 2015 року, разом з Мінінформполітики системно розвиваємо українське мовлення на підконтрольні і тимчасово окуповані території. Публікація Звіту – це відкриття “другого фронту” з метою захисту телерадіоінформаційного простору України, – зауважив Юрій Артеменко. – Вважаю, що цей документ може лягти в основу нових санкційних списків, фігурантами яких стануть російські «псевдо-медіа» та їхні керівники, оскільки внаслідок інформаційної окупації майже два мільйони громадян України, що проживають на півострові, були позбавлені права на вільний доступ до інформації та отримання достовірної інформації з різних джерел».

Ефірне мовлення українських телеканалів і радіостанцій на території півострова було повністю припинено протягом 2014 – першої половини 2015 років.

«Переслідувань після окупації зазнали такі найбільші телерадіокомпанії Криму, як  ТРК «Чорноморська» і «ATR». Частина кримських журналістів і редакцій ЗМІ були змушені покинути півострів і переїхати працювати на материк. Деякі редакції закрилися. Багато місцевих журналістів через побоювання переслідувань перестали займатися професійною діяльністю. Діяльність на півострові переважної більшості кримських ЗМІ, як і основних українських загальнонаціональних медіа, нині залишається заблокованою», – зазначила Еміне Джапарова.

За інформацією Національної ради і Міністерства інформаційної політики, через окупацію 39 українських радіостанцій і 31 український телеканал повністю втратили можливість здійснювати мовлення в Криму.

«З 2014 року Російська Федерація незаконно використовує 503 частоти для потреб телерадіомовлення в Криму, – повідомив Сергій Костинський. – Загальна сума втрат Української держави, телерадіокомпаній і провайдерів програмної послуги у 2014 році становила за попередніми підрахунками щонайменше 239,5 млн грнСтаном на березень 2018 року сума неотриманих надходжень до державного бюджету за ліцензійний збір сягає майже 19 млн грн».

За оцінками міжнародної організації Freedom House, рівень свободи слова в Криму з 2014 року впав до одного з найгірших у світі. У звіті організації за 2017 рік йдеться про те, що за 100-бальною шкалою (де 100 – це найгірший показник) півострів отримав 94 бали і увійшов до списку «найгірших із найгірших» територій у світі. При цьому сама Росія отримала 83 бали.

За результатами круглого столу за участі представників Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Міністерства інформаційної політики України, Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України, Прокуратури Автономної Республіки Крим, Української Гельсінської спілки з прав людини, ГО «Регіональний центр з прав людини», ГО «Кримська правозахисна група», ГО «Центр інформації про права людини» та кримських медіа, які були вимушені покинути півострів, будуть напрацьовані рекомендації та  механізми щодо захисту національних інтересів у сфері телерадіомовлення в Криму.