Права дитини мають бути захищені на всіх рівнях, зокрема і в ЗМІ

13.12.2016

12 січня в «Голосі України» опубліковано Рекомендації засобам масової інформації з питань дотримання прав дитини, затверджені Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики 23 грудня 2015 року. Цей документ став результатом обговорення широкою спільнотою теми участі дітей у програмах і передачах, оприлюднення інформації про неповнолітніх, що може зашкодити їх моральному і фізичному здоров’ю та подальшому життю.

Напрацювання рекомендацій і порушення зазначеної теми були обумовлені частим залученням засобами масової інформації дітей до участі в різноманітних соціальних ток-шоу і передачах, де нерідко висвітлюються випадки насильства в сім’ях, у тому числі й сексуального. Ця тема широко обговорювалася під час круглого столу«Діти на телебаченні: як висвітлювати та дотримуватися правил», проведеного Національною радою за участі ГО «Телекритика» 18 грудня 2015 року. Про особливості висвітлення таких болючих соціальних тем говорили перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська, Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, народні депутати, представники правозахисних організацій, телеканалів, медіа-експерти, психологи тощо. Одностайною була думка про необхідність вироблення загальних правил, однакових для всіх мовників.

Висловлені під час круглого столу пропозиції були узагальнені й стали основою рекомендацій, ухвалених парламентським комітетом. У документі зазначається про згоду батьків або законних представників на участь дитини в передачі чи розголошенні будь-якої інформації про неї. Також ідеться про особливості роботи медіа з дітьми, які стали жертвами чи свідками злочинів, або вчинили злочин чи правопорушення. Заувага щодо участі дітей у збройних конфліктах наголошує, що висвітлення в засобах масової інформації випадків участі дітей у збройних формуваннях та у військових діях як приклади героїзму є таким, що суперечить законодавству України та Конвенції ООН про права дитини, положенням Факультативного протоколу до Конвенції ООН з прав дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах.

Все більше уваги до проблем дітей і їхньої безпеки та захисту приділяється й на загальнодержавному рівні. Так, Президентом України було затверджено Національну стратегію у сфері прав людини, окремий розділ якої стосується забезпечення прав дитини.

Важливість озвученої проблеми мають розуміти не лише уповноважені державні інституції, а й усі громадяни, передусім ті, які залучені до роботи з дітьми на телеекранах і в радіоефірах. Від їхньої правової освіти, професійної компетентності та зацікавленості у справжній допомозі неповнолітнім не заради рейтингу, а доброї справи залежить не лише розв’язання кожної окремої ситуації, а й подальша доля дітей.

Національна рада найближчим часом планує провести робоче засідання за участі керівництва телерадіоорганізацій, науковців і психологів, аби визначитися, як на практиці застосовувати зазначені методичні рекомендації. Головне завдання, аби вітчизняні засоби масової інформації справді залишалися майданчиком, де можна говорити про складні ситуації, отримати пораду і підтримку, і щоб при цьому на першому місці завжди залишалися повага до прав маленької людини її гідності, честі, морального благополуччя.