Потрібна коректна комунікація з ветеранами і про ветеранів

14.05.2024

«Ветерани – шлях додому». Форум із такою назвою відбувся 14 травня у Луцьку. Фокус уваги його учасників був спрямований на підготовку в суспільстві умов для комфортного повернення військовослужбовців і ветеранів до мирного життя. Голова Національної ради Ольга Герасим’юк у своєму виступі під час форуму наголосила на важливій ролі медіа та потребі коректної комунікації з ветеранами і про ветеранів.

Учасниками форуму були народні депутати, представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, науковці, громадські активісти, ветерани і члени їх сімей, медіа тощо. Вони говорили про те, що підготовка українського суспільства до повернення військових із фронту має починатися з громад. Бо саме громада першою зустрічає ветеранів.

На думку Ольги Герасим’юк, сьогодні ветеранський простір охоплює кожну родину, чиї рідні воюють. «Фактично ветеранський простір – це все наше суспільство», – вважає вона.

Велике значення має слово, особливо правильне і доречне. Сьогодні ми всі розуміємо, що медіа – це потужна зброя. Від них значною мірою залежить, якими бачать ветеранів і їхні потреби, чи певними висловлюваннями ми не віддаляємо воїнів і ветеранів від решти суспільства.

Тож питання повернення воїнів із війни – це багато в чому питання про стосунки, комунікацію, про те, як ми говоримо одне з одним. В українському суспільстві, яке нині є травмованим, ключовими мають стати толерантність, чуйність та емпатія, наголосила голова Національної ради.

«Яким буде сприйняття нашого ветеранського суспільства, одне одного, якими будуть думки в суспільстві, сьогодні дуже багато в чому залежить від інформації, яка потрапляє в публічний простір через медіа».

Тема військових сьогодні дуже актуальна в медіапросторі, однак регулятор помічає багато спекуляцій. Зокрема, в медіа та соціальних мережах трапляються маніпуляції і поширення дезінформації щодо військовослужбовців. Трапляється, воїнів намагаються пов’язати з різними кримінальними історіями, створюють образ ветеранів як небезпечної соціальної групи. Дуже часто за такою інформацією помітний слід держави-агресора, яка є першоджерелом цих новин і умисно вкидає їх в інформаційний простір, щоб дискредитувати Збройні сили та послабити підтримку суспільством наших захисників, зірвати мобілізацію.

Особливо бентежать медіарегулятор крикливі маніпулятивні заголовки. Ольга Герасим’юк звернула увагу медіа, що необхідно дуже ретельно перевіряти джерела інформації, її походження, бо навіть авторитетні джерела з-за кордону теж можуть бути використані для маніпуляцій.

Вона наголосила, що сьогодні особливо потрібно очистити наш медійний простір від утисків, стигматизації, висловлювань, які можуть розпалювати ненависть, підбурювати до дискримінації. «Перед нами стоїть завдання – як навчитися говорити одне з одним».

Національна рада, працюючи із представниками ветеранських організацій, напрацювала пропозиції до документа – критеріїв щодо мови спілкування з воїнами та ветеранами, які надалі будуть обговорюватися, передаватися органам співрегулювання для напрацювання кодексів.  Вони можуть бути використані медіа та громадами, щоб уникнути лексем і запитань, які є неприйнятними для наших військових і можуть завдати їм моральної та емоційної шкоди.

Окремо голова медіарегулятора виділила тему гумору. Використання ролі військових у гумористичних сюжетах з демонстрацією в контексті висміювання аутентичної військової форми можна розцінити як неповагу до державних символів України, висловилася вона. Гумористичний жанр має властивість узагальнення, і таким чином сформовані меседжі можна зарахувати до деструктивних мотивів, над поширенням яких в українському суспільстві активно працює агресор.

Ольга Герасим’юк також нагадала, що законодавство наділяє медіарегулятор повноваженнями реагувати на дискримінаційні вислови, мову ненависті. Він може застосовувати штрафи за такі дії.

«Ми всі причетні до того, яким лишиться серед нас образ українського ветерана», – резюмувала вона.

Організаторами заходу стали Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Міжфракційне депутатське об’єднання «Реабілітаційні сили України» у співпраці з Волинською обласною державною адміністрацією, Волинською обласною радою. Його проведення відбулося завдяки підтримці програми USAID «Рада: наступне покоління», Internews Україна.

Результати форуму будуть використані для підготовки законодавчих та інших нормативно-правових актів з формування державної ветеранської політики.