Пост-реліз. Результати наукових досліджень батьківської аудиторії обговорили на другій зустрічі Міжвідомчої робочої групи

27.04.2012

МІЖВІДОМЧА РОБОЧА ГРУПА ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ НАД РОЗРОБЛЕННЯМ ЕФЕКТИВНОЇ СИСТЕМИ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ ВІД ШКІДЛИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ. НИНІ ВЖЕ МОЖНА ПОХВАЛИТИСЯ ПЕРШИМИ ПРАКТИЧНИМИ РЕЗУЛЬТАТАМИ – НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ ГРУПИ ФАХІВЦІВ ІНСТИТУТУ СОЦІАЛЬНОЇ ТА ПОЛІТИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ НАПН УКРАЇНИ З’ЯСУВАЛИ СТАВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ БАТЬКІВ ДО ЗАГРОЗ В ЕФІРІ ТЕЛЕКОМПАНІЙ. ПРО ЯКІСНІ РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ РОЗПОВІЛИ ЕКСПЕРТИ ПІД ЧАС ДРУГОГО ЗАСІДАННЯ РОБОЧОЇ ГРУПИ, ЯКЕ ВІДБУЛОСЯ 26 КВІТНЯ 2012 РОКУ В ПРИМІЩЕННІ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ.

Міжвідомча робоча група продовжує працювати над розробленням ефективної системи захисту дітей від шкідливої інформації. Нині вже можна похвалитися першими практичними результатами – наукові дослідження групи фахівців Інституту соціальної та політичної психології НАПН України з’ясували ставлення українських батьків до загроз в ефірі телекомпаній. Про якісні результати досліджень розповіли експерти під час другого засідання робочої групи, яке відбулося 26 квітня 2012 року в приміщенні Національної ради.

«Я вже давно не чула таких глибинних результатів дослідження зворотного зв’язку аудиторії. У цьому випадку – всебічного вивчення ставлення батьків до наших ініціатив», – зазначила заступник голови Національної ради та співголова робочої групи Лариса Мудрак під час зустрічі. Підводячи підсумки, вона закликала всіх учасників розділитися на робочі групи. «Очевидно, що нам потрібні люди, які працюватимуть в юридичній площині. Зараз, ми маємо дуже непогану пропозицію від Телекомунікаційної палати. Вони надіслали нам для обговорення пропозиції про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо захисту дітей і юнацтва від шкідливої інформації в аудіовізуальних медіа. Ще потрібно сформувати наукову та інформаційно-освітню групи. Остання розроблятиме підходи щодо інформування населення», – розповіла Лариса Мудрак.

Основне завдання, яке ставиться в роботі, – створити ефективний механізм захисту дітей від шкідливого впливу. Учасники робочої групи спільно дійшли до висновку, що найоптимальніше рішення – обрати європейський варіант, тобто впровадження візуальних позначок для маркування всіх телевізійних продуктів.

Цього разу до розмови долучився експерт Ради Європи Марсель Бетсел. Він озвучив рекомендації європейських структур до цього процесу. За його словами, механізм захисту, передусім, має бути універсальним, тобто нейтральним до медіа-платформи. Адже в майбутньому ці ж позначки потрібно буде застосувати і, наприклад, для інтернету. Також експерт закликає використовувати інструменти співрегулювання. Він зауважив, що державні органи можуть відігравати певну роль, але втручатися у цей процес далеко не завжди.

У перебігу зустрічі низка науковців представили результати соціологічних досліджень. Проведені роботи засвідчили, що в цілому батьки не задоволені діючою системою візуальних позначок, якими, нагадаємо, маркуються лише фільми, а не всі телепрограми. Також вони вважають, що існуючий варіант мало диференційований. Знаючи, що передача несе в собі загрозу, вони хотіли б знати, якого роду. Про це розповіла кандидат психологічних наук, заступник директора Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Любов Найдьонова під час свого виступу на тему «Що думають батьки дітей різного віку щодо існуючих ризиків впливу телебачення і систем позначок шкідливого для дітей контенту».

Художник-графік, кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти ІСПП НАПН України Наталія Череповська представила перші графічні напрацювання, які далі можна використовувати для розробки українського варіанту позначок. Під час досліджень батькам було запропоновано схематично зобразити найбільш зрозумілі варіанти графічного оформлення тієї чи іншої загрози. У результаті вийшла пілотна версія, яка фактично отримана з-під пера батьків. «Найважливіший, останній етап настане після ухвалення остаточного варіанту. Адже тоді ми проведемо тестові роботи, які покажуть, наскільки правильно батьки сприймають ці позначки», – коментує Наталія Череповська.

Цікаве дослідження провів кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти ІСПП НАПН України Олексій Баришполець. Він вивчав уявлення дітей про ризики негативного впливу телебачення через опитування їх старшокласниками. У цілому науковець дійшов двох основних висновків. По-перше, старші діти віком від 16-ти років перестають дивитися телевізор взагалі, мовляв, там передачі монотонні й нудні, набагато легше знайти цікаву інформацію в інтернеті, а молодші, які приділяють телевізійному перегляду досить багато часу, майже не бояться загроз, які трапляються в кіно та вигаданих передачах. Набагато більший страх у них викликають жахіття із реального життя, наприклад, сюжети в новинах. По-друге, його дослідження підтверджують, що впровадження системи захисту дітей на разі є досить проблематичним. Адже тільки половина батьків приділяють увагу своїм дітям у сенсі телевізійних переглядів, стежать за контентом передач чи практикують спільний перегляд. Інша половина зовсім не цікавиться цим аспектом, і діти таких батьків є зовсім не контрольовані щодо телевізійного наповнення. Тому, наполягає науковець, без широкої пропаганди, без масованої просвіти і медіа-освіти впровадження маркувальної системи не матиме успіху.

Нагадаємо, робоча група складається із 41 особи. Це, передусім, експерти різних профільних галузей, наприклад психології, а також представники громадських та державних структур та об’єднань телевізійної індустрії й телекомпаній.

Співголовами Міжвідомчої робочої групи обрано заступника голови Національної ради Ларису Мудрак і Уповноваженого Президента України з прав дитини Юрія Павленка. Секретарем робочої групи став голова Громадської ради при Національній Раді, заступник голови МГО «Інтерньюз-Україна» Павло Моісеєв.

Наступне засідання робочої групи планується у формі круглого стола на 29 травня 2012 року. Під час його проведення має відбутися широке обговорення якісних результатів дослідження, з якими докладніше всі учасники можуть ознайомитися на сайті Національної ради. Також науковці представлять звіт про статистичні результати досліджень уявлень батьків і дітей про ризики телевізійного контенту. Крім цього, члени робочої групи обговорять інші ініціативи, які вже надійшли і ще надійдуть на розгляд членів Міжвідомчої робочої групи.

Відділ зв’язків зі ЗМІ та громадськими організаціями
Національної ради телебачення і радіомовлення
pressa@nrada.gov.ua
278-75-75

З матеріалами робочої групи можна ознайомитися у Прес-релізі


Перейти до вмісту