Пост-реліз міжвідомчої робочої групи

20.04.2012

19 березня 2012 у приміщенні Національної ради відбулася перша зустріч Міжвідомчої робочої групи з розробки та впровадження національної системи позначок для захисту дітей від інформації, що може шкодити їхньому здоров’ю та розвитку.

Усі учасники визнали необхідність якнайшвидшого впровадження механізмів захисту дітей від шкідливого контенту. Попередньо їх апробація планується вже в 2013 році.

Заступник голови Національної ради Лариса Мудрак у своєму вступному слові нагадала, що Україна ще 4 роки тому ратифікувала Конвенцію про транскордонне телебачення, що кореспондується з Директивою ЄС про аудіовізуальні медіа-послуги. Регуляторні органи всіх країн Європейського Союзу керуються цим документом щодо захисту дітей і в традиційних телевізійних послугах, і в послугах на замовлення. Отже, наша держава так само взяла на себе зобов’язання «вживати заходи для забезпечення того, щоб телевізійні трансляції, які здійснюються телекомпаніями під її юрисдикцією, не містили будь-яких програм, здатних шкідливо впливати на фізичний, психічний або моральний розвиток неповнолітніх, зокрема програм, що містять елементи порнографії та необґрунтованого насильства».

Оптимальний варіант виконання міжнародних зобов’язань – впровадження системи маркування телевізійних продуктів. Більшість європейських країн уже здійснили такий крок, торік до них приєдналася Туреччина. «Наше основне завдання – до кінця року розробити варіант українських позначок, якими маркуватимуться телевізійні продукти в нашому ефірі. Потрібно створити адаптований варіант, який враховуватиме особливості національного сприйняття, риси української ментальності тощо. Ми маємо на це час, бажання і, головне, експертну підтримку», – наголосила Лариса Мудрак.

Серед присутніх не виникало сумнівів щодо доцільності впровадження механізмів захисту дітей в Україні. Навіть більше, державні телерадіоорганізації готові взяти на себе відповідальність стати першими серед тих, хто випробує початкові напрацювання. Про це під час засідання повідомив голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України Олександр Курдінович«Я погоджуюся з думкою Національної ради стосовно того, що найефективніший та найкоротший шлях регулювання проблеми шкідливого контенту – запровадження системи позначок. Зі свого боку, хочу зазначити, що державні телерадіоорганізації готові виступити організаторами пілотного проекту. Думаю, це правильно, що вони стануть першими, хто випробує наші ініціативи на собі».

Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко нагадав, що глава держави всіляко підтримує цю ініціативу й закликає максимально швидко впроваджувати систему захисту дітей. «Ми маємо розуміти, що дитяче здоров’я не може бути заручником комерційної вигоди. Треба нагадати каналам про їх соціальну відповідальність. Я, за дорученням глави держави, вже звернувся з проханням до мовників збільшувати частку дитячих програм в ефірі», – зазначив Юрій Павленко під час зустрічі.

У перебігу засідання було ухвалено рішення дещо розширити склад робочої групи на звернення організацій, які запропонували свої кандидатури. Відтак, до її складу увійшли віце-президент Європейського форуму миру, кандидат історичних наук, професор Міжнародної слов’янської академії, генетик Віль Ромащенко, старший юрисконсульт телерадіокомпанії «Студія «1+1» і «ТЕТ» Ірина Стройко, керівник центру законодавчих ініціатив ВГО «Незалежна асоціація телерадіомовників» Ольга Большакова, директор телерадіокомпанії «Малятко» Володимир Кметик, а також Голова Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі Василь Костицький. За рекомендацією USAID/Україна також обрано спостерігачем керівника програм розвитку громадянського суспільства та незалежних ЗМІ Вікторію Марченко.

Уточнюємо, що до затвердженого рішенням Національної ради складу Міжвідомчої робочої групи деякими організаціями були внесені зміни. Так, приміром, замість генерального директора Національної телекомпанії України Єгора Бенкендорфа за його пропозицією до складу групи увійшли заступник гендиректора НТКУ Ігор Толстих, директор ТО публіцистичних та соціальних програм НТКУ Людмила Писанко, та керівник групи судових проваджень та захисту авторських і суміжних прав компанії Андрій Калінічук. Замість Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Валерії Лутковської за її рекомендацією до робочої групи включено заступника начальника експертно-методичного відділу Секретаріату цієї інституції Джорджа Папаригу. Замість заступника Міністра освіти і науки України Бориса Жебровського запропоновано – начальника відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини цього міністерства Аллу Середницьку.

Отже, нині робоча група складається із 41 особи. Це, передусім, експерти різних профільних галузей, наприклад психології, а також представники громадських та державних структур та об’єднань телевізійної індустрії і телекомпаній.

Співголовами Міжвідомчої робочої групи обрано заступника голови Національної ради Ларису Мудрак і Уповноваженого Президента України з прав дитини Юрія Павленка. Секретарем робочої групи став голова Громадської ради при Національній Раді, заступник голови МГО «Інтерньюз Україна» Павло Моісеєв.

Також затверджено календарний план подальшої роботи, з яким ознайомила робочу групу член Національної ради Ірина Опілат.Згідно з ним, засідання відбуватимуться щомісячно. Виняток становитимуть червень та травень, у зв’язку з проведенням Євро-2012 та заходів у Міжнародний день захисту дітей.

Крім цього, було наголошено, що упродовж тижня всі члени Міжвідомчої робочої групи у письмовому вигляді можуть надати пропозиції та уточнення до календарного плану роботи. Упродовж двох тижнів можна надавати пропозиції щодо окремих тем та проблемних зон з тих завдань, які має виконати Міжвідомча робоча група.