Поширення матеріалів, що розпалюють ворожнечу, є неприпустимим – Національна рада підтримала заяву Комісії з журналістської етики

21.05.2020

Національна рада підтримує Комісію з журналістської етики щодо недопущення поширення висловів, які сприяють розпалюванню ворожнечі стосовно різних етнічних груп, і вважає, що ця тема може бути розглянута у наступних саморегулівних актах. Про це сказала голова Національної ради Ольга Герасим’юк під час засідання регулятора 21 травня.

9 травня 2020 року на сайті рівненського «Радіо Трек» було оприлюднено колонку Кості Культреґера «Неповнолітня в Тернополі зарізала студента-негра з Африки, який її ґвалтував? (5 ФОТО)», у якій містилися численні расистські висловлювання та відверта мова ворожнечі.  Комісія із журналістської етики, розглянувши цю публікацію, констатувала порушення Кодексу журналістської етики та висловила громадський осуд рівненському онлайн-виданню «Радіо Трек». На її думку, цей матеріал розпалює ворожнечу стосовно темношкірих людей і може провокувати аудиторію на вчинення злочинів на ґрунті ненависті, спалахи агресії та насильства. Також Комісія з журналістської етики закликала ЗМІ дотримуватися професійних стандартів під час висвітлення злочинів, фігуранти яких є представниками різних етнічних груп. 

Оскільки матеріал було розміщено на сайті радіомовника, до Національної ради надійшли відповідні скарги.

Член Національної ради Максим Онопрієнко поінформував, що разом з  управлінням представників і представником у Рівненській області було докладно вивчено це питання. За його словами, виявилося, що йдеться про інформацію, яка була розміщена «в онлайні», а в ефірі цієї радіокомпанії програма з такими висловлюваннями не транслювалася. З огляду на цю обставину Національна рада наразі не може призначати перевірку компанії, оскільки не наділена повноваженнями регулювання онлайн-контенту. Проте регулятор звернув увагу «Радіо Трек» і провів відповідні роз’яснення щодо редакційної відповідальності мовника за поширення такого контенту.

Національна рада сподівається, що осуд колег по цеху, а також серйозні аргументи представників регулятора  стануть повчальним уроком для «Радіо Трек», який більше не повторюватиме подібних помилок.