План реалізації Стратегії медіарегулятора і розширення радіомереж місцевих і регіональних мовників – про результати засідання Національної ради 11 грудня

11.12.2023

Перше спортивне радіо в Україні серед переможців конкурсу на радіомовлення на частотах, що призначені для місцевих і регіональних мовників. Регулятор запропонував для громадського обговорення проєкт Плану реалізації Стратегії своєї діяльності, зареєстрував сім іноземних лінійних медіа, призначив двом медіа позапланові перевірки, а до телеканалів «Рада» і «Так TV» застосував припис. Про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 11 грудня, – далі.

Національна рада визначила переможців конкурсу (серед яких перше спортивне радіо) для розвитку місцевих і регіональних мереж радіомовлення.

Конкурс на 26 частот був оголошений 10 серпня, однак на чотири частоти претенденти не подали жодної заяви. Тому на 104,1 МГц у с. Градениці Одеської обл., 97,9 МГц у смт Лиманському Одеської обл., 89,8 МГц у с. Постолівці Тернопільської обл., 91,0 МГц у смт Дворічна Харківської обл. конкурс не відбувся.

На інших частотах переможцями стали:

Вінницька область

 • Вапнярка, 106,3 – ПП «Медіа Дністер» (позивні «Лада»), смт Чечельник;
 • Іллінці, 96,6 – ТОВ «Медіа інвест ПРО» (позивні «Подільське радіо») м. Ладижин;
 • Козятин, 92,7 – КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом» (позивні «Говорить Вінниця» та фрагмент музичної пісні «Гей вінничани, гей подоляни», Р. Марклевського), м. Вінниця.

Волинська область

 • Камінь-Каширський, 96,1 – ТОВ «Контент менеджмент груп» (позивні Радіо «Конкурент»),
  м. Луцьк;
 • Любомль, 99,7 – ТОВ «Контент менеджмент груп», (позивні Радіо «Конкурент»), м. Луцьк.

Житомирська область

 • Звягель, 91,7 – ДП «ТРК «Рекорд Коростень» ТОВ «Коростень рекорд ФМ» (позивні New Day),
  м. Коростень.

Івано-Франківська область

 • Косів, 101,4 – ТОВ ТРК «Радіо варта» (позивні «Радіо варта»), м. Косів;
 • Рогатин, 97,5 ТОВ Радіокомпанія «Західний полюс» (позивні «радіо Західний полюс»),
  м. Івано-Франківськ.

Київська область

 • Київ, 89,4 – ТОВ «Телерадіокомпанія «Можливість» (позивні «радіоМ»), м. Слов’янськ, Донецька область;
 • Рокитне, 100,3 – ТОВ «Рекламно-інформаційне агентство «Бліц» (позивні «Бліц-FM»), м. Біла Церква.

Львівська область

 • Жидачів, 93,0 – ТОВ «Редакція міської газети «Миколаївські вісті» (позивні «Радіо Розділля»),
  м. Миколаїв;
 • Жовква, 94,0 – ГО «Товариство «Право громади», м. Жовква (позивні «Вільне радіо королівського міста»), м. Жовква;
 • Львів, 93,3 – ТОВ «Мюзікрадіо» (позивні «Легке та спокійне радіо РЕЛАКС»), м. Київ;
 • Мостиська, 97,4 – КП Яворівської міської ради «Яворівське радіомовлення» (позивні «Явір ФМ»), м. Яворів;
 • Новояворівськ, 97,6 – ГО «Медіа фронт» (позивні «Янтарне ФМ»), м. Новояворівськ.

Одеська область

 • Балта, 100,3 – ТОВ «Іксон медіа» (позивні «ІКС ОН»), м. Херсон;
 • Подільськ (Вестерничани), 95,6 – КП «Телекомпанія «Подільське ефірне телебачення» (позивні «Радіо «КЕТ»), м. Подільськ.

Рівненська область

 • Мирогоща Перша, 92,6 – ПП «Студія-7» (позивні «Радіо Світязь»), м. Ковель.

Тернопільська область

 • Бучач (Підзамочок), 87,5 – ТОВ Тернопільська ТРК «Такт» (позивні «Файне місто»), м. Тернопіль;
 • Кременець, 93,0 – ТОВ Тернопільська ТРК «Такт» (позивні «Файне місто»), , м. Тернопіль;
 • Ланівці, 89,8 – ТОВ Тернопільська ТРК «Такт» (позивні «Файне місто»), м. Тернопіль.

Харківська область

 • Дворічна, 91,5 – ПП «Телерадіокомпанія «Ефір-Р» (позивні «Радіо Накипіло»), , м. Харків.

Відповідно до умов ліцензії медіа повинні забезпечувати упродовж тижня не менше ніж 100 відсотків ведення програм, у тому числі новинно-аналітичних блоків, розважальних програм, державною мовою. Крім того, рекомендовано розміщення інформаційних програм із регіональною і місцевою тематикою. 

Медіарегулятор виносить на громадське обговорення проєкт Плану реалізації у 2024 році Стратегії діяльності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на 2024‒2026 рр. Воно триватиме  один місяць.

Представниками Національної ради в Івано-Франківській та Миколаївській областях повторно призначені Ігор Маслов і Сергій Бондур строком на чотири роки. Виконувати свої обов’язки за новим терміном вони почнуть із 3 січня 2024 року.

До складу універсального медіа-сервісу для обласних центрів, міст Києва і Севастополя, а також населених пунктів 9 областей України внесені зміни. Зокрема, вилучено телеканал «Ми-Україна» та кілька місцевих мовників через завершення терміну дії дозволів на тимчасове мовлення.

Телеканали «Рада» (ДП «Парламентський телеканал «Рада») і «ТАК TV» (ТОВ «Корона санрайс») отримали припис від Національної ради через недотримання Правил ведення мовлення телерадіоорганізаціями у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті. Обидва медіа 25 листопада, в день, коли відзначалися 90-ті роковини Голодомору 1932 – 1933 років в Україні, у певні проміжки часу не розміщували на екрані зображення палаючої свічки або відповідного стилізованого зображення. Це є незначним порушенням за Законом «Про медіа», за який передбачено застосування припису.

Регулятор позапланово перевірить діяльність двох мовників.

Підставою для перевірки ТОВ «Телерадіокомпанія «АРТ» (логотип «7») є зафіксований моніторингом факт того, що ліцензіат упродовж 14 днів поспіль не мовить на 27 ТВК в Одесі (12 програма,
DVB-T2).

Позапланова безвиїзна перевірка чекає на ТОВ «Ісландія» (логотип «Ісландія»), м. Буча Київської області, через використання нецензурної лексики у програмах «Суперlive» 31 жовтня цього року. До Національної ради надійшло відповідне звернення від громадянина. Нецензурні висловлювання можуть завдати шкоди фізичному, психічному або моральному розвиткові дітей.

Позапланові безвиїзні перевірки діяльності компаній будуть проведені у період із 2 по 12 січня
2024 року. До 4 січня 2024 року ліцензіати мають надати усі необхідні для проведення перевірок документи й матеріали.

(26 жовтня цього року регулятор через скаргу глядача на ефір телеканалу «Ісландії» уже призначав йому позапланову перевірку).

Кілька рішень Національна рада ухвалила щодо видачі дозволів на тимчасове мовлення.

 • Їх було продовжено ще на рік АТ «НСТУ» (позивні «Радіо «Культура») – мовлення на частоті 91,3 МГц у м. Краматорську Донецької області і ТОВ «ТРК «Матрікс+» (позивні «NovaLine») – на 97,1 МГц у м. Харкові.
 • Ще дві радіостанції у Харкові мовитимуть зі збільшеною потужністю: «ХІТ ФМ» – на частоті 102,0 МГц і «Мелодія FМ» – на частоті 107,9 МГц.
 • Центральна телерадіостудія Міністерства оборони України (позивні «Армія FM – військове радіо») отримала дозвіл на тимчасове мовлення в Захарівці Одеської області (89,8 МГц) і у Вільчі Харківської області (91,8 МГц). Він буде чинним, допоки діятиме розділ IX Закону України «Про медіа».

Одразу 7 телеканалів із США, правовласником яких є ТОВ «Мрія медіа продакшенс» (MRIYA MEDIA PRODUCTIONS, LLC), дозволив транслювати регулятор, додавши їх до зареєстрованих іноземних лінійних медіа.

Реєстрацію отримали:

 • чотири спортивні програми – Sport 1 HD, Sport 2 Baltic, Sport 1 Baltic та Sport 4;
 • фільмовий телеканал Kino 1 HD;
 • телеканал «Чемодан ТВ» із просвітницьким і розважальним форматом, а також про подорожі;
 • канал «Соль ТВ», контент якого присвячений стилю життя, відпочинку, подорожам, темі здоров’я.

Створені вони для споживачів України, Латвії, Литви, Естонії та Молдови. Транслюються із США.

Медіарегулятор додав до Реєстру низку суб’єктів у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 51 друковане видання – 43 газети, 5 журналів, 2 збірники, 1 бюлетень.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників, бюлетеня – Україна (4 видання — 50%), а також Україна та зарубіжжя (також 4 видання — 50%).

Одночасно три наукові журнали українською та англійською мовами зареєстрував Івано-Франківський осередок Наукового товариства ім. Шевченка. Територія розповсюдження видань – Україна та зарубіжжя.

Серед зареєстрованих газет – 12 всеукраїнських, 25 обласних, 4 районні, 2 міські. Найбільшу кількість – одразу 26 україномовних газет (3 всеукраїнські, 23 обласні) внесло до Реєстру суб’єктів у сфері медіа ПП «Всеукраїнська газета «Вісник+К» із Луцька Волинської області. А Хомин Б. І. зі Львова одночасно зареєстрував 7 всеукраїнських газет українською мовою.

Національна рада зареєструвала ще 13 онлайн-медіа. Серед них – 6 вебсайтів, які подали:

 • ГО «Платформа прав людини», м. Київ, – «Доступ до правди»;
 • ГО «Антикорупційний вимір», м. Київ, – «Антикорупційний вимір»;
 • Державна наукова установа «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами, м. Київ – «Клінічна та профілактична медицина»/«Clinical and Preventive Medicine»;
 • ТОВ «АЙ ТІ Сістем Юкрейн», м. Київ – «Електронна система «ОК. Кадровик»;
 • ТОВ ІА «Україна Інфо», м. Суми – «Один дома Суми»;
 • ТОВ «Вісті Барвінківщини медіа центр», Харківська область – «Барвінкове INFO».

Громадська організація «Громадське телебачення» із Києва до процесу реєстрації підійшла комплексно, одночасно подавши instagram («hromadske.ua»), інтернет-портал, facebook-сторінку та YouTube-канал із однойменною назвою «hromadske».

Також із-поміж зареєстрованих онлайн-медіа – інтернет-видання та інтернет-сайт, серія продовжуваних електронних видань.

До Реєстру суб’єктів у сфері медіа потрапили 5 місцевих провайдерів аудіовізуальних сервісів:

 • ТОВ «Телекомпанія «АРС» працюватиме в Одесі;
 • ТОВ «Телерадіокомпанія «ФНБ» – у Дунаївцях Хмельницької області;
 • ТОВ «Шторм-ТВ» – у містах Кропивницький і Олександрія Кіровоградської області;
 • ПП виробничо-комерційної фірми «Раледа» – у трьох районах Дніпра.
 • ПП «Рава ТВ» – у містах Рава-Руська і Яворів Львівської області.

Для надання доступу до своїх послуг вони застосовуватимуть кабельну аналогову, кабельну цифрову та інтернет (ІРТV) технології.

Двом радіомовникам Суспільного – «Українському радіо» і «Радіо «Культура» –  медіарегулятор дозволив на час дії воєнного стану в Україні відступити від умов їхніх ліцензій в частині зміни місцезнаходження передавача та постачальника електронних комунікаційних послуг.

Національна рада на прохання заявників анулювала ліцензії на мовлення:

 • АТ «НСТУ», м. Київ, – «Суспільне Харків» (39 ТВК у м. Харкові, 43 ТВК у м. Куп’янську Харківської обл., 48 ТВК у смт Великий Бурлук Харківської обл.);
 • «Суспільне Чернігів» (26 ТВК у смт Холми Чернігівської обл., 53 ТВК у м. Корюківка Чернігівської обл., 31 ТВК у м. Новгород-Сіверський Чернігівської обл.);
 • «Суспільне Суми» (41 ТВК у м. Тростянці, Сумської обл.);
 • ПрАТ «Радіокомпанія «Гала» (позивні «Україномовне радіо «Країна ФМ» (комбіноване))», м. Київ, – мовлення в ефірній багатоканальній електронній комунікаційній мережі (стандарт T-DAB) у м.  Києві (5 програма), частотний блок (частота, МГц) – 11D (222,064 МГц).

Також скасовано реєстрацію суб’єкта у сфері медіа (провайдера аудіовізуальних сервісів) фізичної особи-підприємця Мезенєва Р. А. із Чернівецької області.