Пів року дії Закону «Про медіа»: що змінюється для суб’єктів у сфері медіа

01.10.2023

30 вересня минає пів року, відколи набув чинності Закон України «Про медіа». Він був ухвалений на виконання вимог ЄС у контексті прагнення України стати повноправним членом європейського співтовариства і базується на принципах Директиви про аудіовізуальні медіапослуги та стандартів у сфері свободи слова.

Не всі положення Закону є чинними сьогодні і застосовуються на практиці. Законодавець передбачив певну часову градацію для впровадження окремих норм. Нагадуємо, що змінюється у житті суб’єктів у сфері медіа зараз – через шість місяців дії Закону України «Про медіа».

1. Упродовж шести місяців – до 30 вересня – суб’єкти у сфері медіа повинні були привести структуру власності у відповідність із вимогами цього Закону, якщо вона їм не відповідала.

2. Провайдери аудіовізуальних сервісів або ж інші особи, уповноважені іноземними лінійними медіа, що не походять із країн-членів Європейського Союзу, мали 6 місяців, щоб подати до Національної ради заяви про реєстрацію іноземних лінійних медіа в порядку, передбаченому Законом.

3. 1 жовтня втрачає чинність Перелік програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються. Тож провайдери аудіовізуальних сервісів не можуть транслювати телеканали, що входили до нього раніше. Вони можуть брати до своїх пакетів іноземні програми, які  походять із ЄС, або ті, що були зареєстровані Національною радою відповідно до статті 66 Закону.

Звернутися до Національної ради із заявою про реєстрацію іноземних лінійних медіа можна у будь-який час і після 1 жовтня.

4. 1 жовтня розпочинається процес створення органів спільного регулювання. Ініціативні групи можуть подавати заяви для початку цього процесу. Органи спільного регулювання, як передбачає Закон «Про медіа», створюються у п’яти сферах:

  • аудіовізуальні медіасервіси (телевізійне мовлення та аудіовізуальні медіасервіси на замовлення);
  • аудіальні медіасервіси (радіомовлення та аудіальні медіасервіси на замовлення);
  • друковані медіа;
  • онлайн-медіа;
  • платформи спільного доступу до відео.

Як відбуватиметься цей процес і як взяти участь в органах спільного регулювання, дивіться тут.