Після 17 червня всі телекомпанії, які здійснюють аналогове ефірне мовлення відповідно до ліцензій Національної ради, мовитимуть і далі

15.06.2015

17 ЧЕРВНЯ 2015 РОКУ ВІДПОВІДНО ДО ПОЛОЖЕНЬ РЕГІОНАЛЬНОЇ УГОДИ, ЯКА СТОСУЄТЬСЯ ПЛАНУВАННЯ ЦИФРОВОЇ НАЗЕМНОЇ РАДІОМОВНОЇ СЛУЖБИ В УКРАЇНІ ЗАВЕРШУЄТЬСЯ ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД ВІД АНАЛОГОВОГО ДО ЦИФРОВОГО ЕФІРНОГО ТЕЛЕВІЗІЙНОГО МОВЛЕННЯ. ЦЕ ОЗНАЧАЄ, ЩО УКРАЇНА МАЄ ПРАВО ЗАСТОСОВУВАТИ ВІДПОВІДНІ РАДІОЧАСТОТИ НА СВОЇЙ ТЕРИТОРІЇ ДЛЯ НАДАННЯ АНАЛОГОВОГО МОВЛЕННЯ ЗА УМОВИ НЕ СТВОРЕННЯ ПЕРЕШКОД ЦИФРОВОМУ ТЕЛЕВІЗІЙНОМУ МОВЛЕННЮ, ЩО ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ В СУСІДНІХ КРАЇНАХ.

17 червня 2015 року відповідно до положень Регіональної угоди, яка стосується планування цифрової наземної радіомовної служби в Районі 1 (частинах Району 1, розташованих на захід від меридіана 170 град. східної довготи і на північ від паралелі 40 град. південної широти, за винятком території Монголії) та в Ісламській Республіці Іран у смугах частот 174-230 і 470-862 МГц (далі – Регіональна угода), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 № 750, в Україні завершується перехідний період від аналогового до цифрового ефірного телевізійного мовлення.

Це означає, що Україна має право застосовувати відповідні радіочастоти на своїй території для надання аналогового мовлення за умови нестворення перешкод цифровому телевізійному мовленню, що здійснюється в сусідніх країнах. Якщо аналогове мовлення буде створювати завади здійсненню цифрового телевізійного мовлення в сусідніх країнах, Національна рада спільно з мовником і органами частотного планування у двосторонньому порядку з сусідніми країнами вживатиме необхідних заходів реагування щодо врегулювання питання створених завад.

За результатами проведених у червні 2015 року консультацій Постійного представництва України при відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві зі штаб-квартирою Міжнародного союзу електрозв’язку (далі – МСЕ) отримано інформацію, що 17 червня 2015 року Секретаріатом МСЕ на адреси сторін Регіональної угоди буде направлено запит щодо потреби направлення МСЕ нотифікацій про необхідність внесення змін частотних присвоєнь у Міжнародному регістрі радіочастот, які застосовуються в державі.

Зважаючи на зазначену процедуру МСЕ, Національна рада на прохання ДП «Український державний центр радіочастот» звернулася до всіх телевізійних мовників України з проханням вжити певних дій для реєстрації частотних присвоєнь у Міжнародному регістрі радіочастот, щоби після дати завершення переходу, визначеної Регіональною угодою, радіоелектронні засоби аналогового мовлення, які будуть далі використовуватися телерадіоорганізаціями, отримали міжнародний статус діючих РЕЗ.

Таким чином, після 17 червня 2015 року працюватимуть усі телекомпанії, які здійснюють аналогове ефірне мовлення відповідно до ліцензій Національної ради на мовлення, з урахуванням вимоги щодо недопустимості створення ними неприпустимих завад здійснення цифрового мовлення в сусідніх країнах.

Довідково: Порядок припинення поширення аналогового сигналу визначається Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору, нова редакція якого набула чинності 12 травня 2015 року. Передбачено чотири етапи вимкнення аналогового телебачення:
І етап: м. Київ, Київська, Житомирська, Рівненська, Волинська, Львівська, Закарпатська області, Автономна Республіка Крим та м. Севастополь – із 17 червня 2015 року;
ІІ етап: Івано-Франківська, Хмельницька, Вінницька, Чернівецька, Одеська області – з 31 грудня 2015 року;
ІІІ етап: Полтавська, Тернопільська, Черкаська, Кіровоградська, Миколаївська, Херсонська, Дніпропетровська, Запорізька області – з 30 червня 2016 року;
IV етап: Луганська, Донецька, Чернігівська, Харківська, Сумська області – з 31 грудня 2016 року.