Пілотний проект із маркування телевізійного контенту має стартувати на ОДТРК уже влітку

25.02.2013

22 ЛЮТОГО ВІДБУЛОСЯ ЧЕРГОВЕ ЗАСІДАННЯ МІЖВІДОМЧОЇ РОБОЧОЇ ГРУПИ З РОЗРОБКИ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ПОЗНАЧОК ДЛЯ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ ВІД ІНФОРМАЦІЇ, ЩО МОЖЕ ШКОДИТИ ЇХНЬОМУ ЗДОРОВ’Ю І РОЗВИТКУ. НА НЬОМУ БУЛО ЗАСЛУХАНО ПРЕЗЕНТАЦІЮ ПОЕТАПНОГО ШЛЯХУ ВИЗНАЧЕННЯ ГРУП РИЗИКІВ, ЯКІ МОЖЕ МІСТИТИ ВІДЕОПРОДУКЦІЯ, ТА НАПРАЦЮВАННЯ ВІДПОВІДНИХ ГРАФІЧНИХ ПОЗНАЧОК.

22 лютого відбулося чергове засідання Міжвідомчої робочої групи з розробки та впровадження національної системи позначок для захисту дітей від інформації, що може шкодити їхньому здоров’ю і розвитку. На ньому було заслухано презентацію поетапного шляху визначення груп ризиків, які може містити відеопродукція, та напрацювання відповідних графічних позначок.

Любов Найдьонова, заступник директора Інституту соціальної та політичної психології АПН України, представила новий варіант графічних символів, доопрацьованих художниками після висловлених членами робочої групи під час попередньої зустрічі зауважень.

Також експерти, які входять до складу Міжвідомчої робочої групи, плідно попрацювали в підгрупах – науковій, інформаційно-освітній та юридичній, – обговорюючи питання внесення змін до календарного плану роботи групи на цей рік, новий запропонований варіант графічних символів, опитувальник для кодувальників і можливі напрями та способи проведення роз’яснювальної роботи.

Загальним висновком, який озвучила Любов Найдьонова, є факт того, що «з цим можна починати». За її словами, все ще актуальною проблемою самих знаків є їх певна агресивність, що може підсвідомо впливати на глядача, додаючи небажаної агресії. «Це та проблема, яку нам треба додатково дослідити і визначитися найближчим часом», – зазначила експерт. Однак запропонований варіант графічних позначок є водночас найбільш інтуїтивно зрозумілим для сприйняття. Окрім того, за результатами тестових заходів ці позначки будуть доопрацьовуватися ще з технічними службами тощо.

Незначні зауваження були висловлені й до опитувальника, яким мають послуговуватися працівники телеканалів при оцінюванні відеопродукції. Головним побажанням стало те, щоб він був максимально спрощеним. Зі свого боку Любов Найдьонова запевнила, що саме так воно і є. Однак наразі немає технічної можливості, аби це продемонструвати. Тому було домовлено, що на наступному засіданні буде продемонстрована демоверсія опитувальника з тим, щоби показати, як працює алгоритм спрощення залежно від контенту відео.

Голова Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі Василь Костицький запропонував залучити регіональні представництва комісії до участі в запланованій на червень мультиконференції та інших заходах Міжвідомчої робочої групи. Ця ініціатива була охоче підтримана. Крім того, до участі в освітньо-медійній компанії буде залучене й Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України через проведення роз’яснювальної роботи під час серпневих нарад із педагогами.

Керівник юридичної підгрупи Міжвідомчої робочої групи Олег Шосталь повідомив, що, на думку членів цієї підгрупи, на сьогодні вкрай важливо визначитися стосовно того документа, яким буде запроваджуватися система, і його нормативно-регламентного характеру. Саме тому юридична підгрупа з березня почне готувати проект відповідного акта. «Ми вважаємо, на сьогодні у нас достатньо повноважень рухатися паралельно, навіть якщо не буде прийнятий найближчим часом закон (про телебачення і радіомовлення – ред.). Тому ми можемо, враховуючи сьогоднішні реалії і норми законодавства, впроваджувати цей документ на основі чинної системи аудіовізуальних позначок», – сказав він. Далі за результатами аналізу початку пілотного проекту цей документ приблизно у вересні може бути винесено на розгляд Міжвідомчої робочої групи і широке публічне обговорення.

Підсумовуючи роботу, заступник голови Національної ради Лариса Мудрак зазначила, що підготовка до пілотного проекту триватиме приблизно 3–4 місяці. Відтак «ми плануємо стартувати влітку з пілотом на ОДТРК, бо на те маємо згоду Державного комітету з телерадіомовлення», – констатувала вона.

Пропозицію щодо реалізації пілотного проекту на трьох–п’яти обласних телерадіокомпаніях висловив Олександр Савенко, генеральний директор ДО «Київська державна регіональна телерадіокомпанія». Він назвав кілька обласних компаній, які, на його переконання, можуть стати базою для втілення пілоту.

Лариса Мудрак подякувала за плідну роботу, розуміння та за активну соціальну відповідальність. Наступне засідання Міжвідомчої робочої групи заплановано провести за місяць.


З матеріалами засідання можна ознайомитися тут.