20 травня члени Національного комітету Програми ЮНЕСКО IFAP – Інформація для всіх – обговорили із координатором по Україні сектору комунікацій та інформації Секретаріату ЮНЕСКО Андреа Кайролою і менеджерками офісу ЮНЕСКО в Україні Терезою Корбахер та Діаною-Іванною Мошковською питання співпраці з організацією.
У зустрічі взяли участь члени українського Національного комітету IFAP Євгенія Кравчук, Лариса Левченко, Ігор Розкладай, Олександр Шевчук, Ніна Крамарева. Очолює український комітет голова Національної ради Ольга Герасим’юк.
Андреа Кайрола розповів про завдання ЮНЕСКО та її стратегію допомоги Україні, започатковану після повномасштабного вторгнення рф. Вона охоплює захист і безпеку журналістів, їх підтримку та навчання, логістику, збереження документальної спадщини і фіксацію пошкоджень та руйнувань культурних пам’яток. У плані роботи організації також проєкти з медіаграмотності. Наразі ЮНЕСКО пропонує різноманітні гранти, навчання, мікрогранти для медіа та громадських організацій.
Євгенія Кравчук, заступниця голови національного комітету IFAP, народна депутатка, акцентувала на тому, що постійні атаки росії на інформаційну інфраструктуру України порушують право людей на доступ до інформації, що належить до мандату ЮНЕСКО. Український Національний комітет IFAP звернувся із заявою до ЮНЕСКО стосовно цього і очікує більш рішучих дії та відповіді на ці воєнні злочини росії.
Керівник апарату Національної ради Євген Перелигін від імені голови Національного комітету IFAP Ольги Герасим’юк запропонував посилити експертну підтримку медіа в регіонах. Це особливо важливо у прифронтових областях – Сумській, Чернігівській, Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській тощо. Він також висловив надію на позитивний перебіг процесу погодження підготовленого Національною радою проєкту щодо повернення до роботи медійників з інвалідністю.
Члени комітету висловили зацікавленість в участі у міжнародних заходах ЮНЕСКО для того, щоби фіксувати фокус уваги світової спільноти на Україні. Обговорили можливу підтримку організацією членів Національного комітету при здійсненні такої діяльності.
Євгенія Кравчук запропонувала під час наступного міжнародного заходу ЮНЕСКО організувати виставку про полонених українських журналістів, які перебувають в російському ув’язненні. Таку виставку було би доречно, на її думку, провести і у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі.
Особливої уваги, на думку Ігоря Розкладая і Лариси Левченко, заслуговує збереження документів із Криму, а також документальної і культурної спадщини невеликих міст, музеїв, культурних об’єктів. Адже росія проводить цілеспрямовану політику вивезення та нищення архівів, пам’яток, щоб стерти культурну, історичну пам’ять та ідентифікацію українців й інших меншин, які проживають у нашій країні.
Пан Андреа висловив думку, що для України було би добре створити національні реєстри того, що є пріоритетним національним культурним надбанням. І Національний комітет міг би заопікуватися цим питанням.
Сторони домовилися працювати надалі над обговореними темами.