Підписанти Варшавської декларації звернули увагу на масштабність російської пропаганди в соцмережах

23.02.2024

Представники медіарегуляторів країн-підписантів Варшавської декларації 23 лютого в онлайн-форматі провели зустріч щодо актуальних проблем у європейському медіапросторі. Обговорили питання суспільного мовлення в Польщі, небезпеки телеграму і пропагандистське інтерв’ю російського президента американському журналістові Такеру Карлсону. У зустрічі взяли участь представники регуляторів Естонії, Литви, Латвії, Польщі, України та Угорщини. Україну представляв перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль.

Мацей Свірський, голова Національної ради з питань радіо і телебачення Польщі, розповів про поточну ситуацію з суспільними медіа країни. Він роз’яснив ситуацію щодо рішень міністра культури країни стосовно поглинання і ліквідації Польського агентства преси (PAP), Польського телебачення (TVP) і Польського радіо (Polskie Radio). На думку пана Свірського, такі дії є протизаконними і такими, що порушують Конституцію країни.

Також під час зустрічі обговорили питання комунікації з телеграмом і кількості його споживачів у ЄС. Європейські колеги поділилися інформацією про те, що на сайті телеграму на виконання DSA (Акта про цифрові послуги) з’явився офіційний контакт платформи. Тож вони спробують вкотре сконтактувати з компанією.

Як повідомила Хелен Ротла, очільниця відділу інформаційного суспільства естонського регулятора, вони надіслали близько сотні посилань на контент у мережі, який вважали насильницьким чи терористичним, однак відповіді від телеграму не отримали. І тільки мінімальна частка із цих посилань була видалена.

Представники регуляторів обмінялися думками про те, що вказані телеграмом дані про своїх користувачів у Європейському Союзі є значно заниженими.

Стосовно нещодавнього інтерв’ю російського президента американському журналістові Такеру Карлсону учасники зустрічі були одностайними в розумінні того, що це є акт пропаганди. Однак, якщо це розуміють представники країн Центральної і Східної Європи, то для західного глядача вся ця брехня не є очевидною, резюмували вони.

З огляду на те, що ще на початку 2022 року Група європейських регуляторів аудіовізуальних медіа (ERGA) внесла до своїх пріоритетів протидію іноземній дезінформації та інформаційним маніпуляціям і погодила посилити співпрацю, спрямовану на питання дезінформації, Валентин Коваль запропонував звернутися до цієї організації. Спільний від учасників конференції лист має звернути увагу групи європейських регуляторів на необхідність виробити механізми для протидії дезінформації, особливо такого масштабу.

Наступну зустріч учасники вирішили провести через місяць.