«Первый канал. Всемирная сеть» не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України

11.07.2018

11 липня Національна рада своїм рішенням визнала зміст іноземної програми «Первый канал. Всемирная сеть» таким, що не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України.

Таке рішення регулятор ухвалив, взявши до уваги рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.05.2018 № 826/3456/14, яким задоволено позов Національної ради до ТОВ «Торсат», ВАТ «ТВ Центр», ТОВ «Вертикаль ТВ», ЗАТ РБК-ТВ» про визнання такими, що не відповідають пунктам 3, 5 частини першої статті 2, статті 28 Закону України «Про інформацію», частині другій статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і статті 7 Європейської конвенції про транскордонне телебачення іноземних програм ТОВ «Об’єднання російських телеканалів», ВАТ «Первый канал», ВГТРК, ВАТ «Телекомпания НТВ», ТОВ «Вертикаль-ТВ», ВАТ «ТВ Центр», ЗАТ «РосБизнесКонсалтинг-ТВ», ТОВ «Агентство «Клас».

Нагадаємо, упродовж 2014 року Національна рада звернулася до суду із трьома позовами щодо російських телеканалів «Перший канал», «НТВ-мир», «Россия 24», «РТР-Планета», «ТВ Центр – Іnternational» («ТVСІ»), «РБК-ТВ». Згодом суд об’єднав усі три провадження в одне. Для оцінки матеріалів, що були в ефірі цих телеканалів, була призначена комісійна та комплексна судова психологічна та авторознавча (лінгвістична) експертиза. Нею було встановлено, що деякі з фрагментів текстів, наданих на експертне дослідження, містять заклики до насильницької зміни конституційного ладу України, заклики до розв’язування війни, агресивних дій їх пропаганди, пропаганду винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань,  ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження, твердження, спрямовані на посягання на територіальну цілісність України, заклики до порушення громадського порядку та масових заворушень.

29 травня цього року Окружний адміністративний суд міста Києва завершив розгляд цієї справи.