Перший випадок реформування комунального медіа в публічне може відбутися в місті Южному

25.03.2024

На прохання депутатів Южненської міської ради 22 березня відбулася онлайн-зустріч для роз’яснення суті реформування комунальних медіа в публічні. Вона була організована напередодні розгляду Южненською міською радою питання про  перетворення місцевого комунального підприємства «Студія «МИГ» у публічне відповідно до вимог Закону України «Про медіа». Надані учасниками роз’яснення мали допомогти депутатам зробити висновок щодо цієї реформи для ухвалення свого рішення.

У зустрічі взяли участь члени Національної ради Тетяна Руденко і Олександр Бурмагін, голова Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв, виконавча директорка Національної асоціації медіа Катерина Мяснікова, представники Антимонопольного комітету та інші медіаексперти й народні обранці.

Ця реформа необхідна на шляху до членства України в Європейському Союзі, нагадала членкиня Національної ради Тетяна Руденко. «Вона наближає нас до європейських стандартів, де держава підтримує місцеві медіа, але не чинить на них жодного тиску».

Національна рада спрямовує свої зусилля для налагодження діалогу з місцевими органами влади, аби пояснити їм доцільність самої реформи і необхідність діяльності локальних медіа. Закон дає змогу перенести реформування комунальних медіа на вже післявоєнний час, наголосила вона.

По суті реформування комунальних медіа в публічні є останнім кроком у доволі тривалому процесі реформування державних медіа в Україні. За його підсумком країна досягне тієї мети, коли в державних агентів – органів місцевого самоврядування, державних органів – немає (за дуже незначним винятком) своїх медіа, зауважив член Національної ради Олександр Бурмагін. Такою була давня вимога Ради Європи і згодом Європейського Союзу. Тому перебіг цієї реформи буде активно відстежуватися європейськими колегами.

Він подякував депутатам і компанії за їхній рух у напрямі реформування. Адже таким чином вони показують, що Закон «Про медіа» і реформа в частині комунальних медіа втілюється, не дивлячись на можливість її відстрочення до кінця воєнного стану.

Крім того, сам шлях, реалізація виписаних механізмів на практиці дасть змогу виявити аспекти, які потребують удосконалення. «Ви допоможете іншим медіа, які відклали цю реформу, і будете стимулювати інших іти слідом за вами реформуватися», – сказав Олександр Бурмагін.

Його підтримала Катерина Мяснікова, яка висловилася, що раніший початок реформи дасть змогу виграти час, аби краще зрозуміти її суть і процес.

Зі свого боку Микита Потураєв поділився, що намагання місцевої влади тримати медіа «під дахом» завжди мало політичний інтерес, а не зацікавленість у його якісному розвитку. Натомість у медіа «зв’язок найпершої черги і залежності в хорошому сенсі цього слова має бути тільки зі слухачами, глядачами і читачами». Його досвід каже про те, що незалежним медіа важче працювати, але якість їхнього продукту себе виправдовує і врешті окупається.

Представниця Антимонопольного комітету Лариса Сотник розповіла про особливості законодавства про державну допомогу суб’єктам господарювання при наданні підтримки суб’єктам медіа та встановлені критерії оцінки допустимості державної допомоги. Вона зауважила: законодавством публічні аудіовізуальні медіа визначені послугами, що становлять загальний економічний інтерес.

Учасники зустрічі відповіли на запитання депутатів і представників місцевого комунального медіа. Вони одностайно наголосили, що готові допомагати і бути партнерами на шляху реформування.


Перейти до вмісту