Перевиконання норм закону щодо мови ведення передач на радіо становить близько 30%

20.03.2019

Результати моніторингу Національної ради загальнонаціональних, а також регіональних і місцевих FM-радіостанцій щодо дотримання ними законодавства в частині мовних квот оприлюднили 20 березня під час прес-конференції голова регуляторного органу Юрій Артеменко і член Національної ради Сергій Костинський.  Обсяг ведення передач українською мовою як на загальнонаціональних, так і на регіональних і місцевих радіостанціях значно перевищує встановлені законом норми.

Так, у листопаді 2018 – лютому 2019 року – час, коли досліджувалися ефіри, в середньому у 89% випадків на загальнонаціональному рівні передачі велися українською. Порівняно з минулим роком цей показник збільшився на 3 відсоткові пункти і  його перевиконання відповідно до вимог закону становить 29 в. п.

Тільки українською мовою розмовляють ведучі на радіостанціях суспільного мовника – «UA: Українське радіо», «UA: Радіо Промінь», «UA: Радіо Культура» – і «Країна ФМ».

За останні чотири місяці також значно зросла кількість передач державною мовою на таких радіостанціях:

«Русское радио – Україна» – на 22 в. п.;
«ХІТ FM» – на 14 в. п.;
«П’ятниця» – на 12 в. п.;
«Kiss FM» – на 9 в. п.

У регіональному розрізі обсяг ведення передач українською мовою ще вищий – він становить 93%. Це на 1 відсотковий пункт покращує результат попереднього періоду (листопад 2017 – жовтень 2018 р.) і, таким чином, фіксує перевиконання законодавчих вимог на 33 в. п.

У 10-ти областях України середній показник частки ведення передач державною мовою становить 95% і вище. Це:

Львівська, Рівненська, Хмельницька – 100%;
Чернігівська – 98%;
Чернівецька, Черкаська, Івано-Франківська – 97%;
Харківська, Кіровоградська – 96%;
Закарпатська – 95%.

Моніторингом зафіксовано, що в низці областей відбулося значно побільшало передач, які звучать українською мовою. Це:

Донецька – на 13 в. п.;
Харківська, Закарпатська і Полтавська області – на 6 в. п.;
Кіровоградська – на 5 в. п.

«Українська мова однаково представлена в ефірі і загальнонаціональних, і регіональних, і місцевих радіостанцій в кожній області України, – підсумував Сергій Костинський. – Сьогодні вже немає відмінностей, немає особливостей, ніхто не може сказати, що ми в чомусь є особливими, чогось не розуміємо. Журналісти і в Донецькій області, і на Закарпатті, і в Харкові, і в Одесі прекрасно володіють українською мовою».

За словами члена Національної ради, нині немає жодних проблем із  відтоком слухачів у радіостанцій. Навпаки, сфера радіомовлення, радіоіндустрія «була, є, залишається і буде прибутковою сферою медіа».


Перейти до вмісту