Переможці конкурсу на мовлення в МХ-7 і нові зареєстровані іноземні медіа – про результати засідання Національної ради 31 жовтня

31.10.2023

31 жовтня Національна рада підбила підсумки конкурсу на мовлення в державному цифровому багатоканальному мультиплексі МХ-7, зареєструвала два іноземні медіа, нелінійний медіа-сервіс, а також нових суб’єктів у сфері друкованих, онлайн-медіа, провайдерів аудіовізуальних сервісів тощо. Для низки медіа зафіксовані зміни у структурі їх власності.

Медіарегулятор визначив переможців конкурсу на мовлення в ефірній багатоканальній електронній комунікаційній мережі МХ-7, що має загальнонаціональне покриття. Мережа вміщує 12 програм. До конкурсу були допущені 9 компаній.

«МХ-7 – це дуже важлива для держави історія, тому що йдеться про те, щоби держава отримувала можливості зміцнювати інформаційну безпеку, поширювати якісний контент для глядачів. Особливо важливо – на прикордонній території, бо брак інформації завжди спричиняє різні проблеми», – зауважила голова Національної ради Ольга Герасим’юк.

Заслухавши представників компаній, медіарегулятор голосуванням обрав тих, які мовитимуть в МХ-7. Це:

  • ТОВ «Солар медіа» (логотип «СОНЦЕ»), с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської обл.;
  • ТОВ «Ми-Україна», м. Київ (логотип «МИ-УКРАЇНА»);
  • ДП «Парламентський телеканал «Рада» (логотип «РАДА»), м. Київ;
  • ТОВ «Дідживан» (логотип «УНІАН 2»), м. Київ;
  • ТОВ «Віжн 2+2» (логотип «ВІЖН 2»), м. Київ;
  • ТОВ «Віжн 3» (логотип «ВІЖН 3»), м. Київ;
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Корисне ТБ» (логотип «СВІТЛО»), м. Київ.

Зазначені медіа повинні транслювати 60% національного продукту. Водночас двом компаніям було відмовлено у видачі ліцензії на мовлення:

  • ПП «Тюсо» (логотип «ТЮСО»), м. Київ, і
  • ТОВ «Ісландія» (логотип «ІСЛАНДІЯ» (комбіноване)), м. Буча Київської області.

Національна рада погодила із зауваженнями проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання державними органами на запит суб’єкта у сфері медіа інформації щодо громадянства (у тому числі у будь-який період після 1991 року) співака (співачки)». Медіарегулятор з метою узгодження положень проєкту цього документа з нормами Закону України «Про медіа» запропонував нову редакцію положень, які визначають, що має міститися у зверненні. Про рішення регулятора буде повідомлено Державну міграційну службу України, яка є розробником документа.

Медіарегулятор на звернення директора ТОВ «ТРК Нова хвиля» (позивні «М-ФМ»), м. Київ, про неможливість здійснювати редакційний контроль (частота 104,1 МГц у м. Донецьку) тимчасово призупинив ліцензію на мовлення цієї компанії. Таку можливість передбачає розділ IX Закону України «Про медіа». Упродовж трьох місяців після відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованій території (деокупації) ТОВ «ТРК Нова хвиля» має право звернутися до Національної ради із заявою про поновлення дії ліцензії.

Два телеканалиDTX та English Club TVзареєстровані як іноземні лінійні медіа. Правовласником DTX є «Діскавері Корпорет Сервісес Лімітед» (Discovery Corporate Services Limited), Великобританія. Медіа орієнтоване на аудиторію України, Литви, Латвії, Естонії, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Молдови, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану й Узбекистану. Розважальний формат програм транслюється двома мовами.

Правовласником English Club TV є англійський клуб ТБ Лтд (English Club TV Ltd). Трансляція здійснюється зі Швеції, країною його походження є Великобританія. Медіа розраховане на споживачів країн Європи. Програми мають освітній/культурологічний/просвітницький формат і транслюються англійською мовою.

«Радіо «RESPECT» на Рівненщині мовитиме з більшою потужністю завдяки чому охоплюватиме більшу територію на частоті 92,3 МГц у м. Острозі. Такі зміни зафіксувала Національна рада в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа. Також ГО «Медіа-центр «Третя столиця», м. Рівне, змінило інформаційно-розважальний формат на формат  каналу загальної тематики. 15% загального тижневого обсягу мовлення радіостанція транслюватиме передачі місцевої тематики.

Регулятор зареєстрував 21 онлайн-медіа суб’єктами у сфері онлайн-медіа. Вирішили зареєструватися сайт «Детектор медіа», тelegram-канал «Резидент», інтернет-сайт «Streams Charts».

Одразу кілька своїх ресурсів зареєстрували як онлайн-медіа такі компанії:

  • ТОВ «Пресс альянс» із Києва – 6 вебсайтів;
  • ТОВ «Голдберрі» із Києва – інтернет-портал, сторінку в соціальній мережі Facebook та YouTube-канал з однойменною назвою «Еспресо»;
  • ТОВ «Медіа2тікетс» із Івано-Франківської області – 3 інформаційні сайти;
  • ТОВ «Моріон» із Києва – 4 спеціалізовані видання, призначені для медичних установ і лікарів, а також для медичних і фармацевтичних працівників.

Серед заявників також вебсайт «Голос. Тернопільська агенція новин» і регіональне новинне онлайн-медіа «Приморка.сіті».

Національна рада внесла до переліку зареєстрованих суб’єктів у сфері медіа низку друкованих медіа. Зареєстровано 123 друковані видання – 66 газет, 48 журналів, 9 збірників.

Територія розповсюдження зареєстрованих збірників і журналів – Україна (29 видань — 51%), а також Україна та зарубіжжя (28 видань — 49%).

Найбільшу кількість – одночасно 14 наукових видань (12 наукових журналів, 1 журнал, 1 науковий збірник) – зареєстрував Київський національний університет культури і мистецтв, м. Київ. Майже всі видання поширюються в Україні, лише одне з них – і в нашій державі, і за кордоном. Мова розповсюдження – українська та англійська, а одне видання виходить п’ятьма мовами (ще й польською, французькою, німецькою).

Одразу 12 наукових видань (11 журналів, 1 збірник) вніс до реєстру Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, м. Чернівці. Вони характеризуються широким мовним спектром друку – українська, англійська, болгарська, німецька, польська, румунська, французька, чеська, словацька.

Серед зареєстрованих газет – 9 всеукраїнських, 54 обласних, 3 районних. З них 64 україномовні газети, 2 – українською і російською мовами. Одразу 46 україномовних газет (40 обласних, 6 всеукраїнських) зареєстрував Хотимчук П. Є. із села Великий Омеляник Волинської області. А Хотимчук Н. Т. із села Зміїнець цієї ж області — 12 газет (11 обласних, 1 всеукраїнська).

ТОВ «Арс магна продакшн», м. Київ, зареєстроване як суб’єкт у сфері медіа, що здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа). Компанія внесла до Реєстру телеканал, який мовить під логотипами «8 КАНАЛ», «8 CHANNEL». Медіа працює за технологією інтернет-мовлення (ОТТ, IPTV) цілодобово із загальнонаціональним покриттям. Поширює свій продукт українською й орієнтоване на загальну аудиторію.

Вирішило стати суб’єктом у сфері аудіовізуальних медіа на замовлення ТОВ «Омега ТВ» із Києва. Воно зареєструвало нелінійний медіа-сервіс «OmegaTV». Воно обрало технологію інтернет (ОТТ), сервіс надає на території нашої країни.

Були зареєстровані як провайдери аудіовізуальних сервісів 7 суб’єктів у сфері медіа, які надаватимуть свої послуги у трьох областях України. Зокрема, в Івано-Франківській області, застосовуючи для надання доступу кабельну аналогову, кабельну цифрову та IPTV-технологію, працюватимуть:

  • ПП «Дрімхаб»;
  • ТОВ «Ютім»;
  • ТОВ «Ютім девелопмент»;
  • ТОВ «Іт люкс телеком»;
  • ПП «Телекомпанія «РАІ».

На Сумщині ТОВ «Телерадіокомпанія «Глухів» поширюватиме 72 теле- і радіоканали. А фізична особа-підприємець Качанова Д. П., м. Київ, вказала, що працюватиме на Житомирщині. Ці компанії обрали кабельну аналогову технологію.

Національна рада продовжила кільком медіа термін дії їхніх ліцензій на 10 років. Це:

  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Львівська хвиля» (позивні: «Львівська хвиля – радіо нашого міста»), м. Львів, – регіональна категорія, мовлення на частоті 104,4 МГц у с. Коростів Сколівського району Львівської області;
  • ТОВ «ТРО «Радіо Україна» (позивні «Радіо Байрактар»), м. Київ, – загальнонаціональна категорія мовлення із використанням 11 частот;
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Медіа маркет» (позивні «ХІТ ФМ»), м. Київ, – загальнонаціональна категорія мовлення із використанням 18 частот;
  • ТОВ «Ностальжі» (позивні «Мелодія FM»), м. Запоріжжя, мовлення з використанням 5 частот у Запорізькій області.

Медіарегулятор вніс зміни до Реєстру суб’єктів у сфері медіа щодо кількох компаній, зафіксувавши зміни у структурі їх власності та низку інших змін. Зокрема, зміни структури власності зафіксували:

  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія 1+1» (логотип «1+1»), м. Київ;
  • ТОВ «ТРК «Жиса» (логотип «2+2 Жиса»), м. Київ;
  • ТОВ «ТРК «ТБ Стимул» (логотип «2+2 ТБ-СТИМУЛ»), м. Київ;
  • Про заяву ТОВ «Кірт «Тор» (логотип «2+2 ТОР»), м. Київ;
  • ТОВ «Так ТВ +», (логотип «УНІАН. МИКОЛАЇВ»), м. Київ;
  • ТОВ «ТРК «Кварц» (логотип «УНІАН. Нікополь»), м. Нікополь Дніпропетровської області;
  • ПрАТ «Телекомпанія «Тет» (логотип «ТЕТ»), м. Київ;
  • ТОВ «Віжн медіа» (логотип «Comedy Central»), м. Київ;
  • ТОВ «Інтерком-інвест» (логотип «triolan.info»), м. Харків;
  • ТОВ «Мегого» (логотипи: «MEGOGO Футбол Перший», «MEGOGO Футбол Другий», «MEGOGO Футбол Третій», «MEGOGO Гонг»), інтернет-мовлення (ОТТ).

Крім того, компанія «Мегого» змінила логотип: із «УПЛ ТБ» на «UPL.TV» із графічним елементом – м’ячем, розписаним зірками.

Розглянувши звернення компаній, Національна рада задовільнила їхні прохання щодо скасування реєстрації і анулювання ліцензій суб’єктів у сфері медіа. Отже, було скасовано реєстрацію:

  • Телерадіокомпанії «Лан» у формі ТОВ, м. Стрий Львівської області, – провайдера аудіовізуальних сервісів;
  • ТОВ «Ейчді фешн» (супутникове мовлення, логотип «HDFASHION&LifeStyle»), м. Київ.

Також анульовані ліцензії:

  • ТОВ Teлерадіокомпанії «Ніс-ТВ» (логотип «35»), м. Миколаїв;
  • ПП «Інформаційна студія «Полісся TV» (логотип «π»), м. Луцьк Волинської області.