Перебіг розгляду судового позову щодо російських телеканалів

06.04.2015

В Окружному адміністративному суді міста Києва триває розгляд справи за позовом Національної ради щодо шести російських телеканалів. Суд об’єднав провадження у трьох позовних справах в одну, яка стосується таких телеканалів: «Перший канал», «НТВ-мир», «Росія 24», «РТР-Планета», «ТВ Центр – Іnternational» (ТVСІ), «РБК-ТВ». Під час останнього засідання суд призначив комплексну психологічну та лінгвістичну експертизу контенту цих каналів.

Нагадуємо, що 14 листопада минулого року експерти вже надали висновок щодо програм телеканалів «Перший канал», «НТВ-мир», «Росія 24», «РТР-Планета». Призначена цього разу експертиза стосується матеріалів, що були в ефірі «ТVСІ» та «РБК-ТВ».

Її проводитимуть фахівці Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України. Вони мають з’ясувати, чи містяться в поданих на експертизу електронних аудіовізуальних носіях фрагменти із закликами до насильницької зміни конституційного ладу України; закликами до розв’язування війни, агресивних дій та їх пропаганди; чи є місце пропаганді винятковості, переваги або неповноцінності осіб за різними ознаками; фрагменти, що містять посягання на територіальну цілісність України, заклики до порушення громадського порядку і масових заворушень.

Як зауважив під час брифінгу заступник голови Національної ради Григорій Шверк, «та експертиза, яка вже відбулася щодо чотирьох каналів, за нашими оцінками, підтверджує точку зору Національної ради, бо в матеріалах, які були надані, виявлено багато і hate speech (висловів ненависті), і багато інших моментів». Він додав, що Національна рада сподівається, що нова експертиза стосовно двох інших каналів теж підтвердить позицію регулятора.

Загалом обмеження ретрансляції іноземних каналів стосується 18 російських мовників. Останні рішення про невідповідність Європейській конвенції про транскордонне телебачення та українському законодавству були ухвалені Національною радою щодо російських телеканалів «24 Техно» і «Мир 24».