Парламентська асамблея Ради Європи до кінця наступного року готується представити доповідь щодо ситуації з журналістами, які ув’язнені в російських тюрмах. Про це повідомив представник організації Роберто Фасіно під час 26-го засідання Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI), що триває у Страсбурзі.
Секретар Комітету ПАРЄ наголосив, що доповідь готуватиметься за пришвидшеною процедурою.
«Зареєстровано доповідь щодо ситуації з ув’язненими в російських тюрмах журналістами. Вона буде готуватися за пришвидшеною процедурою та представлена до кінця наступного року», – наголосив Фасіно.
Ініціювала таку доповідь українська депутатка Євгенія Кравчук, яка є головою Комітету ПАРЄ з культури, науки, освіти та медіа.
Боротьба з журналістами й медійниками – частина політики росії, що націлена на знищення будь-якої інформації, яка здатна розкрити її злочини. Із 2014 року, за даними Інституту масової інформації, щонайменше 112 іноземних та українських журналістів побували в російському полоні та стали заручниками. 17 журналістів із Криму досі в російському ув’язненні. Загалом із 2022 року зафіксовано понад 50 випадків потрапляння журналістів у полон рф.
Когось із журналістів, як-от Станіслава Асєєва, вдалося повернути з полону ще до повномасштабного вторгнення. Кримськотатарський журналіст Наріман Джелял повернувся в Україну вже під час повномасштабного вторгнення. У жовтні цього року з полону повернувся правозахисник і журналіст Максим Буткевич. Є й ті, хто в полоні вже майже 10 років, – як-от Олексій Бессарабов.
На жаль, не вдалося врятувати українську журналістку Вікторію Рощину. Вона зникла безвісти 3 серпня 2023 року під час поїздки на окуповані території. Інформація про її смерть підтвердилася 10 жовтня 2024 року.
4 грудня Міжнародна організація ЮНЕСКО у відповідь на звернення Національної ради та Національного комітету IFAP підтвердила, що наполягає на прозорому і ретельному розслідуванні трагічної загибелі в російському полоні української журналістки Вікторії Рощиної.