Парламентський комітет з питань свободи слова та інформаційної політики розглянув питання переходу на цифру

17.06.2015

17 червня під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики розглядалося питання переходу від аналогового до цифрового формату мовлення. У ньому взяли участь члени Національної ради, а також представники Держкомтелерадіо, Концерну РРТ, Українського державного центру радіочастот.

Доповідаючи про загальний стан справ у процесі переходу на цифрове мовлення, голова Національної ради Юрій Артеменко озвучив головні перепони, що заважають нині повністю вимкнути аналог. Серед них – недостатній рівень охоплення країни цифровим сигналом, погана забезпеченість населення сет-топ-боксами, невизначена ситуація із власником провайдера цифрових мереж компанії «Зеонбуд».

На засіданні Комітету було визнано, що ситуація з відключенням аналогу в Україні незадовільна. Однак у цьому немає провини Національної ради, оскільки, як було зазначено, державний орган зробив усе належне для реалізації проекту, навіть понад визначені законом повноваження.

Однією з основних проблем, що спричинили затягування перехідного процесу, стало скасування в грудні 2014 року Кабінетом Міністрів України відповідної постанови, яка регламентувала це питання і передбачала надання державної допомоги малозабезпеченим верствам населення для придбання цифрових перетворювачів сигналу. Це означає, що уряд ухилився від участі в реалізації цього завдання державної ваги.

Члени Національної ради, характеризуючи нинішню ситуацію, як приклад навели досвід Польщі, де було створено спеціальний орган влади, який опікувався цим питанням і керував процесом на високому рівні. Тому й успіхи Польщі у впровадженні цифрового телебачення є неспростовними.

Також було наголошено, що в Україні маємо недостатню законодавчу і нормативну базу стосовно переходу на цифровий стандарт мовлення.

Під час засідання Комітету було вирішено, що Вікторія Сюмар і Юрій Артеменко звернуться до Міністра інформаційної політики Юрія Стеця, аби разом ініціювати створення відповідного урядового органу. Саме він має взяти на себе всі повноваження та обов’язки щодо завершення перехідного періоду. Очільник цієї інституції повинен бути наділений правом давати розпорядження головам облдержадміністрацій, керівникам інших установ у процесі переходу на цифру, адже це питання державної безпеки.

Також учасники засідання висловили сподівання, що незабаром уряд ухвалить нову постанову, яка визначатиме головні аспекти процесу впровадження цифрових стандартів мовлення в Україні.