Оновлення медійного законодавства на шляху України в ЄС – Валентин Коваль зустрівся з Послом Королівства Бельгії в Україні

29.09.2022

Перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль і Посол Королівства Бельгії в Україні Пітер Ван Де Вельде обговорили реформи в медіасфері України з огляду на вимоги, які стоять перед нашою країною щодо членства в ЄС. 29 вересня під час зустрічі йшлося і про бельгійський досвід співрегулювання, який може бути корисним для України.

Після початку розв’язаної росією війни Регулятор з питань медіа Фландрії був одним із перших, хто відреагував на застереження України щодо небезпеки і шкоди, які несуть російські пропагандистські медіа в Європі. Він повідомив про підтримку Національної ради та санкційної політики Європейського Союзу, зауважив на початку зустрічі Валентин Коваль. Між українським і європейськими, зокрема й фландрійським медіарегулятором, склалися добрі стосунки. Активною була підтримка України і Європейської платформи регуляторних органів. 

Нині в Україні плідно працюють над створенням нового медійного законодавства, розповів Валентин Коваль. Це одна із семи вимог, озвучених керівництвом Європейського Союзу із наданням Україні статусу кандидата у члени ЄС.  

Ситуація в Україні є дуже складною, бо необхідно регулювати медіа під час війни, визнав Пітер Ван Де Вельде. Україна стикається з пропагандою і поширюваною росією дезінформацією, і це ускладнює пошук балансу між свободою слова і потребою протидії дезінформації. Адаптація медійного законодавства до стандартів ЄС і Ради Європи є дуже важливою для подальшого просування України в Європейський Союз, зауважив він.

Валентин Коваль розповів про роботу над законопроєктом і озвучив передбачені ключові аспекти, які стосуються подолання надмірних приватних інтересів у медіапросторі, незалежності медірегулятора і впровадження положень Директиви про аудіовізуальні медіапослуги. Він пояснив особливості регулювання онлайн-медіа, які пропонує новий законопроєкт. Наразі також триває робота над оновленням законодавства про рекламу, яке розглядатиметься в Парламенті паралельно із законопроєктом про медіа.

Перед тим, як розглядати документ у другому читанні, необхідно дочекатися висновку Європейської комісії, щоб можна було врахувати висловлені зауваження.

Перший заступник голови Національної ради поділився, що для українського медіарегулятора цікавим є бельгійський досвід співрегулювання, адже таку практику запроваджує і новий законопроєкт про медіа. У липні цього року співрегулівний орган медіарегулятора Бельгії (CSA) Консультаційна рада ухвалила «Кодекс поведінки в рамках комерційної комунікації, що ґрунтується на сексистських, гіперсексуальних та гендерних стереотипах». Цей документ є результатом кількох засідань робочої групи за участі мовників, рекламодавців, експертів і представників громадянського суспільства. Національна рада, яка останніми роками розвиває напрям гендерного моніторингу в медіа, має намір звернутися до бельгійського медіарегулятора для проведення консультацій з метою вивчення цього документа і практики CSA.

Досвід Бельгії, на думку Валентина Коваля, є корисним для України і в аспекті мирного проживання громад, що розмовляють різними мовами. За словами Пітера Ван Де Вельде, питання мови в країні не є політичним, а культурним і соціальним. Конфлікти, які існували на цьому ґрунті, вдалося подолати за останні століття і досягти порозуміння.

Посол Королівства Бельгії в Україні запевнив, що його країна і далі підтримуватиме Україну на її шляху до ЄС. Як країна-засновниця вона буде критично ставитися до виконання усіх поставлених вимог.