Ольга Герасим’юк привітала учасників вебінару, організованого за підтримки РЄ

27.05.2021

26 травня за сприяння проєкту «ЄС і Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» розпочалася серія із шести вебінарів для працівників апарату Національної ради, її представників в областях, а також представників телерадіоорганізацій і громадського сектору. На вебінарах йтиметься про європейські практики регулювання, нормотворчі новели і практичні приклади, які стосуються різних аспектів діяльності медіагалузі. Презентуватимуть досвід регулювання різних аспектів діяльності гравців медіаринку європейські експерти.

Серію вебінарів було підготовлено Офісом Ради Європи в Україні на прохання Національної ради. До участі в першому вебінарі, присвяченому регулюванню іноземних медіа, приєдналося понад 90 учасників, серед яких і голова Національної ради Ольга Герасим’юк і перший заступник голови регуляторного органу Валентин Коваль.

Ольга Герасим’юк передусім подякувала представникам Офісу Ради Європи в Україні за те, що він послідовно дослухається до потреб регуляторного органу, а також обстоює проведення медійних реформ в Україні. Допомога Ради Європи торкається і становлення суспільного мовника, і поступового оновлення законодавчої бази, у тому числі напрацювання нового законопроєкту «Про медіа». Останнє питання особливо актуальне з огляду на зобов’язання України в рамках Угоди про Асоціацію гармонізувати своє медійне законодавство з вимогами європейського права, стандартами ЄС і РЄ. Ухвалення законопроєкту про медіа є важливим кроком до виконання цих зобов’язань, нагадала Ольга Герасим’юк. Підтримку впровадженню нового законопроєкту озвучували і представництва Європейського Союзу, Офісу Ради Європи в Україні, посольств Німеччини, Швеції, Канади в Україні.

«На нашому шляху до євроінтеграції ми маємо впровадити нові дієві механізми, які вже перевірено на практиці в Європейському Союзі. Фактично це наше ледь не останнє зобов’язання, яке ми мусимо швидко виконати, але не втрачаючи жодного грама в якості», – наголосила Ольга Герасим’юк. – «Змінюється час, змінюється реалії, ми щодня бачимо нові акценти у нашому житті, нові виклики, на які треба негайно реагувати, як це роблять інші країни в Європі. Ми чуємо про нові запровадження у сфері медіа в Німеччині, у Франції. Це все треба обговорювати».

Голова Національної ради наголосила на тому, що чинне медіазаконодавство України вже давно перебуває «поза межами адекватності реагування». Воно містить цілу низку архаїчних, неефективних процедурних норм, допускає правову невизначеність при здійсненні регуляторних, наглядових повноважень у сфері медіа. Тому підготовлені вебінари, де європейські експерти презентуватимуть практики європейських регуляторів, є черговим кроком підтримати реформу медіа в Україні.

Світ не стоїть на місці, у ньому відбувається багато змін, підтримала голову Національної ради керівниця проєкту Офісу Ради Європи Галина Смірнова. Вона розповіла про те, що зараз РЄ активно працює над розробкою стандартів. Лише за останні два роки були напрацьовані чотири рекомендації Комітету Міністрів РЄ щодо фінансової стабільності якісної журналістики, впливу алгоритмічних процесів на права людини, прозорості медіавласності. «Усі ці документи дуже важливі, їх важливо вивчати», – висловилася вона.

Крім того, РЄ активно працює над темою безпеки журналістів. Зокрема, було видано спеціальний імплементаційний посібник, який доступний у перекладі українською мовою на сайті Ради Європи. Він містить огляд кращих практик захисту журналістів, медіаакторів як в  Україні, так і інших країнах РЄ.

Європейський досвід на тренінгах представлятимуть знані європейські експерти Джоан Барата Мір, Жан Франсуа Фурнемон, Саллі Браутон-Міцова, Кріштіна Розгоній. Упродовж двох тижнів під час вебінарів будуть охоплені теми регулювання іноземних та онлайн-медіа, функціонування локальних медіа, роль регулятора у протидії сексизму в медіа і рекламі, регулювання ОТТ-контенту і використання штучного інтелекту в медіа.