Сьогодні, 16 липня, рівно 30 років, як у 1990 році була ухвалена Декларація про державний суверенітет України. І нині вкрай важливо бути вірним положенням цієї декларації і усіляко захищати державний суверенітет, – наголосила перед початком засідання регуляторного органу голова Національної ради Ольга Герасим’юк. Це питання має бути актуальним і для парламентарів, і для різних політичних сил, і журналістської спільноти. Національна рада зі свого боку працює на захист інформаційного простору, який є сферою національної безпеки, і робить усе від неї залежне, щоб цей суверенітет був непорушним.
Голова регулятора також нагадала, що сьогоднішній день є річницею, відколи набув чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Регулятор стоїть на сторожі цього закону і підтримки української мови як державної, як одного з чинників державного суверенітету, запевнила голова Національної ради.
У контексті збереження суверенітету української держави і захисту її інформаційного поля важливо говорити про законопроєкт про медіа, наголосила Ольга Герасим’юк. Адже його ухвалення – це передусім питання інформаційної безпеки, національної безпеки держави. Саме тому проти цього законопроєкту нині піднялися всі антиукраїнські сили, на жаль, втягуючи деякі журналістські спільноти, що керуються не інформацією, слідують за певними політичними проектами, вважає вона.
Питання ухвалення законопроєкту гостро нагальне ще й тому, що держава сьогодні стоїть перед новими виборами. Національна рада, як ніхто, знає виклики, які виникають у такий період перед країною і регулятором, – зауважила Ольга Герасим’юк. У разі неухвалення законопроєкту «Про медіа» регуляторний орган знову залишається без можливостей якимось чином запобігати порушенням ЗМІ закону під час виборчого процесу, у чому, звісно, зацікавлені недобросовісні медіаресурси. «Найгірше це те, що в такий спосіб, як це було не раз, буде знову викривлено електоральне уявлення про вибір, який люди робитимуть, голосуючи за місцеву владу», – наголосила вона.
Законопроєкт про медіа був ретельно підготовлений до розгляду в Парламенті і обговорений на всіх можливих рівнях – з індустрією, регулятором, міжнародними і вітчизняними експертами у сфері медіа. Він отримав потужну міжнародну підтримку Європейського Союзу, Ради Європи, низки посольств, а також великої кількості громадських медійних організацій, медіафахівців. Закон «Про медіа», крім того, – це зобов’язання України перед Радою Європи. І ось уже рік, як країна не може доповісти про його виконання.
Національна рада занепокоєна ситуацією, що склалася навколо законопроєкту про медіа, оскільки його досі не внесено до Парламенту для розгляду у першому читанні. Регуляторний орган вважає, що тепер це є відповідальністю парламентарів. Тому Національна рада звертається до народних депутатів об’єднатися задля захисту суверенітету України.
«У першу чергу звертаємося до тих фракцій, які декларують себе як патріотичні сили. Сьогодні, як ніколи, потрібно припинити ділитися на провладні, опозиційні, ще якісь опозиційні. Сьогодні важливо об’єднатися для того, щоб ми змогли захистити свою країну, захистити її суверенітет», – підкреслила Ольга Герасим’юк. «Буде дуже прикро, якщо парламентарі не почують цієї тривожної необхідності і не зберуться для того, щоб розглянути цей закон у першому читанні», – підсумувала голова Національної ради.