У Страсбурзі 20 березня триває Міжнародна конференція на тему: «Як ми можемо забезпечити медіа-плюралізм?», організована Радою Європи спільно з організацією «Репортери без кордонів». У ній бере участь перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк. Обговорюються питання плюралізму та регулювання медіа в контексті розширення цифрових технологій.
Учасники конференції докладно обговорюють економічні, технологічні та політичні загрози для медіа-плюралізму внаслідок цифровізації. Зокрема, досліджується з’ява цифрового суспільства, його вплив на природу та функції медіа й наслідки для медійного плюралізму.
Йдеться про те, що нині суспільства живуть у дедалі більш зростаючій цифровій культурі, в якій ролі виробників і споживачів змішуються, а технологічні компанії володіють та управляють платформами з поширення медіа-контенту. Величезний обсяг інформації поширюється через неперевірені джерела, і суб’єктивний вибір та рекомендація контенту значно обмежують різноманітність інформації, яку споживає аудиторія. Ці виклики разом зі звуженням джерел новин дають змогу кільком впливовим гравцям суттєво формувати громадську думку.
Традиційна стурбованість щодо концентрації медіа в одних руках не зникає через виникнення нових каналів дистрибуції. У цифровий час, коли медіа поширюються через соцмережі та мобільні додатки, дуже важливо знати, хто виробляє цей контент, щоби аудиторія могла оцінити свою довіру до інформації та джерел.
Як повернути медіа-плюралізм, яким має бути нове регулювання, які нові підходи потрібно тепер застосовувати – ці питання турбують як експертів та регуляторів, так і самі медіа.
Які кроки мають робити медіа-регулятори, як треба модернізувати національні законодавства, регуляторні правила та політику регулювання медіа-власності – ці теми нині найактуальніші.
Розглядається практика роботи окремих європейських регуляторів. Колеги з Ради Європи підтримали першого заступника голови українського регулятора за принциповість у відстоюванні стандартів регуляції у відповідальний період роботи медіа під час виборчої кампанії та за відстоювання реформи суспільного мовлення.
Держава має бути гарантом плюралізму в медіа, доступності суспільства до широкого спектра якісної інформації, держава повинна запобігати концентрації медіа-ринку в одних політичних руках. Регулятор покликаний сьогодні реагувати на загрози плюралізму, проводити дослідження змін у інформаційному просторі, відстежувати монополізацію впливів і виробляти нові підходи.
Найпевнішим обстоювачем принципів внутрішнього плюралізму думок у державі є суспільне мовлення. Саме тому через різні політичні інтереси, політичні конфлікти в країнах Східної Європи так важко пробивається, а подекуди унеможливлюється ця реформа.
Далі експерти розглядатимуть теми прозорості медіа-власності та контролю у цій сфері; впливу медіа-грамотності на споживання медіа та громадську думку; роль просвіти у протидії дезінформації.