Ольга Герасим’юк бере участь у міжнародній конференції програми ЮНЕСКО «Памʼять світу» з питань захисту документальної спадщини для соціального діалогу у час криз

28.10.2024

Документальна спадщина під загрозою зникнення у світі, який стикається з численними кризами, природними й створеними людьми катастрофами, – як її зберегти і використати задля виживання світу, міжнародного розуміння і співпраці. Цю тему обговорюють учасники Міжнародної конференції програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» та 4-го Форуму глобальної політики, що 28 – 29 жовтня відбувається в Парижі. Ольга Герасим’юк як голова Національної ради та очільниця Національного комітету Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP) бере участь від України у цих заходах.

В Україні Національний комітет Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» створений у рамках Національного комітету IFAP. Міжнародна конференція і форум допомагають краще зрозуміти завдання та принципи програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу», а також ознайомитися з принципами створення національних реєстрів «Пам’ять світу» для розвитку цієї ініціативи в Україні.

Заступник генеральної директорки ЮНЕСКО з питань комунікації та інформації Тауфік Джелассі наголосив на тому, що порятунок людства – у збереженні документованої памʼяті, у рятунку від торгівлі історичними важливими для нації цінностями, від загибелі цих цінностей у катастрофах та під час воєн і криз.

«Без розуміння і не зберігаючи наше минуле, ми втрачаємо наш фундамент, ми втрачаємо наше коріння, і втрачаємо здатність рости і процвітати як глобальна спільнота. Як дерево, так і людство  не може вижити без свого коріння», – сказав пан Джелассі. 

Сучасні глобальні виклики потребують солідарності у справі збереження колективної пам’яті.  

З метою розширення доступу до історичних записів нині можна використовувати різноманітні технології, ШІ та цифрові можливості. «ЮНЕСКО виступає також за етичне використання ШІ для поглиблення нашого розуміння історії та культури. Використовуючи ШІ, ми можемо висвітлити забуті історії та сприяти розвитку колективної пам’яті відповідно до сучасних потреб суспільства», – сказав він.

Фокус цих дводенних заходів – на збереженні й популяризації світової документальної спадщини як потужного інструменту, що може сприяти міжнародному взаєморозумінню і співпраці, а також зміцненню сталого миру.


Перейти до вмісту