Ольга Герасим’юк бере участь у конференції Ради Європи, присвяченій впливу штучного інтелекту на сферу прав людини

26.02.2019

26 – 27 лютого в м. Гельсінкі, Фінляндія, відбувається конференція «Штучний інтелект: управління змінами – наслідки розвитку штучного інтелекту для сфери прав людини, демократії та верховенства права», у якій бере участь перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк. Захід організовано в рамках головування Фінляндії в Комітеті Міністрів Ради Європи спільно з Радою Європи.

Спікерами конференції стали Комісар РЄ з прав людини Дуня Міятович, спеціальний доповідач ООН з питань свободи вираження і свободи думки Давід Кайе, директор Агентства з основоположних прав ЄС Майкл О’Флаерті, президент Мережі етичної журналістики Айдан Уайт, значна кількість науковців і представників владних органів.

Метою конференції є проведення відкритої і широкої дискусії з питання, як максимізувати вигоди для суспільства від штучного інтелекту й мінімізувати пов’язані з ним ризики для прав людини, демократії і верховенства права.

Штучний інтелект (ШІ) – це всі технології, які нині є на службі в людини, життя он-лайн. Вони створюють багато додаткових можливостей для людства і водночас це – величезна загроза людині, її життю, волі, вибору. Уникнути штучного інтелекту чи зупинити його розвиток сьогодні неможливо. У своєму вступному слові генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд нагадав історію, як колись у його рідному місті люди з подивом спостерігали за першою проведеною телефонною розмовою. Тоді багато кому здавалося, що це лише експеримент, який не матиме подальших наслідків. Але вони помилилися. «Усі, хто думає так про ШІ, згадайте про це!», – зауважив він.

Штучний інтелект має надзвичайно широке поле використання. Навіть вибираючи в Netflix кіно, ми думаємо, що робимо це самі, натомість часто нам диктує цей вибір ШІ. У цьому криється небезпека для такого демократичного інституту, як вибори.

«Механізми штучного інтелекту розмножують дискримінацію, пропаганду, фейки, стереотипи, які змінюють волю суспільства непомітно, а найгірше  коли в інформаційному суспільстві ці явища ігнорують і вважають чимось, що «не на часі», – ділиться думками з конференції Ольга Герасим’юк.

Питання захисту прав людини зростає, коли йдеться про майбутнє, визначене технологічним розвитком і цифровізацією. Тож представники міжнародних організацій, бізнесу, наукових кіл, наукових досліджень та громадянського суспільства зібралися для того, щоб виробити принципи, на яких повинно ґрунтуватися регулювання і демократичний контроль за інструментарієм, пов’язаним із використанням штучного інтелекту.

Робота конференції поділена на три сесії: «ШІ і права людини», «ШІ і демократія», «ШІ і верховенство права». На них розглядатиметься вплив розумних технологій на права людини,  конфіденційність, захист даних та свободу вираження; на рівність та інклюзивність, доступ різних груп суспільства до інформації, свободу преси, заборону дискримінації й участь у демократичних процесах; вплив ШІ на цивільне і кримінальне право та межі відповідальності, наслідки застосування ШІ у системі правосуддя, аналіз наслідків у рамках захисту прав людини.

Крім того, сьогодні відбудеться офіційне відкриття виставки «ШІ в дії», де різноманітні суб’єкти та зацікавлені особи, котрі беруть участь у розробці чи просуванні штучного інтелекту, представлять передові досягнення у цій сфері.

За результатами обговорень учасники конференції напрацюють висновки, що будуть сформульовані в Декларації. Вони визначать основні орієнтири для скоординованого і всеохопного підходу до подальшого розвитку штучного інтелект з метою дотримання безпеки і на благо суспільства.