Із 3 по 7 червня перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк представляє інтереси України на 16-му засіданні Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI ), що відбувається у м. Страсбурзі, Франція.
Засідання відкрив Патрік Пеннінкс, керівник департаменту інформаційного суспільства Директорату інформаційного суспільства та протидії злочинності, Головного Директорату з прав людини та верховенства права (DGI) РЄ, і поінформував про ситуацію в Раді Європи. Зокрема, він повідомив, що вчора Комітет із процедур та регламенту РЄ розглянув питання про підтримку Комітетом Міністрів пропозиції ПАРЄ щодо зміни процедур. Досі повноваження делегацій у ПАРЄ розглядалися кожного січня на першій сесії асамблеї. Зараз запропоновано робити це на кожний сесії. Таким чином, невдовзі – у червні – будуть розглянуті повноваження Росії та Боснії і Герцеговини. На думку пана Пеннінкса, повернення цих країн до ПАРЄ можливе. Він водночас нагадав, що «найвищою цінністю РЄ є повага до суверенітету одне одного», а також, що «сьогодні, як ніколи, важливою є свобода слова в країнах-членах».
За словами керівника Управління з питань медіа та інтернет-урядування Генерального директорату прав людини та верховенства права пані Сільвії Грундман, це питання буде серйозно дискутуватися на сесії, оскільки ПАРЄ – «це великий корабель, де всі думають дуже по-різному». Пані Сільвія попрощалася з Комітетом, оскільки тепер працюватиме в Венеційській комісії. Натомість її посаду обійме Артеміса Чіска.
Учасники засідання розглянули результати опрацювання матеріалів щодо зміцнення ролі якісної журналістики в цифрову епоху. Зокрема, представлені підсумки попередніх зібрань Комітету експертів з питань якісної журналістики в цифрову еру та Комітету експертів з питань врахування прав людини при здійсненні автоматизованої обробки даних та різноманітних форм штучного інтелекту. Ольга Герасим’юк є членом Комітету експертів з питань якісної журналістики в цифрову еру, до якого була обрана від CDMSI. Від України у співпраці з громадськістю було подано суттєвий внесок до проектів рекоменації та декларації, які розглядалися на сьогоднішньому засіданні. Після узгодження проектів напрацьованих документів їх передадуть для ухвалення Комітетом Міністрів.
Також під час засідання CDMSI розглянуто проміжні результати реалізації Стратегії Ради Європи з інтернет-урядування на 2016 – 2019 роки, Стратегії імплементації Рекомендації Комітету Міністрів (2016)4 щодо захисту і безпеки журналістів та інших медіаакторів, а також про результати дослідження щодо загроз і тиску, з якими стикаються журналісти у Європі. Поінформовано про те, що в Італії створено координаційний центр, який займається моніторингом, аналізом та обміном даними щодо залякування журналістів.
Серед заходів, які мають відбутися та інформацію про які було озвучено на засіданні, Конференція з питань свободи медіа та безпеки журналістів (10 – 11 липня, 2019 року, Франція), Форум з управління Інтернетом (25 – 29.11.2019, Берлін), засідання ICANN (Інтернет-корпорації з присвоєння імен та номерів), конференція міністрів, відповідальних за медіа та інформаційне суспільство, (28 – 29 травня 2020 року, м. Нікосія, Кіпр).
У наступні дні представники країн-членів Ради Європи працюватимуть ще над цілою низкою питань, які стосуються журналістики і безпеки журналістів, інтернет-урядування, свободи вираження тощо. Будуть заслухані звіти про виконання вже ухвалених актів і рекомендацій і стан свободи слова в країнах-членах РЄ у 2018 році.
Учасники представлять проміжні результати опитування про імплементацію Рекомендації СМ/Rec (2013) 1 щодо гендерної рівності та медіа, яке було проведене спільно з Комісією з гендерної рівності. Водночас у рамках роботи в напрямі захисту журналістів заплановано провести якісне дослідження аспектів страху як фактора, що впливає на вибір між самоцензурою та етичною журналістикою в Європі.
Окрема сесія засідання буде присвячена обговоренню Рекомендації щодо керівних принципів дотримання, захисту та реалізації прав дитини у цифровому просторі та Європейської Стратегії прав дитини (2016 – 2021 рр.).
Звітну інформацію нададуть уповноважені комісара з прав людини, Комітету з протидії тероризму (CDCT); Керівного комітету з прав людини (CDDH), Європейської аудіовізуальної обсерваторії (OEA) та Європейської платформи регуляторних органів (EPRA). ЮНЕСКО планує вийти з ініціативою щодо запровадження універсальних інтернет-показників.
У полі дискусії будуть пріоритети діяльності CDMSI на 2020 – 2021 роки. Також заплановано обрання нового члена Бюро Комітету.