Ольга Герасим’юк бере участь у 14-му засіданні Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства

19.06.2018

О

19 – 21 червня перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк бере участь у 14-му засіданні Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI), що відбувається у Страсбурзі, Франція. На порядку денному – питання щодо свободи слова і медіа, захисту конфіденційної інформації в медіа, інтернет-урядування, захисту і безпеки журналістів тощо.

До уваги представників країн-членів Ради Європи під час пленарної сесії Керівного комітету буде презентована інформація про результати першого засідання Комітету експертів із питань якісної журналістики у цифрову епоху, що був створений CDMSI 7 грудня 2017 року. До складу цього комітету було обрано й Ольгу Герасим’юк, його перше засідання відбулося у березні цього року. До майбутніх рекомендацій, які мають бути напрацьовані Комітетом експертів, запропоновано внести такі тематичні напрями: свобода слова і медіа не означає анархії слова і медіа, джинса не повинна існувати.

Учасники заслухають інформацію про роботу Комітету експертів з прав людини “Розміри автоматизованої обробки даних та різних форм штучного інтелекту” (MSI-AUT), а також  про  реалізовані з початку року Радою Європи проекти у сфері медіа і свободи вираження поглядів. Будуть представлені останні напрацювання щодо штучного інтелекту та інтернет-урядування.

Експерти різних країн-членів Ради Європи розкажуть про свій досвід упровадження затверджених РЄ рекомендацій. Так, із доповідями виступлять представники Туреччини, Швейцарії, Данії, Ісландії, Норвегії.

Ольга Герасим’юк ознайомить членів CDMSI з реаліями українських медіа, зокрема   розповість про  кроки  з утвердження гендерної рівності у ЗМІ та про можливі моделі фінансування вітчизняного суспільного мовлення, адже в нинішніх умовах недофінансування Національної суспільної телерадіокомпанії України ця тема викликає велике занепокоєння  і серед українського суспільства і  в європейському медійному середовищі.

Також буде обговорено прогрес в імплементації Стратегії Ради Європи щодо інтернет-урядування на 2016 – 2019 роки і  представлено середньостроковий звіт.

Як повідомляє Ольга Герасим’юк,  уже на сьогоднішньому засіданні CDMSI підтверджено можливість підтримати коштами План співпраці з Україною. Серед пріоритетних напрямів – розвиток суспільного мовлення,  імплементація найкращих європейських  медійних стандартів під час виборчих кампаній, безпека журналістів.  Незабаром  в Україні відбудеться великий захід, який підтримує Рада Європи, – “Донбас медіа-форум”, де розглядатимуться, зокрема, і питання незалежності ЗМІ під час виборчого процесу.

Наголошувалося, що прикро мати недостатнє фінансування, адже країни надсилають прохання не припиняти підтримку розвитку й зміцнення демократій. Рада Європи сподівається  вирішити наявні проблеми, акумулювати бюджет на всі заплановані заходи, і процес захисту демократії не зазнає змін чи гальмування. 

У вступному слові керівник департаменту інформаційного суспільства Ради Європи Патрік Пеннінкс відзначив, що Рада Європи, незважаючи на певні труднощі, залишається на позиціях захисту основоположних свобод і вироблення спільних стандартів. 

Увага делегатів зосереджуватиметься і на темі імплементації Рекомендації щодо захисту і безпеки журналістів та інших медіа-гравців. Швеція представить свій план дій «Захищаючи свободу слова: заходи для захисту журналістів, виборних представників та інших медіа-акторів». Також ітиметься про проведений у Нідерландах аудит з питання  свободи вираження поглядів.

У порядку денному відведено окремий час для надання оцінки імплементації Рекомендації Ради Європи щодо гендерної рівності і медіа.

Представникам країн-членів РЄ буде надано інформацію про перегляд Європейської конвенції про транскордонне телебачення. Зокрема, презентують аналіз опитувальника, який заповнювали країни з цього питання. Йтиметься про можливі шляхи подальшої роботи у цьому напрямі.

Заплановане обговорення  і схвалення Керівним комітетом рекомендації ПАРЄ щодо юридичних викликів, пов’язаних із гібридними війнами та зобов’язаннями щодо прав людини.

Зокрема, у цій рекомендації акти деструктивного кібер-впливу розцінюються як один із ключових незбройних інструментів і як прямий індикатор гібридної війни. Наголошується на особливій важливості вивчення всіх елементів гібридної війни, щоб оцінити прогалини в міжнародному і національному законодавстві країн-членів Ради Європи для того, щоб розвинути міжнародні правові стандарти та інструменти для запобігання і припинення гібридних воєн.

 Намір європейських структур вивчити питання гібридної війни з подальшою розробкою міжнародних інструментів, які були б закріплені у відповідній конвенції, є сприятливим фактором для України, яка уже 5 років потерпає від гібридних загроз Російської Федерації.

Під час засідання Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства буде презентовано роботу Антитерористичного комітету Ради Європи, а також проект Рекомендації Комітету міністрів щодо Керівних принципів для держав-членів стосовно поваги, захисту та реалізації прав дітей у цифровому середовищі, розроблений Спеціальним комітетом з прав дитини. Також буде представлена інформація про стан перегляду Директиви про аудіовізуальні медіа-послуги. Учасники обміняються думками із представником Європейської комісії із цього питання, а також щодо потенційного впливу таких змін на Конвенцію Ради Європи про транскордонне телебачення.


Перейти до вмісту