Оголошення конкурсів на мовлення і зміни до проєктів нормативно-правових актів Національної ради – про результати засідання регулятора 10 серпня

10.08.2023

Національна рада на засіданні 10 серпня вирішила оголосити чотири конкурси на мовлення – два для радіомовників і два для телевізійних мовників, а також винести на громадське обговорення шість проєктів нормативно-правових актів. Крім того, повторно призначила кількох представників у областях, розглянула результати планових перевірок, зареєструвала нові медіа. Про рішення, ухвалені медіарегулятором, – далі.

Національна рада повторно призначила своїх представників у семи областях строком на чотири роки:

  • у Вінницькій області – Вадима Мазурика – з 5 вересня 2023 року;
  • у Волинській області – Лілію Бойко – із 29 серпня;
  • у Запорізькій області – Володимира Циганова – із 4 вересня;
  • в Одеській області – Олександра Салабая – із 6 вересня;
  • у Полтавській області – Лілію Миронович – із 5 вересня;
  • у Херсонській області – Сергія Мовчана – з 10 вересня;
  • у Чернігівській області – Ірину Сенченко – з 5 вересня.

Одразу чотири конкурси вирішив оголосити медіарегулятор:

  • конкурс на мовлення на вільних каналах в багатоканальних мережах МХ-1, МХ-2 і МХ-5 – це по одній програмі в МХ-1 та МХ-5, чотири програми в МХ-2;
  • конкурс на регіональне мовлення (для розвитку місцевих і регіональних мереж) – запропоновано 26 FM-частот;
  • конкурс на загальнонаціональне мовлення (для розвитку загальнонаціональних мереж) – запропоновано 12 FM-частот;
  • конкурс на мовлення в ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мережах стандарту DVB-T2 (MPEG-4) – 47 ТВК у м. Першотравенську (Миколаївці) Дніпропетровської області і 44 ТВК у м. Коломиї (Дебеславцях) Івано-Франківської області.

Умови конкурсу незабаром будуть опубліковані на сайті Національної ради.

Національна рада вирішила винести на громадське обговорення шість проєктів нормативно-правових актів. З них один новий і шість, якими пропонується внести зміни до вже чинних актів медіарегулятора. Зміни пов’язані із оновленням законодавства про рекламу, відповідний закон зачепив також медіазаконодавство. На громадське обговорення будуть винесені:

  • проєкт Порядку проведення конференцій громадських об’єднань та обрання членів наглядових рад підприємств, що є суб’єктами у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа;
  • проєкт змін до форми № 1 відомості про кінцевих бенефіціарних власників, власників істотної участі, ключових учасників станом на _______ 20 ___ року;
  • проєкт змін до Порядку подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо ліцензування суб’єктів у сфері медіа;
  • проєкт змін до Порядку функціонування Реєстру суб’єктів у сфері медіа;
  • проєкт змін до Додатку 1 до Порядку подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо реєстрації іноземних лінійних медіа;
  • Порядку подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо реєстрації суб’єктів у сфері медіа.

Національна рада створила і затвердила склад робочої групи для визначення порядку розроблення та затвердження максимально граничних тарифів на послуги постачальників електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра.

Для населених пунктів Вінницької і Волинської областей змінено універсальний медіа-сервіс. До його складу були додані місцеві мовники, які перереєструвалися в Національній раді, зазначивши, що серед їхніх програм щонайменше 15% відображають місцеві події.

Результати планових перевірок 8-ми мовників засвідчили, що порушень у їх діяльності немає. Національна рада перевірила телеканали «СУСПІЛЬНЕ УЖГОРОД», «СУСПІЛЬНЕ КИЇВ», «СУСПІЛЬНЕ ЛУЦЬК» і радіостанції «Діва-Радіо», «Радіо РОКС – Україна», «Авто радіо», «Максимум FM».

До переліку зареєстрованих суб’єктів у сфері медіа внесено ще 34 друкованих медіа. Серед реєстрантів – 17 журналів, 13 газет, 3 збірники та альманах. Деякі видання кількамовні. Медіа розповсюджуватимуться як в Україні – всеукраїнські та місцеві, – так і за її межами. ПП «Технологічний центр», м. Харків, одразу зареєстрував 8 журналів: 7 наукових – українською та англійською мовами, науково-популярний – українською. А Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова зареєстрував 4 наукові видання (збірники та журнал), кожне з яких виходить двома мовами – українською та англійською.

Медіарегулятор зареєстрував 9 онлайн-медіа. Це – новинний сайт «Подробиці», онлайн-медіа «Перший Криворізький», інтернет-сайт «Громадська трибуна «Бліц-Інфо», інтернет-видання «Бігньюз» та «Новини про культуру», інформаційні вебсайти «Нове життя», «Слобідський край» і «Локатор-Медіа», інформаційне громадсько-політичне інтернет-видання «Незалежний громадський портал». Територія надання сервісу зареєстрованих онлайн-медіа – як Україна, так і Україна та зарубіжжя.

Національна рада зареєструвала ТОВ «КВАРТАЛ ТВ» суб’єктом у сфері медіа. Вид мовлення – лінійне телевізійне, супутникова технологія поширення сигналу. Розважальний телеканал «Kvartal TV International» розрахований на закордонну аудиторію.

Були зареєстровані як провайдери аудіовізуальних сервісів – Телерадіокомпанія КТ «Ідеал» у формі приватного підприємства, м. Ромни Сумської області, і ТОВ «1+1 інтернет», м. Київ. Перший належить до місцевої категорії, послуги надаватимуться у м. Ромни та с. Овлаші на Сумщині. Другий працюватиме на всій території України із застосуванням доступу через інтернет (ОТТ).

У зв’язку з обмеженням кадрового та фінансового ресурсу через правовий режим воєнного стану ПП «Телерадіокомпанія «Пульсар-РТБ» (логотип «Пульсар-TV») з м. Охтирки Сумської обл. звернулося до Національної ради з проханням про тимчасовий відступ від умов ліцензії. Погодивши клопотання, медіарегулятор визначив, що після завершення періоду дії воєнного стану в Україні компанія повинна дотримуватись програмної концепції, визначеної умовами ліцензії.

Львівська «Телерадіокомпанія Праймедіа» змінила позивний радіостанції «Максимум ФМ». Вона відмовилась від частки «ФМ» і тепер звучатиме в ефірі як «Максимум». Також змінив свій логотип телеканал «EPOQUE» – ТОВ «Телерадіокомпанія «Корисне ТБ», м. Київ. Його глядачі впізнаватимуть за назвою «СВІТЛО».

Із супутника «Amos-7» на «AMOS-3» перейшли ще дві компанії. Зміну характеристики сигналу каналів Національна рада зафіксувала для Івано-франківського обласного телебачення «Галичина» (логотип: «Галка в короні з печатки Ярослава Осмомисла») і КП «Телерадіокомпанія «Перший західний» (логотип «ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ» (комбіноване), м. Львів.

Національна рада скасувала дві реєстрації: провайдера аудіовізуальних сервісів ТОВ «Юнетко», м. Запоріжжя, і лінійного медіа «Редакція радіомовлення Чорнобаївського району та смт Чорнобай Черкаської області» – компанія вела проводове мовлення. Також було анульовано ліцензію на мовлення ТРК Чугуївщини «Слобожанка» (логотип «С»), м. Чугуїв Харківської області.

Регулятор замовить в Українського державного центру радіочастот розрахунки щодо радіочастотного спектра. Зокрема, щоб прорахувати канали для тимчасового мовлення (цифрове телевізійне) і розширення МХ-7 – 7 частот у Сумській, Чернігівській і Харківській областях; 20 частот – для потреб тимчасового мовлення (аналогове звукове мовлення) – більшість яких із у прикордонних Сумській і Чернігівській областях, а також у Закарпатській, Івано-Франківській, Тернопільській і Хмельницькій; 1 – щодо зміни потужності передавача.