Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ за період з 20 по 26 червня 2016 року

29.06.2016

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням
http://eeas.europa.eu/ru/docs/disinformation_review_23-06-2016_ru.pdf
‬‬‬‬‬

«Наші натреновані хлопці поїхали до Франції тільки, щоб захищати вас!»

Проведення ЄВРО-2016 стало провідною темою для прокремлівських ЗМІ, які в зв’язку з цим наводять низку доказів нібито «всесвітнього антиросійської змови».


Деякі ЗМІ цитували журналіста Саймона Раунтрі з «Forest Echo», який написав у своєму мікроблозі в “Твіттері”, що англійські вболівальники спровокували російських в Марселі ( bit.ly/28IHh5U // http://bit.ly/28IK4hK ). Проблема тільки в тому, що обліковий запис Саймона Раунтрі (зараз заблокований) – несправжній, як і «Forest Echo». На жаль, незважаючи на те, що «Медуза» швидко викрила підробку ( http://bit.ly/28IO5Bl ), багато ЗМІ все ще посилаються на свідчення вигаданого містера Раунтрі в своїх публікаціях.

Деякі вигадки були оприлюднені з метою підбурити аудиторію і викликати гнів щодо європейців. У ток-шоу Петра Толстого на російському федеральному телеканалі повідоли, що «российские болельщики защищали жителей Марселя от подвыпивших английских болельщиков, которые намеревались побить местных» ( http://bit.ly/265vY2t ). На думку Володимира Маркіна, генерал-майора юстиції, російські вболівальники просто захищали свої права на життя, здоров’я і відпочинок (http://bit.ly/1sMYV1m ). Він же також заявив, що дії російських уболівальників здалися європейцям незвичайними, тому що ті звикли «видеть «мужиков» только на гей-парадах» ( http://bit.ly/1tDdMMB ).


Отже, поглянемо на факти: сотні озброєних хуліганів з Росії приїхали до Франції з чіткою метою побити кого-небудь ( http://ind.pn/24Jr0T2 ); вони були «очень хорошо натренированы» і «готовы к сверхбыстрым, крайне агрессивным действиям» ( http://bit.ly/1UpQcfP ). Вони нападали на туристів навіть в Німеччині, коли поверталися додому ( http://bit.ly/28IK5jM ).


Однак в «реаліях» прокремлівських ЗМІ всі ці дії були спрямовані тільки на захист місцевого населення і права добре провести час.

НАТО завойовує, окуповує, загострює і підступає

Численні матеріали в ЗМІ, які поширюють прокремлівську дезінформацію, стосувалися НАТО. Так, ми дізналися, наприклад, що НАТО завойовує країни Східної Європи ( http://bit.ly/1Xz0iNz , пізніше це було перекладено чеською мовою: http://bit.ly/1QegMsv ); що НАТО намагається загострити міжнародну обстановку ( http://bit.ly/1OrtxiF ); або, що є вже чистою вигадкою, що «3 тыс. солдат НАТО испугались медвежонка в Финляндии» ( http://bit.ly/1OrzBaR ). Такий приклад дезінформації поширив офіційний телеканал Міністерства оборони Росії «Звезда».

Про навчання НАТО, що тривають нині, також писали як про дестабілізуючий фактор ( http://bit.ly/1tvyM72 ), який не сприяє атмосфері довіри і безпеки в Європі ( http://bit.ly/21tEOAf ). Однак східноєвропейські країни неодноразово просили про додаткову військову присутність сил НАТО на своїй території саме тому, що вони не відчували себе в безпеці по сусідству з Росією ( http://bit.ly/PgHoub ).


Численні матеріали присвячені планам НАТО напасти або, принаймні, залякати Росію ( http://bit.ly/1WOqx2r ; http://bit.ly/1Ox3RBr ; http://bit.ly/1UihSVI ; http: // bit .ly / 1ScsldR ); а в телевізійному шоу Дмитра Кисельова навіть згадали блокаду німцями Ленінграду під час Другої світової війни ( http://bit.ly/24Z9xpH). Чеське ЗМІ повідомило, що метою навчань НАТО є провокування ядерного апокаліпсису ( http://bit.ly/23kUrLV ).


Не пишуть прокремлівські ЗМІ про втручання Росії в справи двох суверенних держав; про першу з часів Другої світової війни насильницьку зміну кордонів в Європі; про викрадення громадянина ЄС із країни-члена ЄС (http://politi.co/1KaJwsC ); про багаторазові порушеннях повітряного простору країн-членів ЄС і членів НАТО; про готовність за необхідності застосувати ядерну зброю ( http://cnn.it/28L9fBp ).

Вигадуючи, не розмінюйся на дрібниці

Цього тижня прокремлівські ЗМІ рясніли сенсаційними вигадками, які не мають нічого спільного з реальністю. Нам особливо сподобалися три з них:
– ЄС видає візи, зважаючи на колір шкіри заявника (угорський портал hidfo.ru: http://bit.ly/1ZK1wni );
– Звичайні європейці шукають притулку в Росії (друковане ЗМІ “Грузія і світ”);
– В Європі існують тренувальні табори, де журналістів вчать писати антиросійські матеріали (чеський сайт protiproud.parlamentnilisty.cz: http://bit.ly/1UjaDgp ).

Молодці, хлопці, так тримати!

Матч між командами Росії і Англії 11 червня запам’ятається не тільки настроєм російської збірної. У центрі уваги були насильство і заворушення, коли десятки російських хуліганів прорвалися на трибуну англійських уболівальників після фінального свистка, «кидаючи петарди, зриваючи прапори і б’ючи всіх, хто потрапляв під руку» ( http://ab.co/1sG51QW) .

Тоді як влада Марселя підтвердила, що група «добре навчених» російських хуліганів, свідомо націлених на заворушення, були «готові до надшвидких, вкрай агресивних дій» ( http://bit.ly/1UpQcfP ), російські офіційні особи інакше оцінили цю подію. Максим Мотін, муніципальний депутат Москви, наприклад, звинуватив у тому, що трапилося, французьку владу і незадовільну організацію роботи стадіону: «Поверьте мне, если бы это был матч «Спартак» — «ЦСКА», то это было бы все гораздо страшнее, с таким низким уровнем безопасности, как есть во Франции» ( http://bit.ly/1sGcEH3 , http: / /bit.ly/25XsA9I ).


Високопоставлений футбольний чиновник Ігор Лебедєв похвалив фанатів за їх дії: «Не вижу ничего страшного в драке фанатов! Наоборот, молодцы наши ребята. Так держать!» – написав він у своєму аккаунті в “Твіттері”( http://bit.ly/1XRKAy1 ). В інтерв’ю life.ru Лебедєв також пояснив поведінку російських уболівальників: «Ребята отстаивали честь страны и не дали возможности англичанам каким-то образом осквернить нашу родину. Наших болельщиков надо простить и понять» ( http://bit.ly/1S5lFy0 ).

Проте різкі коментарі російських футбольних чиновників – це не новина. Олександр Шпригін, засновник Всеросійського об’єднання вболівальників та член офіційної делегації РФС на Євро-2016, нещодавно заявив, що хотів би «видеть только славянские лица в российской национальной сборной», а також зазначив, що з фотографією збірної Франції «щось не так», тому що на ній «дуже багато» чорних обличь ( http://bit.ly/1VWZnFC ).


Портал « Медуза » повідомляє, що відомого російського спортивного коментатора Володимира Стогнієнка заглушили криками в прямому ефірі на каналі «Россия 1» після того, як він виправив ведучого ток-шоу, який заявив, що англійські вболівальники самі розпочали бійку і влаштували провокації. Стогнієнко сказав, що все було якраз навпаки. Дружина російського футболіста Павла Погребняка сказала Стогніенку: «Вы вообще за Россию болеете? Так нельзя поддерживать сборную», що викликало шквал оплесків. Стогнієнко відповів, що він «больше, чем кто бы то ни было» підтримує російську збірну, «но если есть проблема, об этой проблеме нужно говорить».

У статті , опублікованій в російському виданні «Forbes», журналіст Сергій Медведєв пояснює події, що відбулися і стиль коментарів навколо них в російських ЗМІ крізь призму поведінки Росії на міжнародній арені. На думку автора, «[российские] фанаты в Марселе вполне адекватно представляют официальную политику и массовое сознание посткрымской России».
Автор відзначає різницю між реакцією на дії російських і англійських хуліганів: «Если в Англии после подобных скандалов болельщики единодушно осуждаются обществом и политиками, то в России последних дней футбольные хулиганы предстают едва ли не как национальные герои». Він робить висновок, що російські футбольні хулігани «ведут такую же гибридную войну, что так популярна в [российской] пропаганде», і порівнює події у Франції та Україні: «тем же гибридным “околофутболом” Россия занимается и в Украине, не ведя открытой войны, но делегируя туда хорошо подготовленные группы боевиков […] и в Европе, делая ставку на популизм, сепаратизм и раскол Евросоюза».

Червона картка корупції


Зі стартом чемпіонату ЄВРО-2016 Європейський Союз розпочав кампанію щодо боротьби з корупцією в Республіці Молдові. На думку Європейського Союзу, судді, як і арбітри, мають бути незалежними, і всіх запрошують показати червону картку корупції. Приєднуйтесь до кампанії і поділіться цим відео зі сторінки Представництва ЄС в Республіці Молдова в “Фейсбуці”!
https://www.facebook.com/Delegation-of-the-European-Union-to-Moldova-255840324431929/

Два попередження, і ви поза грою

Йдеться про попередження, винесене не Російській футбольній команді, а регіональної російській газеті. Газета ” Псковская губерния” отримала формальне попередження Роскомнадзору через згадку українського націоналістичного угрупування “Правий сектор” без пояснень, що ця організація «признана в России экстремистской и запрещена». Додавання такого пояснення є обов’язковим, якщо російська або іноземна організація була визнана в Росії «екстремістською». Після винесення двох таких попереджень і рішення суду, російське ЗМІ може позбутися ліцензії на право публікації або мовлення.

У вересня 2014 ця газета першою повідомила про загиблих на Донбасі російських військовослужбовців з розташованої в Пскові 76-ї Гвардійської десантно-штурмової дивізії ВДВ Росії. Засновник газети Лев Шлосберг, який є однією з ключових фігур опозиційної партії «Яблоко», був жорстоко побитий після цієї публікації. У газеті також публікувалися критичні статті на адресу губернатора Пскова.

Ми бачимо, що російська регіональна преса все частіше проявляє незалежність. Ініціатор кампанії проти дезінформації Валерій Безпятих написав на своїй сторінці в “Фейсбуці ” про зростаючу кількість регіональних російських видань, які приєдналися до кампанії протесту.

Чи знаєте ви, що?


” РБК “, ” Радіо Свобода ” та інші російські ЗМІ минулого тижня повідомили про опитування громадської думки, проведене авторитетною російської дослідницькою організацією “Левада-” Центр “. Опитування показало, що росіяни дуже рідко стикаються із зовнішнім наративом. 87% опитаних ніколи не дивилися / читали матеріали зарубіжних ЗМІ.

Великі надії

Наратив про те, що санкції ЄС щодо Росії будуть ослаблені, а відносини між Росією і ЄС покращаться, знаходить своє відображення в тому, як агентство «Спутник» висвітлює Петербурзький економічний форум. Публікації «Спутника» покликані продемонструвати розкол серед членів ЄС з питання про санкції.


Напередодні відкриття Форуму «Спутник» окреслив, “чого очікувати від Форуму” http://sputniknews.com/politics/20160615/1041356140/economic-forum-st-petersburg.html
В очікуванні рішення ЄС щодо продовження санкцій стосовно Росії “Спутник” посилається на аналітиків, які відзначають, що візит Голови Європейської Комісії “можно рассматривать как первый признак оттепели в отношениях между Западом и Москвой”. Інші статті повторюють цей наратив, підкреслюючи, що Форум є важливим сигналом можливого примирення між Росією і Європою. Також не залишилися непоміченими заклики міністра закордонних справ Німеччини до конструктивного діалогу з Москвою. Часткове зняття санкцій називають засобом стимулювання виконання Мінських угод.

Не подорожуйте до Європи: тамлише геї, ГМО і наркотики!

Російський онлайн-проект Aviasales.ru запустив патріотичну кампанію з метою переконати росіян провести відпустку в Росії. Серед небезпек, що очікують російських туристів на вулицях Європи, є, наприклад, такі: «В Европе тебя записали в ЛГБТ. А в Сочи одни натуралы». Інший лозунг повідомляє росіянам, що в Європі їх наздоженуть біженці, а в Анапі лише росіяни; або що в Європі їх вколють марихуаною, а справжня махорка тільки в Криму. Кампанія також застерігає від генно-модифікованих помідорів, поширених в Європі, і заявляє, що натуральна картопля доступна «тільки в Росії». Щоб переглянути цю дивовижну рекламу, перейдіть за посиланням http://patriot.aviasales.ru/ і зіграйте в запропоновану гру.