Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ за період із 11 по 14 липня 2016 року

15.07.2016

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий дайджест дезінформації, поширеної прокремлівськими ЗМІ і незалежними російськими медіа. В матеріалі також представлено основні тенденції в російських соцмережах.

Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 34 – 14 липня 2016

Еліти зрежисерували Brexit із метою втягнути ЄС у війну

Останнім часом увага прокремлівських ЗМІ була зосереджена головним чином на ЄС, а референдум у Великій Британії з питання членства країни в ЄС вони використали як відправну точку для своїх сюжетів.


Микола Стариков, один із основних прокремлівських пропагандистів і один із лідерів руху “Антимайдан” (який він очолює разом із досить відомим лідером байкерського клубу “Нічні вовки” Олександром Залдостановим), записав відеокоментар стосовно Brexit: http://bit.ly/29twuAH. У цьому відео він стверджує, що референдум було зрежисовано: не зумівши втягнути Росію у військовий конфлікт, світова закуліса має намір тепер втягнути ЄС у війну. Оскільки господарі світового багатства не можуть більше підтримувати високий життєвий рівень на такій великій території, вони вирішили обмежити ці життєві стандарти тільки територією США і Великої Британії, а решту світу занурити в хаос і війну.

Стариков не лише автор більше десятка книг, він ще й комерційний директор петербурзького відділення “Первого канала” (http://bit.ly/29GYmAl). Отже, він обіймає одну з головних посад на одному з провідних телеканалів, підконтрольних російському урядові.


Цим конспірологічні теорії не обмежувалися. Наприклад, на сайті LifeNews пояснюється, що в результаті Brexit усю Східну Європу “викинуть” із ЄС (http://bit.ly/29mxjsl). Окрім того, в статті на сайті thesaker.is (яку потім було перекладено, наприклад, чеською мовою) йдеться про те, що Велика Британія стане жертвою кольорової революції, яка є кроком у відповідь на Brexit з боку глобалістів і Сороса. На думку автора статті, ведеться скоординована атака на фунт і чиниться масований психологічний тиск з боку організацій “громадянського суспільства” з метою зупинити Brexit; а ЦРУ і ліберальні еліти оплачують пропаганду, яка поширює брехню, щоб запобігти Brexit. Це “гібридна політична війна проти британської більшості” (http://bit.ly/29xfepI).


Ще фантастичніші версії висунув грузинський прокремлівський сайт saqinform.ge: англосакси вирішили не ставати “англосексами” на догоду ЛГБТ цінностям “старої куртизанської Європи”, і як наслідок Brexit інші країни незабаром вийдуть з Європейського Союзу і одна за одною вступлять у Великий Євразійський союз. Цю інформацію підтвердило джерело, близьке до Більдербергської групи (http://bit.ly/29AdNdi). Через п’ять днів ті ж самі ЗМІ повідомили про зустріч на швейцарському гірському курорті, що проводилася за ініціативи канцлера Німеччини Ангели Меркель, в якій брали участь лідери Франції, Італії та Нідерландів. Глави держав нібито обговорювали майбутнє проекту “Велика Євразія”, і під час реалізації цього проекту ймовірно почнеться поетапне визнання Криму європейськими країнами: http://bit.ly/29ugqOp.


Чеські ЗМІ повторили дезінформацію про заборону в ЄС англійської мови і прагнення якомога тісніше закріпити зв’язки між країнами-членами, що, на думку сайту stop – multikulti.cz, підтверджує наявність фашистських тенденцій в ЄС(http://bit.ly/29qPYFU).

Усе як завжди: хімічний Чорнобиль і бліцкриг

Водночас знову багато сюжетів було присвячено “вічним ворогам” прокремлівських ЗМІ – Україні і НАТО. Численні ЗМІ намагалися пов’язати нещодавній теракт, організований ІГІЛ у Стамбулі, з українською владою; шоу Дмитра Кисельова задало тон (http://bit.ly/29dK5Io). Інший основний телепропагандист Петро Толстой навіть звинуватив Україну в тому, що вона збила літак, який виконував рейс MH17 (http://bit.ly/29GpiQD).

Знову повторювалися деякі добре відомі тези. Наприклад, “Захід вже не цікавиться Україною, усі вже забули про Україну” або “Україна – не держава, українці – не нація”. Також було помічено абсолютно нову дезінформацію, покликану залякати населення України: влада Києва “готує “хімічний Чорнобиль” для жителів сходу України” (http://bit.ly/29CpZvm).

Що стосується НАТО, то ми знову почули, що всі військові навчання – це просто провокація проти Росії; що не існує ніякої російської загрози; що нещодавній саміт НАТО у Варшаві – підготовка до війни з Росією. Сайт politikus.ru вигадав новину про те, що віце-президент США Джо Байден заявив, що американці планували “бліцкриг із захоплення Донбасу”, а зараз готуються “розв’язати війну в Криму” (http://bit.ly/29udelT). (Фото: “Час покаже” на “YouTube”).

«Вподобайте» нас на “Фейсбуці”! Нова сторінка “EU vs Disinformation” (ЄС проти дезінформації) містить смішні факти, цікаві тексти і захоплюючі відео, які розкривають способи маніпуляції та дезінформації, що використовуються в прокремлівських ЗМІ. Як і аккаунт в “Твіттері” (@EUvsDisinfo ), зміст сторінки в “Фейсбуці” буде англійською і російською мовами. Посилання на сторінку: https://www.facebook.com/EUvsDisinfo/