Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 9 травня 2021 року

11.05.2021

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 9 травня 2021 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Говорить Москва: нескінченний список ворогів Кремля

 Щодня підконтрольні владі російські телеканали разом із безліччю онлайн-джерел змальовують картину світу, яка є за межами Росії. Світу, сповненого русофобськими ідеями, забрудненого антиросійськими пристрастями, в якому сили зла намагаються оточити Росію, як велетенська голодна змія (алюзії на «Книгу джунглів», нині, схоже, в моді).

 Минулого тижня контури «русофобського» світу виразно проявилися після того, як прокремлівські ЗМІ опублікували «чорний список» нібито недружніх Росії країн. Чи, цитуючи ведучу політичного ток-шоу на підконтрольному державі телеканалі «Росія 1»: «зграйк[и] шакалів, які намагаються вкусити велику нашу країну».

Цей список, ініційований указом президента, має стати основою для заборони певним країнам набирати серед громадян РФ співробітників для своїх посольств, і, за словами міністра закордонних справ Росії, він буде невдовзі складений.

Тим часом чернетку списку активно публікують у прокремлівських ЗМІ, які слухняно відіграють свою роль трибуни, безапеляційно вказуючи своїй аудиторії, хто друг, і хто ворог, кого любити, а кого ненавидіти.

Цікаво те, що список «шакалів» виглядає трохи по-іншому щодня, немов він рухливий, нескінченний. Для прокремлівських ЗМІ вибір «ворогів Росії» невичерпний, його можна редагувати згідно з потребами дезінформації.

Приклади прокремлівських дезінформаційних заяв цього тижня, зібрані в нашій базі, відображають кремлівський список (чи деяку його версію), зосередивши увагу на таких країнах:

США

Як і багато разів у минулому, США зображені як злочинний злий геній Європи, і, особливо, України. Цього тижня ми чули, що Вашингтон підштовхує Україну до розгортання військ на Донбасі, тоді як самі США знаходяться на межі расової війни. Такі повідомлення можна порівняти з дезінформаційними наративами про протести проти расової несправедливості в США і необґрунтованими звинуваченнями в тому, що Україна і її президент перебувають під контролем США, ми вже їх бачили в минулому.

Прокремлівські ЗМІ намагаються переконати свою аудиторію, що загроза з боку США не лише геополітична, а й біологічна: цього тижня старий дезінформаційний троп про уявні «таємні лабораторії» США, які роблять біологічну зброю, знову виринув на поверхню і в звинуваченнях проти Грузії – ще однієї недружньої для Росії країни, згідно з прокремлівською дезінформацією.

Польща

Польща займає особливе місце в серцях прокремлівських коментаторів. Об’єм злості і ненависті, спрямований на Польщу, можна порівняти тільки з об’ємом, спрямованим проти України.

Цього тижня прокремлівські ЗМІ стверджують, що польські політичні партії змагаються у прояві своєї агресивної позиції щодо Росії і Білорусі; що поляки намагаються знищити політичний порядок у Білорусі з незапам’ятних часів, і що поляки в односторонньому порядку заморозили добрі стосунки з Росією в 2014 році. На довершення всього прокремлівська дезінформація повернулася до історичного ревізіонізму, заявляючи, що влада Польщі стирала пам’ять про доблесне «звільнення» (а потім окупацію) Червоною армією.

Чеська республіка

Чеська республіка «заслужила» своє місце в чорному списку Кремля, наважившись розслідувати і довести причетність російської військової розвідки до вибуху на складах боєприпасів у 2014 році. Правда – не дружня для прокремлівських ЗМІ, а ті, хто займається її пошуками – вороги.  Отже, Чехію знову звинуватили в пропаганді русофобії і вигадуванні усієї цієї «казки» про вибух, щоб зашкодити «Росатому», вакцині «Супутник V», а також, щоб замаскувати уявний переворот у Білорусі.

Нападки на Чехію нагадують прокремлівські дезінформаційні тактики, спрямовані проти Британії, ще однієї «недружньої» для Росії країни, на думку прокремлівських ЗМІ, після отруєння в Солсбері.

Країни Балтії

Литва, Латвія і Естонія є частими мішенями для гніву Кремля, а отже, і прокремлівській дезінформації. Уся мета країн Балтії, враховуючи їх представників у Європейському Парламенті, полягає у створенні антиросійської повістки, як заявляють прокремлівські ЗМІ.

Саме цього тижня Литву звинуватили в неповазі до російської історії. Міністра закордонних справ Литви зображували як інструмент ЄС із пошуку нових способів ізолювати Росію на «пострадянському просторі»

Україна

Після недавнього розгортання російських військ біля кордонів України прокремлівські дезінформаційні ЗМІ продовжують посилені нападки на Україну. Цього тижня відзначимо подальшу наявність прокремлівських дезінформаційних наративів про пронацистський український уряд, який прагне напасти на Донбас і підлаштовує смертельні провокації з метою почати атаки на Крим. Тим часом прокремлівські ЗМІ, що публікуються  європейськими мовами, сіють неправдиві твердження, що Росія і Україна ніколи не були у стані війни, і що Росія хоче тільки мирного врегулювання на Донбасі.

Прокремлівські ЗМІ і сторінки в Twitter використали сьому річницю смертоносної пожежі в Одесі для активізації дезінформаційних наративів про «нацистську Україну», яка прагне будь-якою ціною знищити «антифашистів» у країні.

Пожежа, що забрала 48 життів, була жахливою трагедією, і її тривале розслідування створило родючий ґрунт для дезінформації. У вихідні 2-3 травня 2021 року кількість згадок #OdessaMassacre у Twitter перевищила 2000, до того ж ці згадки супроводжувалися сумнівними «документальними фільмами», опублікованими в YouTube. Такі повідомлення спрямовані для створення негативного образу України і з’явилися незабаром після ескалації Росією напруги на кордонах України.

Говорить Москва

Список «недружніх» країн, що публікується прокремлівськими ЗМІ, є яскравим прикладом того, як ці ЗМІ дають своїй аудиторії настанови про те, в якому ключі думати, і чого боятися.

Недавнє опитування показало, що 62% росіян постійно бояться світової війни, трохи менший відсоток боїться свавілля своєї влади. Якщо ворог – це  той, кого люди повинні боятися, то прокремлівським ЗМІ варто оновити свій список.

Постскриптум

Якщо розглядати мистецтво як певне відображення життя, то на вашу увагу заслуговує недавній музичний кліп групи «ShortParis».

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

СВОБОДА ПРЕСИ – ЦЕ НАША СВОБОДА

 У Всесвітній день свободи преси EUvsDisinfo відкриває цикл статей, що надають слово незалежним журналістам країн Східного партнерства. Частина 1. Білорусь. Детальніше

Я ДОВГО ГНАТИМУ ВЕЛОСИПЕД

Летючий голландець – це  легендарний корабель-привид, який не може пристати до берега і приречений вічно плавати в морях. А ось минулого тижня влада Білорусі заарештувала голландця, який утікає. Детальніше