Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 9 листопада 2020 року

09.11.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 9 листопада 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

ПРОКРЕМЛІВСЬКІ ЗМІ: ЗАГРОЗИ, ЯКІ НЕСУТЬ ВИБОРИ

У той час, як Америка та її союзники по всьому світу очікують результати президентських виборів 2020 року, підконтрольні російській владі ЗМІ очікують насилля, яке нібито почнеться після їх оголошення. «Американське суспільство докорінно розколоте і чекає початку громадянської війни», – за декілька днів до виборів заявила ведуча політичного ток-шоу на телеканалі «Россия 24», попереджуючи, що нова громадянська війна обіцяє бути «тотальною».

Хоча декілька міжнародних ЗМІ також висловили побоювання щодо можливих масових заворушень після виборів в США, прокремлівські ЗМІ вивели їх на новий рівень. Наприклад, у вже згаданому вище ток-шоу стверджують, що американці тепер бажають смерті своїй власній країні. Такі апокаліптичні повідомлення аж ніяк не нові. Незалежні дослідники попереджають, що суб’єкти, які поширюють дезінформацію, у будь-який спосіб намагаються посіяти гнів і страх. Цього року ми вже спостерігали подібні наративи у зв’язку з протестами проти расової несправедливості в США. Для російського телебачення, підконтрольного владі, це лише чергова можливість переконати національну аудиторію, що демократія веде до хаосу, а отже, нічого прагнути до неї вдома.

«В ОЧІКУВАННІ» МАЙДАНУ

Не тільки США переживають період виборів. В Україні нещодавно пройшли вибори до органів місцевого самоврядування, і прокремлівські ЗМІ знайшли можливість заявити, що вони можуть призвести до розпаду держави (вона поділиться на три частини!). Єдине питання полягає у тому, яке це має значення, адже, з огляду на прокремлівську дезінформацію, Україна є колонією Сполучених Штатів. Ось тільки США її вже не «контролюють» – її нібито контролює Великобританія, яка наказує своїм спецслужбам промивати мізки українським дітям… Логічність ніколи не була сильною стороною прокремлівських ЗМІ.

У Молдові зараз також проходять президентські вибори, але для прокремлівських ЗМІ ці вибори мало схожі на волевиявлення народу Молдови. Цілком передбачувано, вся справа в Росії і очікуванні Майдану в Молдові. На думку прокремлівських ЗМІ, Вашингтон (який сам знаходиться на межі громадянської війни, пам’ятаєте?) вже роздав інструкції на випадок «кольорової революції» молдавської опозиції, щоб чинити тиск на Росію.

Зображення народних протестів у Східній Європі як «антиросійських» «кольорових революцій» стало кліше прокремлівської дезінформації. Ми його спостерігали і цього тижня на прикладах Білорусі та Киргизстану. Але у випадку з Молдовою, де на сьогоднішній день практично немає протестів, метою прокремлівських ЗМІ є захоплення інформаційного простору країни. Будь-яке ймовірне у майбутньому суспільне невдоволення вони заздалегідь уже називають спробою дестабілізації, організованої з-за кордону. Зрештою, завчасна підготовка плацдарму для дезінформаційної кампанії забезпечує значно ефективніше бомбардування однією і тією ж брехнею з року в рік.

Протести – не те, чим здаються

Цього тижня прокремлівські ЗМІ також залишалися вірними ще одному відомому дезінформаційному наративу, згідно з яким народні протести не бувають справжніми  –  вони завжди кимось штучно організовані.

У Польщі тисячі людей протестують проти спірної постанови щодо абортів. Але, як сказано в матеріалі «Супутника», саме європейські еліти вивели людей на вулиці, оскільки Брюссель не задоволений владою Польщі. У Білорусі, де демократичні протести тривають вже третій місяць, прокремлівська дезінформація звинуватила вже не тільки звичні мішені – Польщу і Литву, але ще й французького філософа Бернара Анрі-Леві, який нібито курує команду лідера білоруської опозиції Світлани Тихановскої.

Наративи про штучно організовані протести, насильство і хаос – ось як прокремлівські ЗМІ зображують демократичні процеси по всьому світу. Вибори ведуть до руйнування, демократичні лідери – маріонетки (саме це намагається донести до аудиторії прокремлівська дезінформація), звісно, за винятком, єдиного місця у світі, де «голосування» завжди чесне.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

ПРОКРЕМЛІВСЬКІ ЗМІ ПРО ВИБОРИ В США: ХОРОШИЙ ТРАМП І ПОГАНИЙ БАЙДЕН

Російські федеральні ЗМІ та пов’язані з ними структури демонструють очевидну і нав’язливу упередженість на користь Дональда Трампа, а не Джо Байдена. Детальніше

ЦИФРА ТИЖНЯ: 23%

Менше чверті росіян довіряють телебаченню як джерелу інформації – новий рекордно низький показник з 2016 року. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

ЗРАДНИЦЬКА ЛАТИНИЦЯ

Опис Росії як «фортеці в оточені» – одна з ключових тем прокремлівської дезінформації. Детальніше