Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 9 листопада 2018 року

12.11.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут

 9 листопада 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 ТОП-3 способи поширення дезінформації про військові навчання

 Західні військові навчання є очевидною мішенню для прокремлівської кампанії з дезінформації, метою якої є підривання довіри громадськості до країн ЄС, НАТО і Заходу в цілому.

Нещодавно завершилися 12-денні спільні багатонаціональні військові навчання «Чисте небо 2018», що проводяться в Україні. А «Єдиний тризубець 18» НАТО, одні з найбільших військових навчань, що коли-небудь проводилися в Норвегії, почалися 25 жовтня. Дезінформація про ці події була добре підготовлена і адаптована для різних аудиторій завчасно.

Давайте розглянемо деякі з наративів і прийомів, що зустрічаються найчастіше, і використовуються для поширення прокремлівської дезінформації про військові навчання на Заході.

1. Дезінформація стверджує, що ці військові навчання − підготовка до війни проти Росії. Цей тиждень російські телеканали розпочали з тверджень про те, що навчання «Чисте небо 2018» − це доказ того, що США мріють про організацію «регіональної війни» в Європі. Вони також продовжили дезінформацію про те, що Україна є країною-васалом і колонією США, а також про те, що Україна нібито почала реваншистський наступ перед березневими президентськими виборами, розмістивши польських найманців, оснащених НАТО, на Донбасі, і вбиваючи росіян без яких-небудь наслідків з дозволу США. На завершення цієї дифамації вони стверджували, що «сатаністська» Україна є «диктатурою». Розставити крапки над «і» вам допоможуть посилання на нашу базу даних (англійською).

2. Дезінформація намагається переконати в тому, що участь у військових навчаннях еквівалентне до територіальних претензій. Одне із ЗМІ стверджувало, що, хоча Фінляндія тісно співпрацює з НАТО і бере участь у навчаннях «Єдиний тризубець 18», секретний мотив співпраці – це агресія: прагнення до нових територій в Арктиці. Насправді метою арктичної політики Фінляндії є зміцнення багатосторонньої співпраці в Арктиці. Вона не передбачає прагнення до імперіалістичної експансії. Раніше ми бачили, як в спробах створити образ агресивної військової потужності для НАТО в прокремлівській дезінформації стверджувалося, що НАТО розгорнуло в Європі тисячі танків, а не декілька десятків, як це було насправді.

3. Мета прокремлівських ЗМІ – викликати недовіру і напруженість серед місцевих жителів, які проживають в районі проведення навчань. Ми вже чули фейкові твердження про те, що під час навчань НАТО в Литві було вбито дитину, що лише повії отримали користь від навчань НАТО, і що командири НАТО, ймовірно, випробують нові методики, випробовуючи на російськомовних людях нові фізичні, біологічні і інші методи, спрямовані на зміну людської психіки і поведінки. Історію появи цих теорій змови див. в нашому звіті і в базі даних (англійською).

Говорячи про роль теорій змови в дезінформації, варто згадати фейк, опублікований недавно в одному грузинському ЗМІ, який повідомляє, що Захід нібито збирається узаконити некрофілію і зоофілію в Грузії.  Цей фейк, що розповідає про козла, зґвалтованого мігрантом в Болгарії, був спочатку опублікований у Riafan – проекті пітерської фабрики тролів. Раніше були опубліковані вигадані історії про зґвалтування алігатора, мумії і навіть воскової фігури. Часто ці історії вигадуються на сатиричних і гумористичних веб-сайтах, але потім згадані ЗМІ видають їх за реальні події. Додаткову інформацію див. у звіті Myth Detector.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

«Воскресение» Толстого

Така концентрація політичної і медіа-влади є ілюстрацією фундаментальних проблем в російському медіа-середовищі. Детальніше

Цифра тижня: 136 000

 Тролів також засудили до більших тюремних термінів, ніж того вимагала прокуратура. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Дезінформація з-під кастрюлі

Деякі люди, що займаються виробництвом дезінформації, як і раніше використовують старомодні трюки. Детальніше