Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 8 вересня 2018 року

18.09.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

8 вересня 2018

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

«Не вбивця, а убитий винен»!

Як часто нагадує наш улюблений пародійний акаунт Darth Putin, одна з тактик дезінформації, що найчастіше повторюється, – звинуватити свого супротивника якраз у тому, що робиш сам. Агресор виставляє себе жертвою і таким чином посилює довіру своєї основної аудиторії. Зовнішня аудиторія, яка прагне захистити агресора, намагається закріпити цю позицію за допомогою місцевих ЗМІ, обговорення на форумах та інших інформаційних каналів. Зовнішня аудиторія з числа неспеціалістів (а іноді навіть надійні провідні ЗМІ) отримують непідтверджену інформацію, подану як факт, а відтак стає ще складніше визначити, що є правдою, а що – спробою приховати факти і ввести в оману.

Так, поки Росія готувалася до найбільшої воєнної операції часів 1981 року і мала ось-ось відновити удари з повітря по сирійському місту Ідліб, дезінформаційні ЗМІ, що підтримують режим, заполонили інформаційний простір безпідставними звинуваченнями, у центрі яких опинилися дві країни: Сирія та Україна.

  1. Сирія: прокремлівські ЗМІ звинуватили Захід і/або гуманітарну організацію «Білі шоломи» у підготовці провокації. Такі повідомлення поширювалися в ефірі програми «Вести с Дмитрием Киселевым» на телеканалі «Звезда» через важливий рупор режиму для західної аудиторії – Russia Today (RT) та представниками Міністерства оборони і Міністерства закордонних справ.
  2. Україна: прокремлівські ЗМІ переробили деякі фрагменти дезінформації чотирирічної давності про те, що Україна нібито діє під командуванням НАТО, звинувативши Київ у тому, що він планує розпочати наступ на Донбасі, а також спробах поширити хвороби й отруйні речовини на окупованих російськими і проросійськими силами територіях України. В одному зі своїх найабсурдніших випадів інформаційна агенція «News Front» (пов’язана з російськими спецслужбами, як повідомив один із її колишніх співробітників) звинуватила кримських татар у дестабілізації ситуації у Криму.

Хочете захиститися від наших маніпуляцій? Та ви ж самі маніпулятори!

Досить схожий прийом використовувався у щоденній новинній телепрограмі «Вести», яка звинуватила Демократичну партію США в тому, що та хоче перетворити Facebook на інструмент маніпуляції виборцями. Насправді проект, про який йдеться, спрямований саме на запобігання такого роду маніпуляціям громадською думкою, свідками яких ми були під час виборів у США 2016 року – тоді ж було надано безліч доказів, що за маніпуляціями за допомогою соцмереж стояла Росія.

Невід’ємна складова таких спроб дезінформації полягає у запереченні очевидного й постійному повторі, що немає жодних доказів втручання Росії, що ми нещодавно почули знову, цього разу від агенції «РИА Новости».

Окрім того, Russia Today використала твіт члена Парламенту однієї з країн НАТО для створення справи про те, як «НАТО планує розділити Росію». Звісно, таких планів не існує, проте, повертаючись до згаданого вище твіту, якщо дезінформаційна кампанія має намір послабити Захід, ЄС і НАТО, то один із способів приховати цей факт – продовжувати звинувачувати Захід у спробах зробити те ж саме.

Нацизм, педофілія, некрофілія, викрадення дітей

На аудиторії, яка мало обізнана з Європейським Союзом, надзвичайно легко випробувати ще обурливіші наративи для дезінформації. Так, ми знову стали свідками фейка про те, що Європа ось-ось легалізує педофілію, що ЄС нав’язує педофілію Сербії, а також змушує владу Грузії викрадати дітей у батьків.

Після того, як УЄФА нагородила футболіста за те, що він виступив на підтримку рівноправності й одягнув на гру райдужну пов’язку, організацію звинуватили у «педерастизації футболу».

Аналогічно Швецію, Німеччину й Данію звинуватили в тому, що у цих країнах нормою стають некрофілія і зоофілія, – про що ми розповідали раніше («Ні, у Данії не буде легалізовано сексуальне насильство над тваринами»). Нарешті, ми знову почули новину з категорії «золотих хітів» – ніби ЄС – це нацистський проект, придуманий нацистами у нацистській Німеччині.

Ось тільки це, як і раніше, нісенітниця, і завжди нею буде. Немає значення, скільки разів ви повторите брехню – правдою вона від цього не стане.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Дезінформація і параноя

Чи вірять росіяни тій дезінформації, яку їм транслюють на федеральних телеканалах? Детальніше

Цифра тижня: 14

Хакери із «Кіберберкута» оприлюднили фейкові документи. Детальніше

Стара дезінформація проти ЄС оживає у Сербії

Сербські ЗМІ назвали законодавчу ініціативу ЄС «підготовкою до легалізації педофілії». Детальніше

«Фінляндія кидає російських дітей до в’язниці» – дезінформація, яка проникла у свідомість мільйонів

Фінляндія зазвичай практично відсутня у передачах федерального телебачення Росії. Тому сплески уваги до цієї країни добре помітні. Детальніше

Російський вплив у Чорногорії: дезінформація, загрози і спроба зміни режиму

У спробі зміцнити свій вплив Росія намагалася використати цілу низку добре відомих тактик, у тому числі дезінформацію. Детальніше

Вплив РФ на вибори у США: військова розвідка, фейкові акаунти, фейкові місцеві новини

Міністерство юстиції США висунуло звинувачення 12 російським офіцерам. Детальніше

Стійкість – головна зброя Швеції у боротьбі з дезінформацією

Влада Швеції активізувала роботу із захисту країни від операцій щодо ворожого впливу. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Потьомкінські відео

Уже не вперше російське федеральне телебачення використовує як ілюстрацію сфальсифіковані зображення. Детальніше