Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 8 грудня 2017 року

08.12.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Дезінформація, основана на острахах

 Замаскувавшись під журналістику, прокремлівська дезінформаційна кампанія може вдало грати на острахах і побоюваннях. Цього тижня ЗМІ сосередили свою увагу на «загрозі з боку мігрантів», підкреслюючи, що масова міграція начебто повністю змінює вигляд і культуру Європи.

 «Європа стане мусульманською», саме це повідомлення було поширене російськомовними ЗМІ. «Ісламізація Європи неминуча», «Ісламський халіфат в Європі: чому мусульмани в ЄС замінять християн», майоріли заголовки.

 ЗМІ посилаються на аналіз мусульманського населення в Європі, проведений Центром досліджень Pew.

 В дослідженні справді представлені три сценарії росту мусульманського населення в Європі. Тим не менше, згідно з наймаксимальнішими прогнозами, 2050 року 14% населення Європи будуть мусульманами. (Для порівняння: згідно з останнім переписом населення 2002 року, 10% населення Росії становлять мусульмани). Тому ці зміни в європейській ідентичності навряд чи стануть настільки кардинальними, як лякають нас дезінформаційні ЗМІ.

 Насправді у звіті взагалі не згадується «ісламізація» Європи, а дезіфнормаційні ЗМІ не пояснюють, що це буде означати. У читача складається відчуття, що Європа перебуває під загрозою і ось-ось втратить найважливіше – наші цінності і врешті-решт нашу ідентичність. Це класичний дезінформаційний прийом. За цим посиланням можна дізнатися докладніше про цілі різних дезінформаційних нарративів про міграцію.

Чеськомовні дезінформаційні ЗМІ притримуються такої ж лінії. Ми почули, що Швеція перебуває майже в стані війни, оскільки мігранти і злочинність нібито взяли верх – і це в країні, яка, до речі, зайняла 5-е місце в Глобальному індексі процвітання, 18-е місце в Глобальному індексі миролюбства і 10-е у Всесвітній доповіді про щастя 2017 року.

 «Спутник» в Чеській Республіці повідомив, що ЄС необхідно 56 мільйонів мусульман «в своїх структурах», а саме тому чеський уряд не може інвестувати в захист чеських кордонів. Дивіться спростування цієї теорії тут.

Відродження радянських привидів

Прокремлівська дезінформація також підготувала подарунок до 100-річчя незалежна Фінляндії, яке відзначалося 6 грудня, і початку Радянсько-фінської війни 30 листопада 1939 року.

26 листопада телеканад ОТР показав 26-хвилинний «документальний фільм», повтор з минулого року, про Зимову війну між Радянським Союзом і Фінляндією 1939-1940 рр. Газета Ilta-Sanomat спростувала десять недостовірних фактів з документального фільму, в тому числі і деякі привиди радянської пропаганди, такі як «Фінляндія першою напала на Радянський Союз», і «ні СРСР, ні Росія ніколи не починали жодної війни». Навіть у сучасних підручниках в Росії не згадується, що саме Радянський Союз почав Зимову війну.

У фільмі також представлені дезінформаційні порівняння з нинішньою політикою: суверенні держави, Фінляндія 1939-го року і сучасна Україна порівнюються і описуються як «російські території».

Докладне спростування цієї дезінформації дивіться тут.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Сюрприз листопада: антисемітська річниця

 Прокремлівська дезінформація намагається нас переконати у тому, що смерть царської родини була насправді таємним єврейським ритуалом, який включає елементи людських принесень в жертву. Докладніше

Цифра тижня: 18

 Згідно з даними нового дослідження протягом останнього року через онлайн-дезінформацію і маніпуляцію було здійснено намагання вплинути на вибори принаймні у 18 країнах. Докладніше

Відео: що прокремлівські ЗМІ говорять про Угорщину?

Фейк про те, що «Угорське повстання 1956 року було організоване Заходом» Докладніше

*І НАОСТАНОК*

 За шлюб з ісландкою не заплатять

 «В Ісландії не було, немає і не буде програм щодо фінансування шлюбів з жителями Ісландії і надання таким чином громадянства!» Докладніше