Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.
8 червня 2018 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
Скільки неіснуючих яблук складаються у два яблука?
Відволікти аудиторію ‒ одне із завдань прокремлівської дезінформаційної кампанії. Один із вживаних методів ‒ змусити нас ставити запитання, які не стосуються справи, і витратити всю енергію на спроби знайти відповіді.
Легше, швидше та найефективніше дезінформація створюється за допомогою маніпуляції статистичними даними і цифрами. І оскільки метою прокремлівської дезінформації є бажання посіяти розбрат (а зовсім не турбота про достовірність), то коли брехуна виводять на чисту воду, йому від цього ні холодно, ні жарко.
Цього тижня ми стали свідками того, як спотворені статистичні дані використовувалися під час дезінформаційних кампаній, організованих прокремлівськими ЗМІ. Про них детальніше.
MH17. Міністерство оборони Росії відіграло провідну роль у наданні сфабрикованих доказів у рамках дезінформаційної кампанії стосовно рейсу МН17, і початок червня не став винятком. Після представлення наприкінці травня звіту Групи спільного розслідування катастрофи МН17 під керівництвом Нідерландів, Міністерство оборони Росії стверджувало, що ракети виробництва 1986 року, якими було збито МН17, у Росії знищили після 2011 року. Ця інформація цитувалася «Спутником» і «Russia Today», а потім широко розійшлася в російськомовних ЗМІ.
Але як згодом виявилось, прокремлівська пропаганда ошукала сама себе. Зокрема, у звіті «Bellingcat» йдеться, що виробник «Буку» – корпорація «Алмаз-Антей» використала для випробувань на МН17 ракету, виготовлену в 1987 році, тобто на той момент ракеті було вже 28 років і вона мала бути уже утилізованою. Відволікаючи увагу аудиторії запеклими суперечками стосовно різних цифр, пропагандисти намагаються розмити факти, встановлені Групою спільного розслідування: рейс МН17 було збито ракетою, запущеною з комплексу «БУК-ТЕЛАР» із території, контрольованої проросійськими бойовиками; комплекс було доставлено з Росії і потім повернуто назад до РФ і що він належить частині ВС Росії, розташованій у Курську.
Росте тривога: Економіка ЄС на межі колапсу. Цього тижня Міністерство оборони Росії активно займалося й іншим питанням. Телевізійний канал «Звезда» поширив інформацію, що Європейський парламент повідомив про проблему «тотального безробіття» в ЄС. Насправді, 1) в Європейському парламенті розглядалося питання про рівень безробіття серед молоді в усіх державах-членах ЄС; 2) за останні декілька років ситуація у цій сфері значно поліпшилася (навесні 2013 року рівень безробіття серед молоді сягнув пікового показника – 23,8%, а до 2018 року різко знизився до 16,1%) і 3) серед держав-членів ЄС ситуація із забезпеченням молоді роботою кардинально відрізняється між країнами. Найнижчий рівень безробіття серед молоді спостерігається в Чехії (5,8%) і Німеччині (6,6%), а найвищий ‒ у Греції (43,7%), Іспанії (36,0%) та Італії (31,5%).
Федеральне телебачення Росії продовжило поширювати різні теорії стосовно нападу в Солсбері і вказало на «ще одну дивну обставину»: Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) заявила, що під час атаки в Солсбері було використано 100 грамів нервово-паралітичної речовини. Насправді ж ОЗХЗ ще на початку травня акцентувала, що в інтерв’ю «Нью-Йорк Таймс» кількість речовини в грамах була названа помилково і що кількість використаної отруйної речовини слід вимірювати у міліграмах.
Відповідь на задану в заголовку цього матеріалу загадку упродовж кількох століть шукають математики. Складність завдання полягає в тому, щоб дати точне визначення поняттю нуля.
Схоже, що прокремлівським дезінформаторам не хочеться втрачати час на подібні роздуми. Вони легко маніпулюють цифрами і даними, залежно від завдання, яке стоїть перед ними на той момент.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
П’ять моментів, які варто знати про пропаганду в Росії ЧС-2018
Імовірно, що російська влада скористається можливістю зробити журналістів цільовою аудиторією класичної дезінформації. Докладніше
Цифра тижня: 120
Україна хоче прорити 120-кілометровий канал, щоб відрізати Крим від основної території країни. Принаймні, прокремлівські ЗМІ намагаються змусити нас повірити в це. Докладніше
*І НАСАМКІНЕЦЬ*
Сарказм і труднощі перекладу: два останні бастіони дезінформації
У соцмережах піддали сумніву автентичність фотографій, опублікованих у звіті про візит міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова до Пхеньяна. Докладніше