Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 8 березня 2020 року

13.03.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.  

 8 березня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Коронавірус «досяг» Голлівуду

Дезінформація про коронавірус виходить на новий рівень креативності, а головний пропагандист Кремля порівнює суд над Гарві Вайнштайном із сталінськими показовими процесами.

 Хоча кількість випадків дезінформації про коронавірус цього тижня залишилася такою ж, як і  минулого, їх креативність не розчаровує. Окрім вже звичних заяв про те, що вірус навмисно поширений американськими солдатами за наказом Трампа, − це американська біологічна зброя, яку застосували проти Китаю, багато прокремлівських ЗМІ також повідомляли, що знаменитий актор і майстер єдиноборств Джекі Чан заразився коронавірусом на приватній вечірці і тепер перебуває на карантині.

На цьому згадки про Голлівуд не закінчуються: дезінформаційні ЗМІ вхопилися за можливість використати популярні паралелі з фільмом 2011 року «Зараження», в якому описана вигадана пандемія, − за збігом обставин той вірус передавався людині від тварин, − від якої за місяць загинуло 26 мільйонів осіб. Але RT пішов далі і заявив, що цей фільм є доказом того, що коронавірус є винаходом американців і спеціально розроблений так, щоб вибірково вражати ворогів Америки.

Прокремлівські ЗМІ звинувачують інших у перебільшенні загрози коронавірусу і провокуванні масової паніки. Іронія, природно, в тому, що вони самі цим займаються, навмисно поширюючи теорії змови і неправдиву інформацію для того, щоб сіяти хаос і страх.

Якщо вже йдеться про Голлівуд…

У дезінформаційних наративах цього тижня Гарві Вайнштайна зобразили як символ морального занепаду Заходу, зневагу мужності і традиційних цінностей. У своїй щотижневій програмі Дмитро Кисельов − керівник «Росії сьогодні» і один з найзатятіших пропагандистів кремлівських ЗМІ, проти якого ЄС застосував санкції, − порівняв засудження Вайнштайна за зґвалтування і напад із показовими судовими процесами часів сталінських репресій. За його словами, Вайнштайна не лише зображували «огидним звіром» у різних західних ЗМІ, але і змусили приймати гормональні супресори! Ось у цьому і виражається, на думку Кремля, західний фемінізм і гендерна рівність: у знищенні мужності, в перетворенні сильних чоловіків на слабких.

Цього тижня дійсно було зареєстровано декілька особливо огидних випадків, що стосуються уявного морального занепаду і розбещеності західного суспільства. Америка і Захід в цілому скоро стануть Содомом і Гоморрою. Влада США використовує гендерні теорії і політику ідентичності, щоб повалити непокірні уряди. Мережа Сороса знищує національну і культурну ідентичність, а також сексуалізує дітей, щоб підготувати ґрунт для легалізації педофілії.

Навіть Рада Європи через свою Конвенцію про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, очевидно, причетна до розбещення дітей. А якщо і цього недостатньо, можна додати, що на Заході виводять новий вид людини.

 Якщо і є щось, у чому ми заздримо кремлівським дезінформаційним агентам, так це їх творча свобода. Іноді важко не підігравати. Можливо, наступного тижня прокремлівські інформаційні служби розкажуть нам, що виведений у США штам коронавірусу стерилізує чоловіків і перетворює їх на надфеміністичних гермафродитів?

Питання свободи

Якщо залишити творчу свободу осторонь, у прокремлівських дезінформаторів є серйозні проблеми на терені політичних і цивільних свобод. Цього тижня ми почули від самої верхівки Кремля, що люди, які організовують несанкціоновані мітинги в Швеції, можуть бути засуджені до ув’язнення на термін від п’яти до десяти років. Як було заявлено, в Росії немає таких жорстких законів (мабуть, 297 політичних в’язнів, ідентифікованих міжнародним правозахисним суспільством «Меморіал», не погодилися б).

Власне кажучи, право на зібрання захищене Конституцією Швеції, а покарання за організацію демонстрації без дозволу передбачає позбавлення волі на термін до 6 місяців. Швеція − одна з найвільніших країн світу, її рейтинг, відповідно до Світового індексу свободи, дорівнює 100 балам зі 100. Росія знаходиться у кінці списку, її рейтинг становить 20 балів зі 100.

Порівнюючи Росію з ліберальною Швецією, прокремлівські пропагандисти намагаються зображувати себе зразком демократії. Досить дивна і недосяжна мета для тих, хто за будь-якої можливості прагне очорнити лібералізм і підривати політичні і цивільні свободи.

Найяскравіші випадки дезінформації цього тижня:

– Фільм «Зараження» свідчить про те, що коронавірус був створений в Америці

– У Швеції вас можуть засудити до 10 років ув’язнення за несанкціоновані протести

– Стамбульська конвенція розробляє новий вид людини

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Справа про проєкт Baltic Pipe: дезінформація на службі енергетичної політики Кремля

 Єдине послання прокремлівських дезінформаційних ЗМІ на чотирьох мовах: здобуття незалежності від російського газу − це вкрай погана ідея. Детальніше

Санкції в центрі уваги: дезінформація проти Латвії

 Дезінформація, що виставляє Латвію русофобською, є частиною довгострокової кампанії, яка цього разу знову посилилася через введення санкцій США. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Друга річниця отруєння «новачком» у Солсбері: озираючись на подію

 Хоча з моменту отруєння Сергія і Юлії Скрипаль пройшло вже два роки, дезінформаційні наративи прокремлівських ЗМІ все ще шокують. Детальніше