Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 7 вересня 2019 року

11.09.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

7 вересня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Фейк дня: Кремль «виявив», що Польща почала Другу світову війну

Коли світові лідери зібралися в Польщі, аби ознаменувати 80 років від початку Другої світової війни, російські чиновники були обурені тим, що їх не запросили.

Причина, через яку російські представники не були запрошені, не змінюється з 2014 року. Поляки чітко дали зрозуміти – це пов’язано зі звичкою Кремля приїжджати в різні країни без запрошення.

Замість того, щоб критично обдумати агресивну позицію Росії стосовно сусідів і замислитися над тим, чому це може перешкоджати запрошенням до участі в урочистих заходах, кремлівські чиновники передбачувано спрямували свій гнів проти Польщі.

У рамках тактики, що нагадує скоординовану і цинічну спробу історичного ревізіонізму, прокремлівські ЗМІ і політики звинуватили Польщу в тому, що саме вона спровокувала Німеччину напасти 1939 року і стала головною зачинателькою Другої світової війни. Незважаючи на резонансну спробу представити Росію як мирну державу, що відігравала неагресивну роль у Другій світовій війні, історичним фактом є те, що підписання пакту Молотова-Ріббентропа безпосередньо спричинило воєнну агресію Німеччини і СРСР проти Польщі у вересні 1939 року, і як результат – призвело до її повної окупації Німеччиною та СРСР.

Потім з’явився прокремлівський дезінформаційний матеріал, який привніс додатковий рівень у наратив про Другу світову війну. У цьому матеріалі стверджувалося, наприклад, що війну замовили США з метою розгромити Велику Британію, що Гітлер був англофілом і що Лондон таємно підтримував посилення німецької армії. У цій же інформації йшлося, що хоча Польща і була приречена стати об’єктом переговорів між Берліном і Лондоном, дії Лондона були вельми суперечливі, оскільки він також підтримував Польщу. У результаті США використали цю геополітичну ситуацію, щоб спровокувати конфлікт між європейськими державами.

Продовжуючи тему історичного ревізіонізму, російська влада продовжувала шаленіти в соціальних мережах:

Твіти, що наводять на роздуми, отримали неабияку увагу. Із 97 коментарів у відповідь на твіт про «недемократичні країни Балтії» 92 коментатори виступили проти цього твердження з іронією або прямим запереченням. Наступний російський твіт був ще непопулярнішим. Він зібрав 183 коментарі, з яких 180 були негативними, іронічними або вульгарними. До того ж, коментарі також зібрали вражаючу кількість реакцій – 797 і 1711 відповідно.

Враховуючи, що цього року МЗС Росії отримувало в середньому 9 коментарів у відповідь на твіт, це зухвале звинувачення щодо країн Балтії виділяється на загальному фоні реакцією у відповідь. Це ж стосується і 21 твіта МЗС Росії (@MFA _ Russia) на тему Другої світової війни – вони зібрали в середньому по 51 коментарю, що значно вище середнього показника.

Якщо говорити про реакції на коментарі, то міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевичс досяг значних результатів. Його коментарі отримали в 7 разів більше ретвітів (275 проти 40) і в 10 разів більше лайків (652 проти 63) порівняно з твітами МЗС Росії. Твіти Едгара Рінкевичса (Rinkevics) і відділу стратегічних комунікацій МЗС Литви (LT MFA Stratcom) разом зібрали в 4 рази більше ретвітів і в 6 разів більше лайків, ніж публікації МЗС Росії (@MFA _ Russia). Інакше кажучи, переважну підтримку отримали коментарі, спрямовані на те, щоб розставити всі крапки над «і».

Судячи з усього, найбільш ґрунтовна і повна відповідь на заяви МЗС Росії була опублікована на сайті Polygraph. Цей матеріал охоплює велику кількість коментарів і звітів. Наприклад, у звіті «Свобода у світі» за 2019 рік країни Балтії отримали відмінну оцінку – від 87 до 94 балів із 100. Росія отримала 20 балів із 100.

В оприлюдненому Фондом Бертельсмана рейтингу «Індекс трансформації», який оцінює успіхи й невдачі на шляху до демократизації 129 країн, усі країни Балтії посіли місця в першій десятці. Росія дуже далека від лідируючих позицій – 70-е місце.

У світовому Індексі свободи преси за 2019 рік країни Балтії показали кращі результати, ніж Франція і Велика Британія, які посіли 32 і 33 місця. Росія опинилася на 149-й позиції із 180.

Нарешті, що не менш важливо, згідно з Індексом сприйняття корупції 2018 року Латвія посідала 41 місце, Литва – 38, Естонія – 18 із 180 країн. А Росія знову зайняла не дуже високу позицію – 138 місце.

Заздрість щодо Білорусі

Проте жодним із цих фактів не переймаються прокремлівські дезінформатори. Абсолютно спокійно вони стверджують, що загниваюча Латвія і Литва заздрять тісним взаємовідносинам між Білоруссю і Росією. Насправді, лише 5% литовців і 3% латвійців не підтримують ЄС, тоді як ВВП країн Балтії на душу населення більше за показник у Росії.

Оскільки прокремлівська кампанія з дезінформації потребує різноманітних медіаджерел, мов і точок зору, знову піднімалася стара добра тема європейських цінностей. Лунали заяви про те, що Росія більш європейська, ніж Франція, що Москва захищає європейські традиції і що мультикультуралізм є атакою на європейську спадщину. Цей посил підсилювався твердженням про те, що традиціоналісти і євроскептики з надією дивляться на Росію і вважають Володимира Путіна своїм Месією.

У зв’язку з цим видається доречним нагадати про протести в Москві, які згідно з прокремлівськими ЗМІ відбуваються тільки тому, що після «жовтих жилетів» і Гонконгу вони стали модними: «Коли люди дійсно хочуть протестувати, вони роблять це як футбольні фанати в 2002 році – із застосуванням насильства. Або як у 1991 році. А ось радянські люди, наприклад, протестували мовчки».

Це останнє порівняння свідчить: хоча все і змінилося, насправді, не змінилося нічого. Все, чого прагнуть протестуючі, – це покласти кінець зловживанням владою і провести вільні й чесні вибори.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Цифра тижня: 55%

З травня по липень 2019 року 55% російськомовних повідомлень у Twitter щодо присутності сил НАТО в країнах Балтії і Польщі були опубліковані ботами. Докладніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

ЦРУ і син водія Джорджа Сороса

Як прокремлівські ЗМІ намагаються пояснити фізичний напад на Любов Соболь? Докладніше