Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 7 лютого 2020 року

10.02.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 7 лютого 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Дезінформаційний День бабака

 У світі прокремлівської дезінформації День бабака, а значить цього тижня у нас перегляд історії Другої світової війни і коронавірус.

Якщо вірити бабакові Філу, найзнаменитішому бабакові у світі, цього року зима закінчиться рано. На жаль, цього не можна сказати про наполегливі спроби Кремля охопити дезінформацією події Другої світової війни і спалах коронавірусу − тіні, які навіть бідний бабак Філ не може проігнорувати.

Перегляд історії Другої світової війни і Голокосту Кремлем очевидно не зменшує хід, а дезінформаційні ЗМІ звинувачують усіх (окрім, звичайно, Росії) у спотворенні істини про війну: Президента України Зеленськогокраїни Балтії, і, звичайно, «найлютішого ворога» − Польщу.

 Поміж інших численних злочинів поляки нібито шукали розташування Гітлера і допомагали планувати геноцид євреїв, доставляли військовополонених і євреїв нацистам, а тепер продовжують ігнорувати факти і цивілізоване обговорення, які не відповідають корисливій версії історії Польщі. А родзинка в тому, що при розголосі усіх цих абсолютно необґрунтованих звинувачень прокремлівським ЗМІ ще і вистачає зухвалості описувати себе як джерело «точного і об’єктивного висвітлення подій Другої світової війни». Так, навіть враховуючи те, що вони розміщують такі матеріали.

Спалах дезінформації про коронавірус розгорається

А тим часом спалах коронавірусу є головною темою для RT і «Супутника» − приблизно одна десята їх матеріалів у всьому світі була присвячена цій темі з 20 січня до 2 лютого. 31 січня спалах особливо розгорівся, досягнувши 498 статей за один день. Активне висвітлення теми на RT і «Супутнику» відображається і на матеріалах у їх соціальних мережах. За обсягом матеріалів, цільовою аудиторією і популярністю, ми бачимо, що найбільша кількість статей націлена на людей, що говорять арабською, а далі в порядку спадання − іспанською, англійською і російською. У Twitter один з акаунтів RT іспанською − RT Última Hora − навіть досяг топ-20 акаунтів у світі, разом з акаунтами Всесвітньої організації здоров’я і CNN International.

Повідомлення про коронавірус російською мовою очевидно погано спрацювали в соціальних мережах. Але це не означає, що російськомовна аудиторія не стала мішенню дезінформації про вірус. Власне, ми виявили, що основним джерелом розпалювання страху і популяризації теорій змови в цьому випадку виступає російське телебачення (що відображено в нашій базі даних).

Враховуючи те, що усі ми стурбовані поширенням вірусу і його наслідками, зовсім не дивно, що прокремлівські ЗМІ приділяють цій проблемі так багато уваги. Врешті-решт, загальний обсяг висвітлення проблеми в Росії відповідає рівню її висвітлення на Заході. Але зовсім не дивно, що повідомлення, які публікуються прокремлівськими пропагандистами, істотно відрізняються від опублікованих надійними джерелами. У огляді дезінформації минулого тижня вже висвітлювалося безліч неправдивих повідомлень, що стосуються коронавірусу, які систематично впливають на основні людські емоції: страх і стурбованість про власні безпеку і благополуччя. Цього тижня база даних поповнилася 15 новими випадками 4 мовами, які торкалися цієї теми.

На додаток до повторення неправдивих заяв, вже помічених минулого тижня, − наприклад, що коронавірус − це американська біологічна зброя, складова біологічної війни США проти Росії і Китаю або інструмент гігантів фармацевтичного ринку − прокремлівська дезінформаційна машина проявила креатив. Коронавірус, виявляється, був викрадений з канадської лабораторії китайськими шпигунами, яким заплатили і Білл Гейтс, і Джордж Сорос (а як же інакше!), а передбачила його ще в 1970-х роках сліпа болгарська провидиця Ванга.

Коронавірус − просто безмежний дар для розповсюджувачів дезінформації, що дає практично нескінченні можливості придумувати фантастичні жахи і теорії змови. І доки вірус панує в новинному циклі, нам доводиться чекати продовження відповідного дезінформаційного циклу. Як і з пожежею в Соборі Паризької Богоматері минулого квітня, прокремлівські ЗМІ знову демонструють свою безсоромну готовність вхопитися за будь-яку трагедію і використати її у своїх цілях.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 «Якби не було цієї масштабної пропаганди, вбивство батька було б неможливе»

 «Мета пропаганди є тільки одна: щоб Путін залишався при владі вічно». Ексклюзивне інтерв’ю з Жанною Нємцовою перед п’ятою річницею вбивства її батька. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Нострадамус і коронавірус

 «Знатна пані в приморському місті. Китайський коронавірус був передбачений Нострадамусом», повідомляє російське державне ЗМІ. Детальніше