Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 7 квітня 2020 року

08.04.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 7 квітня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Дезінформація про коронавірус: стрільба навмання, сподіваючись влучити в ціль

В базі даних EUvsDisinfo ось уже більше двох місяців накопичуються приклади дезінформації, пов’язаної з коронавірусом. Настав час пильніше придивитись до них і проаналізувати, що приховується у всіх на очах.

Якщо порівнювати зразки дезінформації про коронавірус, опубліковані в період з 22 січня по 25 березня, з тими публікаціями, що з’явились цього тижня, то можна зазначити подальше посилення антиамериканських настроїв. Загалом ми зареєстрували 39 зразків, в яких стверджується, що коронавірус нібито створили США.

У другому за поширеністю дезінформаційному наративі йдеться про те, що ЄС не може подолати кризу і розпадається, а Шенгенська угода про скасування прикордонного контролю на внутрішніх кордонах між державами припинило своє існування. Цей наратив про недієздатність ЄС і відсутність солідарності почав набирати популярність після доставки в Італію російської допомоги – ми додали в базу даних 26 нових зразків відповідної дезінформації.

На третє місце (24 приклади дезінформації) вийшов наратив про те, що вірус використовується як зброя проти Китаю і його економіки.

На четвертому місці із 17 прикладами дезінформації (і це число може зрости) –  хитросплетена думка про те, що вся криза з коронавірусом – це нібито таємний план глобальної еліти.

І закриває наш топ-5 група повідомлень, спрямованих на Україну в контексті коронавірусної кризи, в які прокремлівським ЗМІ вдалося прикріпити звинувачення у нацизмі. Кількість відповідних зразків у базі даних: 13.

Чи правда, що найпоширеніші наративи також мають найбільше охоплення аудиторії?

Для відповіді на це питання ми проаналізували 152 приклади дезінформації, зареєстрованих з 22 січня по 25 березня, що були розміщені в соціальних мережах достатньо часу для того, щоб зібрати певну кількість коментарів та інших реакцій користувачів. Ми отримали 442 URL-адреси і проаналізували їх за допомогою сервісу BuzzSumo. Потім ми зіставили найпопулярніші URL-адреси з прикладами дезінформації, щоб дізнатися, які наративи викликали відгук в аудиторії. Наводимо десять найпопулярніших дезінформаційних повідомлень.

Прокремлівські ЗМІ пропагують різноманітні і в переважній більшості суперечливі наративи – від химерних теорій змови до репортажів про те, що Україна неадекватно реагує на пандемію, а Захід або не реагує зовсім, або впадає у паніку, але найбільшу кількість реакцій зібрали статті, в яких стверджується, що вірус був створений Сполученими Штатами.

І якщо 68 700 позначок «Подобається», повторних публікацій і коментарів в різних соціальних мережах не здаються чимось важливим, то розмір охопленої цими 152 статтями аудиторії (263 902 людини) викликає занепокоєння. Особливо з урахуванням того, що дезінформація у такій сфері може мати небезпечні для життя наслідки. 

Але у важкі часи потрібно якось піднімати настрій, і тут прокремлівська машина як завжди на висоті. Ось найсмішніші зразки такої дезінформації цього тижня:

І ні, це не запізнілий першоквітневий жарт. Це обличчя прокремлівської дезінформації, яка здебільшого фінансується безпосередньо з федерального бюджету Росії і створена у великих обсягах для нашого «задоволення».

Натисніть тут, щоб переглянути всю базу зразків дезінформації (англійською мовою)

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Оновлення спеціального звіту Європейської служби зовнішніх справ (ЄСЗС)

Короткий огляд наративів і дезінформації стосовно пандемії коронавірусної інфекції COVID-19. Детальніше

Суспільство занепаду

Фахівці системи охорони здоров’я, національні, європейські, міжнародні організації зосереджені на вирішенні проблем спалаху пандемії. А прокремлівські дезінформаційні ЗМІ ставлять під загрозу боротьбу з цією хворобою. Детальніше

Цифра тижня: 203

Facebook та Instagram видалили загалом 203 пов’язані з російським Агентством інтернет-досліджень акаунти, які працювали із Гани і Нігерії, обравши своєю мішенню США. Детальніше  

Коронавірус в Росії: незалежні журналісти викривають брехню

Як незалежні російські журналісти реагують на повідомлення про коронавірус в прокремлівських ЗМІ? Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Коронавірус: Бі-Бі-Сі критикує прокремлівські новини з Італії

Прокремлівські ЗМІ з Італії повідомили про те, що на вулицях звучить російський гімн, а прапори ЄС змінюють на прапори Росії. Розслідування Бі-Бі-Сі вивчило факти, що стоять за цією інформацією. Детальніше


Перейти до вмісту