Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.
7 квітня 2019 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
Завжди звинувачуйте Захід! − і шість інших тенденцій дезінформації
Цього тижня ми змогли зареєструвати майже 50 випадків дезінформації і розділити їх на сім категорій, які показують, яким чином використовуються певні шаблони наративів, а також як вони багаторазово застосовуються для різних історій і адаптуються для різних аудиторій. Ці категорії варіюються від звичайних «це зробив Захід!» і «це були не ми!» до надмірних «я не можу повірити, що читаю це», які містять настільки кричущу брехню, що навіть найзавзятіший прибічник дезінформації, можливо, захоче присісти.
Еліти проти невдах
Наративи цієї категорії покликані прищепити читачеві комплекс неповноцінності як на особистому, так і на національному рівнях, а також поставити в опозицію до політичної системи. Наприклад, в одному наративі йдеться про те, що голосування на виборах до Європейського Парламенту просто дає кільком політикам можливість спокійно жити у Брюсселі, але не приносить ніякої користі середньостатистичному мешканцеві Латвії. Такий популярний наратив використовується прокремлівськими суб’єктами під час виборів, щоб перешкоджати явці виборців і підвищити шанси на перемогу популістських партій.
Фашизм
Фашизм − один із «козирів» Кремля, за допомогою якого він може делегітимізувати все, що йому не подобається. Європа відгороджується від Росії стіною фашизму, ненависті і русофобії! У Латвії при владі нацисти, тому голосувати немає сенсу! Більше ніж через сімдесят років після закінчення Другої світової війни, можливо, ви думаєте, що Росія відмовилася від таких застарілих кліше. Що ж, ви надто хорошої думки про неї.
Бійтеся! Дуже бійтеся!
Як і звинувачення у фашизмі, панікерство є ще однією улюбленою стратегією прокремлівських наративів. Цього тижня у своїй статті прокремлівські ЗМІ послалися на доповідь США, стверджуючи, що конфлікт між Росією і НАТО може спровокувати військовий конфлікт у Балтійському морі. Із користю для себе прокремлівські ЗМІ не згадали фактичний висновок доповіді, а саме: «серйозний конфлікт між НАТО і Росією малоймовірний».
Підживлення страхів і відчуття відсутності безпеки − улюблена тактика, коли йде мова про Україну, яка на сьогодні стала нав’язливою ідеєю Кремля. Нібито напередодні другого туру президентських виборів в Україні Порошенко планує організувати нові провокації на Донбасі. Відповідно до бази даних (англійською) EUvsDisinfo дезінформація про передбачувану агресію і неспокійну ситуацію в Україні була в центрі прокремлівських наративів з того моменту, як Росія почала свою війну проти України. Але водночас серйозні протиріччя зберігаються: згідно з дезінформацією, країна-невдаха, що перебуває на межі військового краху, нібито представляє реальну загрозу для безпеки Росії. Неможливо наздогнати двох зайців, як би відчайдушно Кремль цього не хотів.
Це були не ми!
Ухилення − ще одна популярна прокремлівська тактика дезінформації. Прикладом її використання є такі відомі хіти, як «Київ збив боїнг MH17, а не Росія», тому що Україна не змогла закрити повітряний простір над захопленими повстанцями районами Донбасу. Фактично ракетна система БУК, на якій лежить відповідальність за цю трагедію, належить підрозділам російської армії, і згодом вона була повернута до Росії. Згідно з іншими неправдивими матеріалами, які дозволяють відвести підозри від Росії, Захід несе відповідальність за військові провокації в Чорному морі, а українська влада − за війну з Росією, а не навпаки.
До цієї категорії також належать чудові приклади навмисного спотворення. Наприклад, не зрозуміло, хто стріляв у протестуючий натовп у Литві в 1991 році, але, швидше за все, це були самі литовці або третя сторона. Цей наратив, мабуть, пов’язаний з недавнім рішенням литовського суду, згідно з яким за цей злочин несуть відповідальність колишній міністр оборони СРСР і 60 офіцерів.
«Це були не ми!» також стосується російського втручання у вибори у Франції. І знову, за повідомленнями прокремлівських ЗМІ, немає ніяких доказів того, що Росія була замішана в цьому, тому зберігається певна неясність. Насправді розслідуваннями The Insider і Mediapart.fr встановлено, що хакери, пов’язані з ГРУ, викрали електронні листи з передвиборного штабу Еммануїла Макрона, після чого прокремлівські ЗМІ поширили новини про витік інформації.
Це зробив Захід!
Щодо цієї категорії можна сказати, що йтиметься про улюбленого «цапа-відбувайла». Ви чули це раніше: це Захід, а не Росія втручається в справи інших країн і постійно намагається їх дестабілізувати − просто подивіться на Білорусь, Україну і Венесуелу. І не забувайте про роль НАТО!
Втручання у вибори в Україні
Цього тижня ми побачили десять історій про передбачуване втручання у вибори в Україні, зокрема: організовані фальсифікації, голосування під дулом пістолета, мешканцям Донбасу відмовляють у праві голосу, агітація за допомогою брудних грошей і підтасовування результатів голосування. Яка загальна тема? А ось яка. Україна – держава, що не відбулася, а вибори − незаконні. Кому це вигідно? Кремлю. Втім, як завжди.
Не можу повірити, що читаю це
І нарешті, найцікавіший приклад з усіх. Нам повідомляють, що Бразилія отримає членство в НАТО, тому США можуть використовувати її як плацдарм для військової інтервенції до Венесуели.
Перевірка фактів: прокремлівські ЗМІ не згадали, що членство Бразилії в НАТО вимагатиме від усіх членів НАТО згоди на внесення поправок до статті 10 Північноатлантичного договору 1949 року, в якому йдеться, що крім Канади і США, до організації можуть приєднатися тільки європейські країни. Перспектива бразильського членства? Більш ніж малоймовірно.
Крім того, є також і стандартні фейки, які викликають подив, наприклад, агресія Росії проти України − це міф, вторгнення до Криму не було, Крим фактично приєднався до Росії після «законного» референдуму.
Пам’ятка Кремлю: скільки б разів ви не повторювали брехню, вона не стане правдою.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
Недільний вечір на прокремлівському ТБ
Україна, «Брекзит» і «жовті жилети»: російське телебачення − зовсім не про Росію. Детальніше
Цифра тижня: 68
Аналіз майже десяти мільйонів повідомлень у мережі ВКонтакті підтверджує широке розповсюдження інформації про кандидатів у президенти України в негативному світлі, причому 68% повідомлень про Петра Порошенка є вкрай негативними і зневажливими. Детальніше
«Ми ж зараз не на телебаченні − можна сказати правду»
Обмовка за Фрейдом? Щире визнання? Або ведуча «Россия 1» помилково вирішила, що камера вимкнена? Детальніше
*І НАСАМКІНЕЦЬ*
Згубний фемінізм і шість статей: хто хоче бути обдуреним Кремлем?
1 квітня у багатьох країнах прийнято жартувати і влаштовувати розіграші. Але як святкувати, якщо твоя щоденна робота полягає в тому, щоб відстежувати вигадані історії і стежити за дезінформаційними наративами? Детальніше