Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 5 жовтня 2019 року

08.10.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

                                                                                                                   5 жовтня 2019

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Чому прокремлівські ЗМІ бояться Грети?

«Хвора дівчинка однаково безглузда і щира» і «пророк нової тоталітарної хвилі»: саме так «Первый канал» відреагував на промову Грети Тунберг в ООН минулого тижня.

Не можна не визнати, що екологічна активістка стурбувала не лише федеральне телебачення. Прокремлівські ЗМІ в цьому обуреному (і женоненависницькому) хорі виділяє прагнення побачити за Гретою Тунберг і її активізмом велику змову. За версіями різних прокремлівських ЗМІ, вона є інструментом глобальної, ніким не обраної поп-екофашистської бюрократіїрупор лобістів гігантів зеленої енергетикиполітичний інструмент, спрямований проти Росії та Китаю, а також жертва жорстокого поводження з дитиною.

Грета Тунберг є викликом для прокремлівських дезінформаторів не лише тому, що відмовляється від стереотипів – що повинна говорити і робити шістнадцятирічна дівчинка (хоча шовінізм і дезінформація завжди поруч). Грета стала мішенню тому, що вона є обличчям всесвітнього масового руху – справжнього народного протесту, а таку можливість прокремлівські ЗМІ допустити не можуть. Адже це викрило б, наскільки безжально громадянам Росії відмовлено в праві на мирні протести.

Китай кличе

Коли йдеться про Гонконг, прокремлівські ЗМІ, нездатні допустити навіть думку про справжні масові протести у світовому або місцевому масштабі, крутять заїжджену платівку, мовляв, «у всьому винні американці». Цього тижня прокремлівські ЗМІ розгорнули бурхливу активність і висунули припущення не лише про те, що протести спонсорують США, а й що Америці потрібні жертви в Гонконзі, щоб запровадити проти Китаю санкції.

Цікаво, що на сторінках китайського таблоїду, пов’язаного з комуністичною партією, зустрічаються подібні міркування щодо подій в Гонконзі, а також твердження, що іноземні сили спланували насильство в Гонконзі. Інша інформаційна агенція, пов’язана з компартією, поширила повідомлення про протест як «американський «кольоровий» переворот», знову ж використавши цей давній улюблений хід прокремлівської дезінформації. Це тривожний приклад того, як одні й ті самі дезінформаційні наративи можуть використовувати різні сили у різних політичних цілях.

Події в Гонконзі продемонстрували також перший приклад роботи китайської державної дезінформаційної мережі в TwitterFacebook і на Youtube. Ця конкретна кампанія була досить незграбною – в ній використовувалися підроблені акаунти, які раніше поширювали порнографію і спам. Схоже, китайські тролі поки що не досягли підступної витонченості петербурзької «фабрики тролів». Водночас мета їх кампаній лякає подібністю: задушити справжній діалог онлайн.

Зв’язки з Україною

Цього тижня Україна опинилася в центрі політичного життя Америки. Можливість імпічменту – тема непроста, і провокує безліч дезінформації.

Прокремлівські ЗМІ за будь-якої нагоди намагаються звинуватити Україну, і цього разу спробували «зняти вершки» із посиленої уваги світових ЗМІ до цієї країни, заявивши, що саме Україна втручалася в президентські вибори в США 2016 року. Відновили напади і на Курта Волкера (нині колишнього спеціального представника Держдепартаменту США з питань України), звинувативши його у перешкоджанні реалізації Мінських угод заради особистого збагачення. Звинувачувати інших – примітивна, але дієва тактика відволікання співвітчизників від відповідальності і неспроможності Росії у виконанні Мінських угод.

Зачепити дезінформацію за живе

Резолюція Європейського Парламенту про важливість європейської пам’яті для майбутнього Європи заділа дезінформацію за живе. Два тижні поспіль прокремлівські ЗМІ невпинно нападають на Європейський Парламент, останнім часом заявляючи, що він фальсифікує історію та представляє позицію Третього Рейху. Водночас резолюція, в якій засуджуються «будь-які прояви і пропаганда в ЄС тоталітарних ідеологій, таких як нацизм або сталінізм», затаврована як злочинна і її називають ідеологічною зброєю проти Росії.

***

Для прокремлівських ЗМІ протести не можуть бути чимось, окрім інструменту сил США, Європи або Зла, якщо тільки на чолі їх не стоїть Москва. Протести, організовані й контрольовані Кремлем, обґрунтовані й справедливі. Історичні факти актуальні лише у разі підтвердження наративів Кремля. А докази стають доказами лише тоді, коли їх підробили, щоб зняти з російських військово-повітряних сил відповідальність за збиття рейсу MH17.

 *СВІЖА АНАЛІТИКА*

Маніпуляції на «Спутнику» і RT на арабському: «Ер-Рукбан» як «нацистський табір»

Гуманітарна ситуація в таборі «Ер-Рукбан» перебуває у вельми плачевному стані, оскільки табір піддається нападам сил Асада. Але російські ЗМІ різними мовами невпинно звинувачують США в усіх проблемах. Докладніше

Цифра тижня: 1,3 мільярда

Згідно з презентованим проектом російського бюджету на 2020 рік значно збільшено обсяг фінансування федеральних ЗМІ – 1,3 мільярда євро (порівняно з нинішнім – майже 1 мільярд). Докладніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Це не «ЧВК Вагнер»

Часто дезінформацію готують так недбало, що вона викриває сама себе, як це сталося в програмі Дмитра Кисельова в неділю. Докладніше