Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 5 жовтня 2018 року

09.10.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут

5 жовтня 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Для «закоренілих» споживачів дезінформації: теорії змови про біологічну зброю

Ніколи не чули про лабораторію Лугара в Грузії? Ми теж. Але читачам сайтів, що спеціалізуються на прокремлівських теоріях змови, ця назва знайома.

Ось деякі приклади:

2016: США будують секретні біологічні лабораторії в Азербайджані, Грузії, Казахстані і Україні для нападу на Росію.

2017: Американська лабораторія в Грузії створює біологічну зброю.

2018: Американська лабораторія в Грузії схожа на нацистський табір смерті, а люди, що живуть поряд з нею, – на пацієнтів Менгеле.

Однією з особливостей великої і тривалої кампанії з дезінформації в Росії навколо атаки в Солсбері, яка не спрацювала, як виявилося у вересні, і продовжує “буксувати”, − є поширення звичайної димової завіси про те, що хтось інший, але тільки не Росія, винен у використанні хімічної зброї в Європі.

Коли спроба збити з пантелику і відвернути увагу більшої частини європейській аудиторії від атаки не вдалася, зусилля були спрямовані в інше русло і почали зосереджуватися на “закоренілих” споживачів дезінформації. В цілому, ця ціль з виведення теорій змов на центральне місце вже принесла результати серед російськомовної аудиторії: теорії змови в середньому зустрічаються в російських ЗМІ в шість-дев’ять разів частіше, ніж у 2011 році.

У конкретному випадку Грузії це призвело до скоординованих зусиль, враховуючи прес-конференцію, організовану в Москві відразу після того, як Великобританія оголосила імена двох підозрюваних в нападі в Солсбері. На брифінгу колишній начальник служби безпеки Грузії (який втік у Москву багато років тому) заявив, що лабораторія Лугара створює біологічну зброю. Ця тема широко висвітлювалася російськими ЗМІ.

У квітні ці заяви були представлені російським МЗС, яке зробило свій натяк: В отруєнні Скрипаля можна знайти грузинський слід! Подібні теорії досягли Болгаріїангломовних блогів і ZeroHedge − і, звичайно, дезінформаційних каналів Russia Today і Супутник.

Отже, давайте, нарешті, познайомимо вас із Національним центром із контролю над захворюваннями і суспільним здоров’ям Грузії. Це лабораторія у Тбілісі, яка виявляє і усуває спалахи хвороб. США надали 350 млн дол. на будівництво і технічне оснащення лабораторії. Із цього року уряд Грузії візьме на себе відповідальність за повне фінансування і експлуатацію центру Лугара і мережі лабораторій. Насправді Росія сама надавала підтримку аналогічному об’єкту у Вірменії (який також стикався з прокремлівськими дезінформаційними атаками).

Ретельні журналістські розслідування виділяють цю кампанію з дезінформації: ми рекомендуємо вам прочитати про неї детальніше на Myth Detector і Codastory.

Раніше ми згадували про те, як прокремлівська дезінформація повідомляла про загрозу громадянської війни в ШвеціїФранціїІспанії і Україні.

Цього тижня гастрольна вистава, присвячена громадянській війні, проїхала на північний схід, і ми почули те ж саме термінове повідомлення про балтійські країни: тепер це Латвія, яка, мабуть, приєдналася до європейських країн у веденні внутрішньої війни.

Україна − єдина з тих країн, що стали мішенями російської дезінформації, де насправді йде війна. І на відміну від нарративу прокремлівської дезінформації, це не громадянська війна, а війна, спровокована і підтримана самою Росією.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Влада РФ і ЗМІ: подвійні стандарти

«У Франції під приводом боротьби з дезінформацією продовжують нагнітати атмосферу русофобії у сфері ЗМІ», – заявила офіційний представник російського МЗС Марія Захарова. Детальніше

Цифра тижня: 10

У колишній Югославській Республіці Македонія провели добре сплановану дезінформаційну кампанію, спрямовану на референдум зі зміни назви країни. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Топ-менеджер RT попався на плагіаті дисертації

Директор інформаційного мовлення телеканалу RT America Михайло Солодовников сплагіатив значну частину своєї кандидатської дисертації. Детальніше