Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 4 травня 2018 року

05.05.2018

4 травня 2018 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Як дезінформація використовує для своїх цілей дітей

«ОЗХЗ – це вам не театр», – заявив представник Великої Британії в ОЗХЗ Пітер Вілсон 26 квітня. Торік Росія зробила спроби дискредитувати Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) і використати її як платформу для розгортання кампанії з дезінформації. І як часто буває, для цілей дезінформації використали дітей.

По-перше, канал «RT» показав інтерв’ю з 11-річним сирійським хлопчиком. Це інтерв’ю потім через соціальні мережі поширив проект «In the Now» – дітище «RT», яке, однак, не має жодних зовнішніх ознак подібності з «RT» з точки зору бренду. Новини цієї агенції охоче поширюють російські дипломати. Пізніше цього хлопчика було доставлено в Гаагу, щоб він розповів там про свій досвід.

Інтерв’ю було представлене як «свідчення» на користь ключового наративу прокремлівської кампанії з дезінформації: нібито атака з використанням хімічної зброї в Думі – це інсценування. Цю дезінформацію потім було поширено декількома мовами.

Перша проблема полягає в тому, що всупереч заяві журналіста, як показало розслідування «Intercept», інтерв’ю насправді зняте на військовому об’єкті в Сирії, де присутні російські військові радники.

По-друге, про отруєння газом повідомляється у багатьох свідченнях очевидців, представників медичних НВО, підтверджених фото, відео та у звітах партнерів ВООЗ.

По-третє, всупереч ствердженню представників Росії, організованого брифінгу з ОЗХЗ стосовно цього питання не проводилося. Натомість представники 17 країн заявили, що «Росія прагне створити неправдиве враження, що ОЗХЗ скликала цю зустріч на прохання Росії. Що абсолютно не відповідає дійсності».

Генеральний директор ОЗХЗ заявив, що не має відношення до цієї зустрічі, і повідомив, що «поінформував Росію про те, що така зустріч, на якій «свідки» симулювали б наслідки хімічної атаки, суперечить тій роботі, яку нині виконує в Сирії ОЗХЗ. Якщо «свідки» володіють корисною інформацією щодо цієї події, вона має бути в першу чергу представлена Місії з виявлення фактів.

Неправомірне використання свідків відіграє ключову роль у тривалій дезінформаційній кампанії Росії навколо хімічної атаки в Думі. Згідно з деякими повідомленнями сирійських лікарів погрозами змушують говорити, що ніякої хімічної атаки не було.

Наводимо хронологію подій двох великих кампаній з дезінформації навколо отруєння в Солсбері й атаки у місті Дума. Переглянути інтерактивні посилання із спростуваннями та первинними джерелами інформації можна тут.

Стали відомі імена і фотографії дітей

У кремлівській пропагандистській роботі дітей використовують давно і часто, не дотримуючись визнаних норм і журналістської етики. Публікуються імена дітей і їх фотографії, а потім ця інформація використовується у рамках кампанії з дезінформації. Ми уже були свідками такої події раніше, коли в російських ЗМІ з’явилася історія про російськомовну дівчинку Лізу з Німеччини, а також коли упродовж року в російських ЗМІ піднімали тему про те, що в «скандинавських країнах у російських сімей відбирають дітей».

Минулого тижня дезінформацію такого роду було оприлюднено в Грузії. У матеріалах стверджувалося, що в Норвегії легалізували інцест, і що ООН видала новий указ про «сексуальний розвиток п’ятирічних дітей». Обидва ці твердження не відповідають дійсності.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Чотири чинники, що впливають на свободу преси в Росії

У Світовому індексі свободи преси Росія посідає 148 місце серед 180 країн. Детальніше

Цифра тижня: 6 500

Дослідники заявляють, що 6 500 акаунтів – лише «верхівка айсбергу» у великомасштабній російській кампанії з метою вплинути на британських виборців. Детальніше

Нова ініціатива шведських ЗМІ для перевірки фактів

Як заявив глава служби розвідки і забезпечення безпеки Швеції, не секрет, що більшість серйозних операцій щодо впливу проти Швеції проводить Росія. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Екзамен із дезінформації: Вибори у Тулі

Настав час вирішити справжню дезінформаційну загадку на EUvsDisinfo. Детальніше