Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 31 березня 2021 року

31.03.2021

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

                                                                                                  31 березня 2021 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Як (не) стати мішенню дезінформації

При розгляді прикладів дезінформації у прокремлівських ЗМІ за цей тиждень стає очевидною певна ієрархія: серед цілей дезінформації – безліч організацій, країн і людей з подібними цінностями.

Західні організації можуть зіткнутися із звинуваченнями у проведенні семінарів  щодо знищення Росії або в лицемірстві, як, наприклад, у випадку Організації із заборони хімічної зброї. Але звинувачення, які висуваються проти НАТО, виділяються навіть на цьому тлі.

А. НАТО руйнує безпеку Європи

У своїх заявах прокремлівські ЗМІ часто акцентують, що розширення Альянсу призведе до розміщення інфраструктури НАТО все ближче до «життєвих центрів Росії», а також про те, що це «спотворює ситуацію у сфері безпеки, що склалася після закінчення холодної війни». При цьому вони абсолютно не враховують право багатьох суверенних держав робити власний вибір у сфері національної безпеки.

Б. Судді Європейського суду з прав людини мають зв’язки із Соросом

Прокремлівські ЗМІ також заявляли, що Європейський суд з прав людини втручається у внутрішні справи Росії, вимагаючи звільнення Олексія Навального і заявляючи, що його вирок не має фактичних підстав. Образно кажучи, це як коли б Чак Норріс спочатку бив ногою з розвороту, а потім добивав третім кулаком, схованим під його бородою, – те ж саме, але тільки в контексті дезінформації.

Істина ж у тому, що постанова ЄСПЛ – це нагадування Росії про її зобов’язання дотримуватися положень Європейської конвенції з прав людини, які вона добровільно взяла на себе, приєднавшись до Європейської Ради у 1996 році. Туше.

В. Уряд США платить Freedom House за формування негативного образу Росії, Китаю та Ірану в суспільстві

Якщо вже усувати порушення у сфері прав людини і громадянських свобод, покращувати ситуацію з репресіями ніхто не збирається, залишається лише поширювати необґрунтовані звинувачення у пропаганді в геополітичних інтересах Америки та інших західних держав.

Україна роками залишається під прицілом прокремлівських ЗМІ через своє рішення рухатися шляхом євроатлантичної інтеграції, а Польщу і Литву нерідко змальовують організаторами протестів у Білорусі і деструктивними силами в енергетичній сфері. Той факт, що ці три країни дуже часто стають мішенями прокремлівської дезінформації, говорить про те, що вони діють врозріз із інтересами Кремля.

А. Україна – антиросійська, русофобська держава

Коли Кремлю не подобаються чиїсь слова або дії, найпростіша атака – навісити ярлик русофоба.

Б. Польща і Литва безпосередньо координують переворот у Білорусі

Якщо за протестами у Білорусі стоять не Польща і Литва, то це звичайні білоруські громадяни, які протестують проти фальсифікації результатів президентських виборів. А що може бути гірше, ніж протести народу, який вимагає проведення чесних виборів або – не дай Боже, звичайно – добився їх?!

В. Термінали скрапленого газу в Литві і Польщі – марна трата грошей

Ці термінали, що зруйнували газову монополію Росії, зміцнили енергетичну безпеку і сприяли зниженню цін на енергоносії, – очевидно, перешкода в очах Кремля.

Як свідчать наведені нижче приклади, проти вас можуть використати все, що завгодно. Навіть вигадані «факти».

А. Екс-президент Литви Даля Грибаускайте сфальсифікувала власну вакцинацію

Із зерна істини у матеріалі (Грибаускайте дійсно вакцинувалася) виріс Франкенштейн (шприц був із ковпачком, що ввели – невідомо, Грибаускайте розповідає людям, як їм жити). Насправді її вакцинували Pfizer/BioNTech. А спілкуватися з людьми – один із обов’язків президента.

Б. На німецько-українському економічному форумі у Меркель стався гострий напад русофобії

«Меркель усіма силами намагається ігнорувати реальний стан справ, який полягає в тому, що Крим назавжди повернувся до складу Росії, а також, що у відсутності прогресу в реалізації Мінських домовленостей стосовно Донбасу цілком і повністю винна Україна», – стверджується в дезінформації. EUvsDisinfo бажає Федеральному канцлерові Німеччини всього найкращого і зауважує, що такі «напади» жодним чином не порушують міжнародне законодавство.

В. Колишня глава МЗС Канади Христя Фріланд – нащадок нацистських колабораціоністів

Фріланд має українське коріння, і дезінформація регулярно виставляє її як прихильницю нацистів з огляду на «можливі» діяння її діда за часів Другої світової війни.

Дивлячись на наведені вище категорії, важко не помітити спільний знаменник: відстоювання ідей, які йдуть врозріз із поглядами Кремля. Загалом, якщо ви не схвалюєте зміну державних кордонів під дулами автоматів, ув’язнення для опозиційних політиків або відмови в розслідуванні інцидентів із застосуванням бойових отрут, ви, ймовірно, заражені західними цінностями, що може призвести до «захворювання» лібералізмом.

«Лікарі», які проводили дослідження на замовлення Кремля, довели, що «через лібералізм суспільства на Заході стали гедоністичними, аморальними, сповненими нігілізму. Окрім того, вони все глибше занурюються в сатанізм».

Якщо ви поділяєте ці західні цінності та ліберальні погляди або вважаєте себе прибічником верховенства права, то знайте – цього тижня прокремлівські ЗМІ працювали над такими тезами:

А. Захід пробував зламати Росію, змушуючи її до економічної та геополітичної капітуляції

Такі твердження почали з’являтися після оголошення про запровадження нових санкцій з боку ЄС за серйозні порушення у сфері прав людини. Проте у матеріалі не згадувалися причини запровадження санкцій – їх просто затаврували як антиросійські.

Б. Захід хоче взяти на себе роль інспектора з прав людини, щоб відволікти увагу від власних проблем

«Про порушення прав людини у Польщі, Литві, Чехії та інших європейських країнах можна говорити годинами», – йдеться в матеріалі. Це класичний прийом «сам такий».

В. Захід підтримує неформальну опозицію в Росії

Згідно з прокремлівськими ЗМІ «неформальна» опозиція в Росії організовує протести та акції громадянської непокори, які жодним чином не передають настроїв у суспільстві. Їх, звичайно ж, фінансує і координує Захід. Ці акції спрямовані на дестабілізацію і зміну режиму – принаймні, такий наратив дезінформації.

Із наведеного вище списку видно, що всі ті, хто має тверді переконання, дотримується верховенства права і демократичних цінностей або ж критикує Росію, стають мішенями для дезінформації у виконанні прокремлівських ЗМІ. Щоб не привернути їхню увагу, радимо перетворитися на кішку. У нашій базі даних дезінформації лише один запис пов’язаний з котами: прийом «дохлий кіт» у випадку отруєння Скрипалів використовувався Великою Британією для того, щоб відволікти увагу від проблем із Брекзитом!

Знову ж таки, дивлячись на ці безневинні «муркотливі» механізми, не забувайте: вони також становлять загрозу для авторів дезінформації.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

НОВА ХВИЛЯ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ ПРО САНКЦІЇ

Згідно з прокремлівськими ЗМІ втрати ЄС від санкцій проти Росії більші за втрати самої Росії. Та як свідчать наукові дослідження, все якраз навпаки. Детальніше 

СПІВАЧКА НАВОДИТЬ ПАНІКУ НА НАЦІОНАЛІСТІВ

Росію на «Євробаченні-2021» представить співачка Manizha, яка виконає на конкурсі пісню під назвою «Russian Woman». Маніжа – таджицького походження, і націоналістичні кола вже почали кампанію щодо заборони її номера. Детальніше