Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.
30 листопада 2020 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
ХРЕЩЕНИЙ БАТЬКО, СОДОМ І РОСІЙСЬКА ЗАГРОЗА
У сьому річницю початку протестів на Майдані Україна знову в центрі уваги прокремлівських ЗМІ.
В одному з розділів нещодавнього дослідження Центру передового досвіду НАТО з питань стратегічних комунікацій наводяться і порівнюються концепції, поширені прокремлівськими ЗМІ у 2016 і 2018 роках. Одна із цих концепцій є в обох випадках: ідея російської загрози сміховинна.
Що ж ми побачимо, якщо перенесемося на два роки вперед? Агентство «Sputnik» у Литві оголосило, що НАТО і країни Балтії використовують «російську загрозу», щоб виправдовувати оборонні контракти із США і розміщення на своїх територіях контингентів НАТО. Стаття «Sputnik» завершується раптовим твердженням: «Москва заявляла, що не має планів нападу на інші країни».
Інші країни, крім України, мабуть. І Грузії. І …
Очевидно, що інтерес до безпеки і територіальної оборони в європейських країнах, який відновився після агресії проти України у 2014 році, – проблема для прокремлівських ЗМІ. Такі статті готуються як коктейль: трохи безпідставних тверджень про агресивне ставлення до Росії, трохи глузування, трохи загроз негайного знищення – навіть не смійте думати про купівлю чого-небудь із камуфляжним принтом.
Один із останніх зразків опублікувало агентство ТАСС у коментарі до планів Фінляндії щодо закупівлі багатоцільових винищувачів: «Можливо, фіни не в курсі, що тепер всі комплекси «Іскандер» в Ленінградській області, швидше за все, дивляться вже не тільки на прибалтів, а й на них».
Прокремлівські ЗМІ описують чітку картину: Росія не планує ні на кого нападати, Росія націлює свої балістичні ракети малої дальності на сусідів, але звертати уваги на російську загрозу не варто.
Чи все зрозуміло? 23 із 69 зразків, які ми зареєстрували цього тижня, стосуються України. Саме в листопаді 2013 року почалися події на Майдані Незалежності, за якими слідувала незаконна анексія Криму Росією. Річниця Майдану – делікатна тема для Кремля – також пояснює, чому зі старих запасів дістали стільки класичних зразків дезінформації:
1. В Україні йде громадянська війна;
2. Після Євромайдану Україна втратила свій суверенітет;
3. Євромайдан був державним переворотом (збройним, фашистським і русофобським).
Також з’явилися безпідставні твердження про те, що Україна буде відправляти громадян із російськими паспортами в концентраційні табори і навіть «табори смерті».
Але все наведене вище гасне на фоні заяви про те, що в 2014 році населення Криму нібито скористалося правом на самовизначення у вигляді вільного і мирного референдуму, що відповідає міжнародним стандартам.
Перефразовуючи крилату бітлівську фразу «з невеликою допомогою моїх друзів», можна сказати, що самовизначення пвідбулося «з невеликою допомогою ввічливих людей» (на танках і бронетранспортерах).
Хотілося б повернутися до більш серйозних зразків, але ні. Цього тижня дезінформація нас відверто розважає. Відповідно до матеріалів прокремлівських ЗМІ Рада Європи і Європейський Союз поділяють сатанинські цінності, а якщо гомосексуалістам дати право на створення сімей, наслідками стане «…катастрофічна розруха», а також схвалення Содому і Гоморри.
Підсумковий приклад дезінформації стосується США і Худого Джої (Джої Мерліно, кримінального авторитету з Філадельфії). Він нібито заплатив 3 мільйони доларів, щоб сфальсифікувати 300 000 голосів на користь Джо Байдена. Як це часто буває з цікавими заявами прокремлівських ЗМІ –підтверджень тут ніяких немає.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
ЧОГО ДОМОГЛИСЯ СТРАТЕГИ ПРОКРЕМЛІВСЬКИХ ЗМІ У БІЛОРУСІ?
Згідно з даними соціологічного дослідження британського аналітичного центру Sociolytics – практично нічого. Детальніше
ПРОКРЕМЛІВСЬКІ ЗМІ ПРО ВИБОРИ В США
Прокремлівські ЗМІ заявили, що демократія в США – це ілюзія. Вибори були сфальсифіковані і тому США не мають права вчити інші країни, як дотримуватися принципів прав людини або демократії. Детальніше
*І НАСАМКІНЕЦЬ*
ЯКЩО НЕ МОЖЕШ ЗАКРИТИ ZOOM – ЗАКРИЙ «ZOOM»
Для того, щоб контролювати інформацію, потрібно контролювати повідомлення, джерело або середовище передачі даних. Детальніше