Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.
Випуск 63 – 30 березня 2017 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
Україна: Крим три роки потому
18 березня було три роки, як Росія незаконно анексувала частину території України. У зв’язку з цим Верховний Представник ЄС Федеріка Могеріні у своїй заяві знову наголосила, що Європейський Союз не визнає незаконну анексію Криму і продовжує засуджувати це порушення міжнародного права; що незаконні дії Росії як і раніше є прямим викликом міжнародній безпеці, з серйозними наслідками для міжнародного правопорядку, який забезпечує єдність і суверенітет усіх держав.
Але в середині березня не лише Європейський Союз приділяв увагу Україні. Як завжди, переважна частина прокремлівської дезінформації також була спрямована у бік цієї країни. Значна частина ефірного часу ток-шоу “Время покажет” була присвячена обговоренню питання: “З ким бореться Україна”? Деякі відповіді на це питання можна знайти тут, тут і тут.
У шоу Україну знову назвали антиросійським проектом. Знову звучали твердження, що в Україні забороняють говорити російською, що є часто повторюваною дезінформацією. Стверджувалося також, що країна розвалюється на частини, оскільки жодна політична сила не підтримує єдність України.
Насправді ж, тільки підтримувані Росією сепаратисти на Донбасі і російська адміністрація анексованого Москвою Криму не підтримують ідею єдиної України.
Телеканал Міністерства оборони РФ “Звезда” також активно поширював дезінформацію про Україну в середині березня: згідно з інформацією телеканалу, населення голодує, і офіційні особи в Україні нібито заявляють, що у бюджеті немає коштів на проведення в Києві у травні цього року конкурсу “Євробачення”.
Телеканал Russia Today припустив соціальну напруженість через цей передбачуваний брак продовольства, спотворивши слова економіста, який говорив абсолютно про інше, на що вказав портал Stopfake. Проте чеські ЗМІ повідомили, що Надія Савченко закликає військових скинути уряд України і заявляє, що українська армія дійшла до крайнього морального розкладу. Жодне з тверджень не базується на фактах.
Жахлива Європа
Також продовжилися негативні публікації про життя в Європі: Європейський Союз назвали автократичною структурою, яка не звітує перед країнами-членами; звинуватили ЄС в постачаннях наркотиків до Молдови і у планах відмовитися від паперових грошей задля отримання повного контролю над переміщенням громадян.
Окрім того, з’явилися голослівні твердження про те, що країни-члени ЄС спеціально зрежисирували дипломатичну сварку між Нідерландами і Туреччиною на початку березня, щоб спровокувати дезінтеграцію Союзу, обґрунтувавши це бажанням Німеччини створити “нову Європу».
І, звичайно ж, знову звучала “заїжджена платівка” про те, що ЄС підтримує неонацистів.
Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 63-го випуску “Огляду дезінформації”.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
Німеччина оголосила про наступний крок у боротьбі з фейковими новинами
Нещодавно уряд Німеччини оголосив про своє бажання посилити контроль за соціальними мережами з метою боротьби з наклепами, розпалюванням ненависті й фейками.
Не привід для сміху
В аналітичному звіті, оприлюдненому Центром стратегічних комунікацій НАТО, який знаходиться в Ризі, говориться, що в Росії “гумор використовується як інструмент стратегічно-політичної комунікації”.
Вовк не пастух
Телеканал Russia Today, що повністю фінансується російським урядом, запустив спецпроект щодо перевірки фактів із багатообіцяючою назвою FakeCheck (перевірка фейків). Що ж нам там пропонують?
Twitter як інструмент для одурманювання
Російський дипломатичний онлайн-клуб – так посольство Росії у Великій Британії називає залучення волонтерів для допомоги Twitter-ботам у поширенні твітів посольства.
*І НАОСТАНОК*
“Через Крим, що ми відібрали його начебто”
“Тебе хто цьому навчив”? – запитують у школяра, який написав на дошці “Ми не раби”! Очевидно, що проблема не в почерку.
Дезінформація і її роль в російській системі середньої освіти опинилася в центрі уваги після того, як 18 березня незалежний портал Meduza опублікував розшифровку запису бесіди директора з учнями однієї із шкіл Брянської області.